Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczecinie liczą rowerzystów. Czy w czasach pandemii częściej wybieramy rower?

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
We wtorek rano na ulicach Szczecina rozpoczęło się jesienne liczenie rowerzystów. Udział ruchu jednośladów zostanie oszacowany już po raz piąty. Czy w czasie pandemii częściej wybieramy rower zamiast np. komunikacji miejskiej?

Liczenie osób wybierających jednoślad jako środek transportu w mieście po raz piąty organizuje stowarzyszenie Rowerowy Szczecin. Wolontariusze we wtorek w godz. 7-9 obserwowali ruch na ul. Mickiewicza, pl. Zamenhofa, ul. Mieszka I, al. Jana Pawła II i na pl. Grunwaldzkim. Badanie zostanie powtórzone też w szczycie popołudniowym (g.15-17) oraz w analogicznych okresach w najbliższy czwartek.

"Ze względu na pandemię ten rok jest inny. W wielu miastach była ona powodem znacznego wzrostu ruchu rowerowego. A jak jest w Szczecinie?" - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

ZOBACZ TAKŻE:

Szczegółowe wyniki badań poznamy w następnym tygodniu. Jakie są wstępne wnioski po wtorkowym, porannym liczeniu?

- Z moich obserwacji wynika, że ruch rowerowy pozostaje na mniej więcej takim samym poziomie jak przed rokiem, ale znacznie wzrósł udział jednośladów prywatnych. Zmniejsza się z kolei udział Bike_S, który wynosił około 20-30 proc. Na około 200 rowerów przejechało tylko 5 jednośladów publicznych. Ich rolę przejęły hulajnogi. W badaniu wazny jest też kontekst trwających remontów - mówi Karolina Grochowicka z Rowerowego Szczecina, która badała we wtorek rano ruch na pl. Grunwaldzkim.

Liczenie rowerzystów to prolog do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który będzie trwać w Szczecinie od 16 do 22 września. W tym roku organizatorzy ETZ poświęcą sporo uwagi hulajnogom, traktowanym od pewnego czasu jako kolejny środek transportu miejskiego, alternatywa dla samochodu, autobusu czy rowerów. Do środy go godz. 18 szczecinianie mogą zgłaszać swoje propozycje na nazwę dla użytkownika tego pojazdu. Rowerem jeździ rowerzysta, a hulajnogą? Swoje propozycje można wysyłać na [email protected].

Publikowane będą także porady, jak bezpiecznie korzystać z hulanóg. Edukacja dotycząca savoir-vivre na hulajnodze odbywać się będzie zarówno w internecie jak i na ulicach miasta. W sobotę o godz. 15 rozpocznie się pierwsza szczecińska parada hulajnóg, która przejedzie od ul. Rayskiego ulicami śródmieścia w stronę pl. Adamowicza.

Przez cały tydzień w przestrzeni miasta potrwa akcja "Przejścia nie ma", której celem jest zwracenie uwagi na komfort i bezpieczeństwo pieszych. W piątek (18 września) od godz. 16 na Podzamczu trwać będzie Parking Day. Rynek Sienny i okoliczne uliczki zmienią wygląd i funkcję na bardziej przyjazne dla przechodniów, turystów. W niedzielę 20 września odbędzie się wyjazd studyjny do Berlina (ograniczona ilość miejsc) poświęcona infrastrukturze rowerowej i pieszej. 22 września to Europejski Dzień Bez Samochodu, podczas którego bezpłatny będzie przejazd komunikacją miejską.

Na środę prezentację swoich wyników liczenia rowerzystów zapowiedzieli Młodzi dla Wolności i Konfederacja, którzy prowadzili badania przez dwa sierpniowe dni. Miały zostać one wykonane tą samą metodologią, a wyniki są "bardzo ciekawe" - czytamy w zapowiedzi.

POLECAMY TAKŻE:

Zdajesz na Kartę Rowerową? Sprawdź, czy znasz te zasady poruszania się rowerem!

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto