Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W SPP mniej miejsc niż abonentów. Ale zmian nie będzie

Marek Jaszczyński
Obecnie SPP to 7905 miejsc postojowych (4651 MP w strefie A, 3254 MP w strefie B). Na te miejsca przypada 8669 opłat zryczałtowanych i abonamentów.
Obecnie SPP to 7905 miejsc postojowych (4651 MP w strefie A, 3254 MP w strefie B). Na te miejsca przypada 8669 opłat zryczałtowanych i abonamentów. Andrzej Szkocki
Więcej abonamentów niż miejsc w Strefie Płatnego Parkowania, wynika z danych spółki NiOL. Urzędnicy nie widzą w tym nic dziwnego, ale niektórzy dopatrują się w tym patologii.

Według danych z 28 czerwca w SPP mamy 2598 trzydziestodniowych abonamentów i 1592 roczne. To liczba osób mieszkających poza strefą, natomiast mieszkańcy SPP płacą tzw. opłatę zryczałtowaną: 6-miesięcznych abonamentów jest 869, a rocznych 1792 sztuki.

- Do tego trzeba dodać 1818 osób niepełnosprawnych, które także korzystają z opłaty zryczałtowanej 12-miesięcznej - wylicza Wojciech Jachim, rzecznik Spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne. - W sumie abonamentów i opłat zryczałtowanych mamy 8669, czyli nieco więcej niż miejsc postojowych. NiOL jako operator SPP nie widzi potrzeby zmian w cenniku, czy strukturze opłat. Dlatego proponując zmianę granic SPP nie wnosiliśmy o zmiany w tym zakresie.

Czy jednak nie należałoby się nad zastanowić nad zmianami? - Gdy do osób z abonamentem dodamy uiszczających opłaty jednorazowe, otrzymamy patologiczny wręcz stosunek popytu do podaży - uważa Piotr Czypicki, szef stowarzyszenia SENS. - Przed drastyczną podwyżką cen abonamentów, bądź ich całkowitej (lub częściowej) likwidacji (poza abonamentami mieszkańców strefy) nie uciekniemy.

Kierowca z abonamentem nie musi się spieszyć z opuszczeniem strefy, co innego detalista, a może warto takich promować? Jeśli strefa ma spowodować zwiększenie rotacji to trzeba zmienić system, w którym nie może być preferowana sprzedaż abonamentów długookresowych, w zamian powinny być promowane krótkie postoje np. do 10 - 15 minut za darmo.

Urzędnicy uważają, że strefa działa prawidłowo. - Wymusza rotację i umożliwia parkowanie mieszkańcom czy interesantom), jeśli w godzinie największego ruchu procent miejsc wolnych wynosi od 10 do 30 - mówi Wojciech Jachim. - Z badania SPP, które w roku 2015 na zlecenie gminy wykonała Pracownia Inżynierii Komunikacyjnej z Poznania, wynika, że napełnienie SPP pojazdami parkującymi w godzinie maksymalnej akumulacji aut (11-12) wynosi średnio 76,7 procent.

Zobacz także:

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto