Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Polsce żyje się taniej. I jest fajnie. Jesteście mili :)

Redakcja MM
Redakcja MM
Młodzież z zagranicy coraz częściej wybiera nasze miasto, by tu kontynuować swoją naukę.

Macie fantastyczną kadrę, dobre warunki i wysoki poziom nauczania – wyliczają Jin Khoshnaw i Salma Kabous ze Szwecji, studentki II roku medycyny. – Jesteśmy zadowolone ze studiowania w Polsce.

W statystykach szczecińskich uczelni prym w liczbie zagranicznych studentów zdecydowanie wiedzie Pomorski Uniwersytet Medyczny. Tylko tam studiuje 520 studentów zagranicznych z ponad 20 krajów. Najwięcej jest studentów z krajów skandynawskich (Norwegii i Szwecji), są także z Niemiec, Wysp Owczych, Izraela, Kanady i innych. Od 15 lat z każdym rokiem jest ich coraz więcej.

- Studiują na dwóch wydziałach: Lekarskim i Lekarsko-Stomatologicznym w programach anglojęzycznych – mówi Kinga Brandys, rzecznik PUM. - Za studia płacą w dolarach lub w euro, koszt uzależniony jest od rocznika - ok. 8,5 tys. euro za rok.

Dla obu stron taki stan rzeczy jest opłacalny. Dla uczelni zagraniczni studenci są dodatkowym źródłem dochodów. Szkoła zyskuje prestiż i pieniądze, bo za zajęcia w języku angielskim, w małych grupach studenci muszą zapłacić więcej, niż ich polscy rówieśnicy.

- Uczelni bardzo zależy na tych studentach, dlatego uczestniczymy w targach i wyjazdach promujących naszą uczelnię m.in. w Oslo – dodaje Kinga Brandys. - Mamy dwóch przedstawicieli w Norwegii i Izraelu, którzy zajmują się rekrutacją. 

Studenci natomiast bardzo cenią wysoki poziom nauczania, znakomitą kadrę i zaplecze. Doskonałe laboratoria, wyposażenie klinik i pracowni naukowych.

- W Polsce życie jest tańsze niż w Szwecji - mówi Jin Khoshnaw. – Nie żałuję swojej decyzji.

Władze PUM już myślą o nauczaniu studentów anglojęzycznych także na innych kierunkach.

Uniwersytet Szczeciński w tej chwili kształci 52 zagranicznych studentów na różnych kierunkach. Jeśli studiują na zasadach odpłatności - płacą 3200 euro za rok nauki.

- Studenci zagraniczni chcą się uczyć na Uniwersytecie Szczecińskim, bo można tu uczestniczyć w zajęciach i badaniach z wysokiej klasy ekspertami w różnych dziedzinach naukowych – mówi Marika Gołda, rzecznik US. - Na przykład na wyremontowanym właśnie i zaopatrzonym w nowoczesny sprzęt Wydziale Nauk o Ziemi pracuje prof. Andrzej Witkowski, światowej klasy geolog zajmujący się m.in. badaniem okrzemek. Sława i dokonania naukowe profesora Witkowskiego przyciągają na US studentów nawet z Chin.

Natomiast Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny kształci w tej chwili 23 obcokrajowców.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto