Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Dzień Marzeń w Szczecinie: Pod hasłem "Walczymy z rakiem... buuu rakiem!"

Redakcja MM
Redakcja MM
Dzień Marzeń w Szczecinie - 2013 rok
Dzień Marzeń w Szczecinie - 2013 rok Fundacja Mam Marzenie
Od dziewięciu lat spełniają marzenia chorych dzieci. W Szczecinie przez ten czas uszczęśliwili już 217 małych pacjentów. W sobotę Fundacja Mam Marzenie zaprasza do Pleciugi na wielkie święto. Dzień Marzeń to okazja do spotkań i wspólnej zabawy, bezpłatnych badań i pomocy.

Anna Folkman
[email protected]
W sobotę, 17maja
między godz. 9.30 a 14 przy Teatrze Lalek Pleciuga na gości czekać będzie mnóstwo atrakcji. Hasło VI Dnia Marzeń to: Walczymy z rakiem... buuu rakiem!

- Będzie festyn, malowanie buzi, pokazy tańca, motocykli, straży pożarnej, mamy nadzieję, że pojawią się też superbohaterowie, zespół który zagra na bębnach na wielki finał, przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy na realizację marzeń. W tym roku spełniliśmy ich w Szczecinie już 8 - mówi Natalia Górska, wolontariuszka fundacji w naszym mieście. - Przede wszystkim będzie można skorzystać z badań profilaktycznych związanych z zapobieganiem chorobom nowotworowym dla dzieci od 3 do 18 roku życia. Na chętnych będą czekać pediatrzy i onkolodzy, którzy w razie potrzeby będą wypisywać skierowania na badanie krwi czy usg. Na rozmowy ze specjalistami mogą liczyć także rodzice. Chcemy mówić o tym, że warto i należy badać się profilaktycznie, warto obserwować dzieci i nie bagatelizować żadnych objawów.

Masz piękny motocykl, własnego konia lub wyjątkowy jacht? Być może jakieś dziecko marzy o tym, by się przejechać czy przepłynąć. Podczas Dnia Marzeń możesz także zaoferować swoją pomoc. Wiele chorych dzieci czeka.

Fundacja Mam Marzenie powstała w Krakowie 14 czerwca 2003 roku z inicjatywy jej założyciela i fundatora - Piotra Piwowarczyka, jako niezależna i samodzielna organizacja, skupiająca wyłącznie wolontariuszy. Dziś działa w kilkunastu miastach Polski. Fundacja spełnia marzenia dzieci, które cierpią na choroby zagrażające ich życiu. W większości to choroby nowotworowe.

Dziecko - potencjalnego Marzyciela - może zgłosić każdy - pielęgniarka, rodzic, sąsiadka. Nadesłane zgłoszenie weryfikuje lekarz i po zapoznaniu się z historią choroby pacjenta decyduje, czy kwalifikuje się do programu. Każdego roku we wszystkich oddziałach fundacji w naszym kraju organizowany jest Dzień Marzeń. Idea takiego dnia po raz pierwszy pojawiła się w Krakowie.

Kiedy Krystian, jeden z Marzycieli tamtejszego oddziału zdradził swoje marzenie, wprawiło ono w zdumienie wszystkich. Miał wtedy zaledwie 8 lat. Nie poprosił czegoś dla siebie chciał, by w ramach jego marzenia przebadano wszystkie dzieci z jego klasy. By tak jak on nie zachorowały na nowotwór. Nie można było przejść obojętnie obok takiej prośby. Badania wykonano wtedy całej Polsce i tak już zostało.

Rak dopada ponad 1000 dzieci rocznie

W naszym kraju na choroby nowotworowe zapada ok. 1200 dzieci rocznie. Choroby rozwijają się podstępnie, zazwyczaj przez długi okres nie upośledzając sprawności dziecka, a objawy, którymi się manifestują, są bardzo niespecyficzne.

Dziecko najczęściej czuje się dobrze, nic go nie boli, a rodziców nie niepokoją pojedyncze - wydawać by się mogło błahe - zaburzenia.

Efektem tego jest fakt, iż nowotwory złośliwe stanowią nadal drugą po wypadkach i zatruciach przyczynę zgonów dzieci, gdyż są rozpoznawane za późno, co zmniejsza skuteczność leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto