Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uważaj na przejeździe kolejowym! Akcja szczecińskich służb

Oskar Masternak
Wspólna akcja szczecińskich służb miała na celu informowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego o podstawowych zasadach obowiązujących na przejazdach kolejowych.

W ubiegłym roku na terenie naszego miasta nie doszło do żadnego wypadku na przejeździe kolejowym. Inaczej sytuacja wygląda w województwie zachodniopomorskim, gdzie w sześciu wypadkach zginęły trzy osoby, a dwadzieścia siedem zostało rannych.

- Nasza akcja ma na celu nie tylko egzekwowanie prawidłowego zachowania wśród kierowców i pieszych, ale przede wszystkim edukacja. Mamy przygotowane ulotki dla kierowców. Przypominamy i uczymy tego jak powinno się bezpiecznie zachowywać na przejazdach kolejowych - mówi asp. sztab. Marta Kucharska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Każdy przejazd ma swój numer

Funkcjonariusze informowali również o tym, jak się zachować w przypadku gdy będziemy świadkami wypadku na przejeździe kolejowym.

- Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 najlepiej podać numer przejazdu. Na znakach ostrzegawczych, sygnalizatorach lub na krzyżu św. Andrzeja znajdują się pomarańczowe naklejki, z wszystkimi niezbędnymi danymi, dzięki którym można ustalić konkretne miejsce zdarzenia - tłumaczy asp. sztab. Mara Kucharska.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umieściły tego typu naklejki na czternastu tysiącach przejazdów kolejowych w całej Polsce.

Nowoczesny sprzęt

Podczas akcji informacyjnej funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zaprezentowali również naszpikowany elektroniką samochód, dzięki któremu mogą obserwować zachowania kierowców w okolicach przejazdów kolejowych.

- Mobilne centrum monitoringu jest wyposażone w kamery stałe, przenośne oraz w kamerę na kilkumetrowym wysięgniku. Kamery działają również w nocy. Rejestrują wszystko, co dzieje się w okolicach danego przejazdu kolejowego. Wraz z funkcjonariuszami obsługującymi monitoring na miejscu jest też drugi patrol, który podejmuje ewentualną interwencję - mówi Rafał Buczek, komendant regionalny Straży Ochrony Kolei w Szczecinie.

Najczęstsze błędy

Wśród najczęstszych uchybień, za które kierowcy otrzymują mandaty są ignorowanie znaku „stop” lub włączoną sygnalizacji świetlnej przy przejeździe. Często zdarza się również, że kierowcy wjeżdżają na przejazd przy zamykających lub otwierających się rogatkach. W skrajnych przypadkach dochodzi również do omijania zamkniętych rogatek.

- Siła, z jaką pociąg może zmiażdżyć samochód, jest porównywalna do siły, z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Droga hamowania pociągu jadącego z prędkością 160 kilometrów na godzinę może wynieść nawet 1300 metrów - przestrzegają szczecińscy funkcjonariusze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Śmiertelny wypadek na DW175, między Suliszewem a Drawnem. Zderzenie volkswagena z wojskową karetką, jedna osoba nie żyje

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w korku? Poinformuj o tym innych! Prześlij nam zdjęcia i wideo na

WIDEO: Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto