Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga, problem! Kierowcy jeżdżą na haju

Redakcja
Kierowcy częściej prowadzą samochód po zażyciu narkotyków niż pod wpływem alkoholu!

Najgorzej jest w zachodniopomorskiem - tak wynika ze wstępnych badań, które prowadzone były przez cztery lata w całym kraju.

Te wstrząsające wyniki badań to efekt programy DRUID, który przez kilka lat prowadził Instytut Transportu Drogowego wspólnie z Instytutem Ekspertyz Sądowych oraz Komendą Główną Policji.

- Takie badania przeprowadziliśmy w Polsce po raz pierwszy tłumaczy Ilona Buttler z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego. – Przeprowadzone zostały przy okazji policyjnych kontroli stanu trzeźwości. Kierowcy zatrzymywani byli do kontroli losowo i po wyrażeniu zgody proszeni byli o przekazanie próbki śliny. Przy okazji przeprowadzano krótki pięciominutowy wywiad.

Zebrane podczas badań próbki śliny transportowane były następnie do Instytutu Ekspertyz Sądowych z Krakowa, gdzie przeprowadzono badania toksykologiczne. W dostarczanej próbce śliny szukano blisko 30 różnych substancji, o których wcześniej wiedziano, że mogą wpływać na sprawność kierowcy.

W badaniach uczestniczyli jedynie kierowcy samochodów osobowych i dostawczych. Alkohol we krwi stwierdzono u 44 osób (1,02 procenta ogółu badanych kierowców). Z kolei narkotyki znaleziono u 102 osób (2,53 procent badanych kierowców).

- Najpopularniejszymi nielegalnymi substancjami wśród kierowców okazała się marihuana, haszysz oraz amfetamina – mówi Buttler. - Niepokój budzi skala rozpowszechnienia substancji psychoaktywnych w populacji kierowców. Z wcześniejszych badań z 2006 roku wynikało, że pod wpływem alkoholu jeździ 1 procent kierowców. Najwięcej osób prowadzących po użyciu narkotyków zostało skontrolowanych w województwie zachodniopomorskim.

- Rzeczywiście z tych danych wynika, że liczba osób prowadzących po alkoholu znacznie spadła – mówi Buttler. – Być może po tylu latach konsekwentnej działalności mniej osób siada za kierownicą pod wpływem alkoholu. Niestety musimy także założyć, że niski odsetek osób jadących na podwójnym gazie to efekt tego, że kierowcy nauczyli się omijać kontrole drogowe, lub przed takimi kontrolami ostrzegają się nawzajem korzystając z CB- radia. Jedynie wyniki dotyczące odsetka osób jeżdżących pod wpływem narkotyków mogą być realne, ponieważ polscy kierowcy nie są przyzwyczajeni do takich kontroli. Problem jazdy samochodem pod wpływem narkotyków cały czas rośnie.

Sprawdziliśmy statystyki w Szczecinie. W ubiegłym roku zatrzymano tu 102 kierowców, którzy prowadzili pod wpływem narkotyków. To najwięcej w całej Polsce.

- Nie oznacza to jednak, że u nas jest najgorzej pod tym względem – tłumaczy Dariusz Zajdlewicz, naczelnik szczecińskiej drogówki. – Ten problem uznaliśmy za priorytetowy, m. in. dzięki czemu szczecińska policja dysponuje nowoczesnym elektronicznym narkotesterem. Z drugiej strony w mojej ocenie liczba osób siadających za kółkiem po zażyciu narkotyków będzie rosła, ponieważ dostęp do narkotyków jest coraz bardziej powszechny i młodzi ludzie chętniej sięgają po narkotyki zamiast po alkohol.

Zobacz też:
Pościg za przestępcą w Szczecinie: Potrącony policjant, postrzelony kierowca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto