Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na pogodę! Huragan Orkan w regionie: będzie mocno wiało [wideo]

Redakcja MM
Redakcja MM
archiwum
Stacje meteorologiczne przestrzegają przed zmianą pogody. Ma spaść marznący deszcz i śnieg. Ale najgroźniej ma być w nocy z czwartku na piątek i w piątek. TVN 24/x-news

Zobacz też:

- Spodziewam się kompletnego paraliżu na drogach - przestrzega kierowców Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Pogody Calvus. - Będzie mocno wiało i mocno padało.

Jutro (w czwartek) od południa zacznie spadać ciśnienie i to dość szybko. Przed południem zachmurzy się, a po południu mogą pojawić się pierwsze opady śniegu. Temperatura powietrza w czwartek ma wynosić maksimum 2 stopnie C, ale wieczorem spadnie.

- Jednak to najgorsze zacznie się w nocy z czwartku na piątek. Opady śniegu staną się intensywne - twierdzi synoptyk. - Może spaść nawet do 10 centymetrów śniegu. Dodatkowo w nocy z czwartku na piątek i w piątek zacznie bardzo silnie wiać.

W Szczecinie prędkość wiatru może wynosić w piątek nawet 100 km na godzinę, ale nad Bałtykiem przekroczy nawet 120 km na godzinę.

- Taki wiatr może być już groźny - twierdzi Krzysztof Ścibor. - Nadal ma padać i to sporo.
W piątek i sobotę temperatura ma wynosić 0 stopni C, ale odczuwalna będzie dużo niższa właśnie z powodu silnego nieprzyjemnego wiatru.

- Rzadko spotyka się taki niż jaki dopadnie nas w nocy z czwartku na piątek - twierdzi meteorolog. - Ciśnienie spadnie i to znacznie i do tego w szybkim tempie. Wiatr się wzmoże.

Może to być typowy huragan (o huraganie mówimy, kiedy prędkość wiatru wynosi ponad 120 km na godzinę, do tej prędkości synoptycy mówią o silnym wietrze). Niektórzy nazywają ten nadchodzący wiatr orkanem (ale to tylko potoczna nazwa, bowiem orkan oznacza "cyklon tropikalny formujący się w pewnych rejonach Oceanu Indyjskiego". W mowie potocznej używany jest także jako synonim silnej i bardzo gwałtownej burzy).

Synoptycy już od paru dni przestrzegają, że do Polski zbliża się ekstremalnie silny wiatr i ogromne zamiecie śnieżne. Te silne zjawiska pogodowe przyjdą do nas, do regionu zachodniopomorskiego z północy i zachodu. W nocy z czwartku na piątek i w piątek nastąpi kulminacja niespokojnej pogody. Odpowiedzialny za wszystko będzie cyklon, który nie otrzymał jeszcze swojego imienia.

Nie tylko w Polsce będzie ekstremalnie wietrznie i deszczowo. Strefa niebezpiecznej pogody obejmie Wielką Brytanię, zachodnią Skandynawię, kraje Beneluksu, Niemcy i Danię. Wiatr w porywach może osiągać nawet prędkość 160 km/h. Na szczęście nie u nas tylko u wybrzezy Morza Północnego.

W naszym regionie będzie jednak też mocno wiało. Nad morzem można się spodziewać wiatru z prędkością nawet 120 km/h. Na otwartym morzu wiatr może być jeszcze silniejszy.
Ten silny wiatr, którego coraz częściej w Polsce zaczyna się nazywać Orkanem, utrzyma się aż do niedzieli. Na szczęście z dnia na dzień wiatr będzie słabł. Już w sobotę wiać ma z prędkością 90 kilometrów na godzinę, w niedzielę ok. 80.

W kolejnym tygodniu pogoda nie będzie już tak niebezpieczna.

Huragany w Polsce

Skoro wiatr osiągnie prędkość przekraczającą 33 m/s (118,8 km/h), to będzie już można nazwać go pełnoprawnym i definicyjnym huraganem. Te w Polsce zdarzają się bardzo rzadko, ale jednak są raz na jakiś czas obecne. Tym razem wiatr na Pomorzu ma być tak silny, że może dojść do tzw. "cofki", czyli woda z morza będzie wpadać do rzeki, a nie odwrotnie - oczywiście zmieni się także zwrot jej prądu.

<b>Znane w Polsce orkany </b>
Orkan Pia - 18 listopada 2004 nad Polską szalały potężne wichury porównywalne z orkanem Kyrill. Najbardziej wichury dały o sobie znać na Górnym Śląsku, gdzie porywy wiatru dochodziły do 140 km/h. Kilka osób zginęło, wiele domów było bez prądu.

Orkan Britta - w nocy z 1 na 2 listopada 2006 roku wiatr był słabszy niż np. Kyrill czy Pia, ale i tak okazał się groźny w skutkach. Podtopione zostało Świnoujście i inne miasta na wybrzeżu z powodu tzw. cofki. Wskutek mocnego wiatru na Morzu Bałtyckim zatonął MS Finnbirch.

Orkan Kyrill - w nocy z 18 na 19 stycznia 2007 nad Polską pojawiły się silne wiatry związane z huraganem Kyrill. Prędkość wiatru przekraczała 150 km/h, na Śnieżce 250 km/h. Huraganowi towarzyszyły wyładowania atmosferyczne, a także opady gradu. Orkan spowodował 6 ofiar śmiertelnych, 36 osób zostało rannych. Straż pożarna interweniowała w całym kraju ponad 6000 razy (dane z 8.00 19 stycznia 2007).

Orkan Paula - w nocy z 26 na 27 stycznia 2008 nad Polską przeszedł orkan Paula. 1 osoba zginęła. Orkan wyrządził duże szkody materialne.

Orkan Zizi - w nocy z 22 na 23 lutego 2008 o sile wiatru przekraczającej 150 km/h przeszedł nad Polską w nocy. Zrywał dachy, powalał drzewa, zrywał linie energetyczne. Nie było ofiar śmiertelnych. Orkan dał się odczuć zwłaszcza nad północną Polską, do południowej Polski nie dotarł.

Orkan Joachin - w nocy z 16 na 17 grudnia 2011 po spustoszeniach jakie poczynił w krajach zachodniej Europy, również w Polsce przyniósł poważne zniszczenia. Najsilniejsze podmuchy odnotowano na południu Polski gdzie siła wiatru przekraczała miejscami 150 km/h. Na nizinach wiało słabiej, na ogół z prędkością 60-70 km/h. W momencie wkroczenia niżu nad rejon Szczecina odnotowano ciśnienie 966,7 hPa co było jednym z najniższych w historii pomiarów. Wiatr zrywał dachy, przewracał słupy energetyczne, wyrywał drzewa z korzeniami a nawet przewracał samochody. Klika osób zostało rannych.

Uwaga meteopaci
Właśnie u nas w rejonie zachodniopomorskim będzie zimno, a południowej - chłodno. Wszystko to sprawi, że biomet w przeważającej części kraju będzie niekorzystny. Możemy czuć się poddenerwowani, roztargnieni i roztrzęsieni. Uwaga osoby mające problemy z ciśnieniem! Ciśnienie powietrza w nocy z czwartku na piątek gwałtownie spadnie. To zjawisko może być odczuwalne.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto