Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na latające zagrożenie

Magda_Ratajczak
Magda_Ratajczak
Piękna pogoda sprawia, że często spędzamy czas na świeżym powietrzu. Tutaj jednak czai się zagrożenie, z którego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Kleszcze

Na ich atak narażone są osoby lubiące spacery po lasach i łąkach. Ukąszenia insekta możemy nie poczuć, bo znieczula on miejsce, w którym przekłuwa skórę. Przed spacerem w lesie powinniśmy osłonić ciało ubraniem z długimi rękawami i nogawkami oraz użyć preparatów, które odstraszają kleszcze. Na spacerze nie ocierajmy się o krzewy i wysokie trawy. Po powrocie musimy dokładnie obejrzeć ciało. Jeśli znaleźliśmy kleszcza możemy go usunąć pensetą, chwytając go przy skórze za przednią cześć ciała i pociągając ku górze.

W aptekach można kupić specjalne urządzenie do wyjmowania kleszczy, które działa na zasadzie pompki ssącej, kosztuje ok. 30 zł. Kleszcza nie przypalamy, nie zgniatamy i nie smarujemy tłuszczem! Pomoc lekarza jest niezbędna, jeśli wokół miejsca, w którym ukąsił kleszcz pojawia się rumień i szerzy się on obwodowo.

Meszki i komary

Nie przenoszą chorób, ale przy ukąszeniu wprowadzają w ranę enzymy, które powodują uczulenia i podrażnienia. Ukłucia meszek pozostawiają wyraźny krwawiący ślad. W miejscach ukąszeń powstaje bolesny obrzęk, utrzymujące się ponad tydzień. Możemy wtedy ratować się okładami z Altacetu czy kwasu bornego. Pomóc może też popularny Oxycort w aerozolu. Spryskajmy nim miejsce, w którym wkłuł się insekt. Komary atakują zwykle po zmierzchu. Po ich ukąszeniu na ciele powstają bąble, świąd, odczyny zapalne. Nie rozdrapujmy tych miejsc! Podobnie jak w przypadku ukąszeń meszek pomoże Oxycort i okłady z Altacetu.

Osy, szerszenie, pszczoły

Ukąszenia os i szerszeni bywają bardzo bolesne. Miejsce ukąszenia należy obłożyć zimnym kompresem (lodem, kawałkiem metalu) z kremem lub płynem antyhistaminowym, okładem z octu, roztworu kwasu bornego. Jeżeli wystąpi silny obrzęk i zaczerwienienie wskazane jest podanie leków przeciwzapalnych (aspiryna) lub preparatów odczulających (np. wapno musujące). Jeśli ugryzie nas pszczoła, to w miejscu użądlenia połóżmny okłady z sody oczyszczonej, która neutralizuje kwas mrówkowy zawarty w wydzielinie wstrzykniętej przez owada i daje ulgę. Do okładów można również użyć wody z octem, amoniakiem lub kostek lodu.

Kiedy do lekarza?

Należy zgłosić się do niego natychmiast, jeśli użądlenie owadów było mnogie, występują objawy uczulenia (wysypka, obrzęk, duszność, zapaść), użądlenie dotyczyło twarzy lub gardła. U osób, które są uczulone, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który bezpośrednio zagraża życiu - choremu gwałtownie spada ciśnienie i traci przytomność. Występują też duże obrzęki i wysoka gorączka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto