Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uratował 2-letnią dziewczynkę. Niełatwa praca psich funkcjonariuszy

Redakcja MM
Redakcja MM
7-letni Kris służy w policji u boku asp. Pawła Naworskiego. Duet ma za na swoim koncie wiele sukcesów.
7-letni Kris służy w policji u boku asp. Pawła Naworskiego. Duet ma za na swoim koncie wiele sukcesów. Redakcja MM
Kris to jeden z 50 specjalnie wyszkolonych psów służących w zachodniopomorskiej policji. Jego największym sukcesem jest uratowanie dwuletniej dziewczynki z Wielgowa, która samowolnie opuściła dom i zbłądziła w lesie.

Paulina Targaszewska
[email protected]

Kiedy mają "wolne", zachowują się jak wszystkie inne psy - biegają za piłką, przynoszą patyki, gryzą stare opony, szaleją po lesie, a wieczorami gramolą się na kolana właściciela. Kiedy jednak mają zadanie, zmieniają się nie do poznania - potrafią być agresywne, w obronie przewodnika zaatakować oprawcę, odnaleźć zaginionego człowieka albo wykryć materiały wybuchowe czy narkotyki. Psy policyjne służą z policjantami średnio trzy razy w ciągu doby.

- Muszą wykazywać się bezwzględnym posłuszeństwem i ponadprzeciętną aktywnością fizyczną - mówi asp. Irena Kornicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Czworonogi sprawdzane są na specjalnie przygotowanym torze sprawnościowym. Podczas atestacji muszą udowodnić m.in., że potrafią obronić swojego przewodnika np. przed niespodziewanym atakiem albo ruszyć w pościg za uciekającym.

Psy tropiące atestowane są także pod kątem przeszukiwania terenów otwartych, różnego rodzaju zabudowań w celu odnajdywania przez nich osób lub przedmiotów. Przebieg szkolenia zależy od kategorii psa i rodzaju służby jaką zwierzak będzie w policji pełnić.

Najczęściej psy, które mają pracować z funkcjonariuszami, trafiają na specjalne szkolenie kiedy kończą rok. Intensywne szkolenie trwa pół roku. W tym czasie poznają podstawowe komendy, mają testy sprawnościowe, uczą się nawet wykonywania poleceń bez używania przez przewodnika głosu.

I tak np. przy odpowiednim tupnięciu nogą pies siada albo zaczyna warować. Po odbyciu szkolenia, zdaniu wszystkich testów, zdobyciu atestacji, pies i jego opiekun wracają do swojej jednostki i raz w tygodniu ćwiczą wyuczone komendy i umiejętności. Zgodnie z prawem pies może służyć w policji jeśli uzyska atestację, a jego wiek nie przekracza 9 lat. Dłużej pies może pomagać funkcjonariuszom tylko jeśli pozwala na to jego stan zdrowia (i oczywiście atestacja).

Owczarek niemiecki Kris ma już 7 lat. W akcji radzi sobie jednak na tyle świetnie, że pewnie będzie pomagać policjantom podczas służby jeszcze dłużej niż tylko 2 lata. Razem ze swoim przewodnikiem asp. Pawłem Naworskim odnieśli wiele sukcesów.

- Jedną z naszych akcji było odnalezienie 2,5-letniej dziewczynki, która zgubiła się w lesie - opowiada asp. Paweł Naworski. - Rodzice dziecka wrócili rano z nocnej zmiany i zasnęli. W tym czasie dziewczynka wyszła z domu i poszła się do lasu. Po drodze zgubiła swoją lalkę. Przeszła blisko 2 kilometry. Dzięki Krisowi szybko odnaleźliśmy ją w pobliskich ruinach.

Nie zawsze warunki panujące na zewnątrz pozwalają jednak psom na służbę. Jeśli pada zbyt mocny deszcz albo ślady są zadeptane przez inne osoby, pies nie wyczuje tropu.
- Psy w policji są szalenie pomocne, ale żeby mogły dać z siebie wszystko, trzeba im pomóc - mówi asp. Naworski.

A co się dzieje z psem policyjnym, który przechodzi na emeryturę? Staje się zwykłym domowym pupilem swojego dotychczasowego opiekuna i nie ma już policyjnych obowiązków.

Do służby w policji najbardziej nadają się psy takich ras, jak foksterier, terier, labrador, spaniel, sznaucer olbrzym czy owczarek niemiecki, belgijski lub holenderski. Kandydaci na psich funkcjonariuszy muszą też spełniać kilka kryteriów. Ich budowa i szata musi być zgodna z wzorcem rasy.

Wiek ma mieścić się w przedziale od 8 miesięcy do 2 lat. Konieczne są też udokumentowane szczepienia ochronne. Pies musi też charakteryzować się bardzo dobrym instynktem łowieckim oraz brakiem reakcji na bodźce rozpraszające czy strzały.

Najliczniejszą kategorię tresowanych psów stanowią psy patrolowo-tropiące. Psy te podczas wykonywanej służby patrolowej, obok oddziaływania prewencyjnego, mogą być wykorzystywane do działań związanych z zabezpieczaniem i przywracaniem naruszonego porządku publicznego podczas imprez masowych i zgromadzeń, przeszukania terenu i pomieszczeń, pościgu, zasadzki.

Stanowią pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, zatrzymywaniu osób, pilnowaniu, doprowadzaniu i konwojowaniu osób. Mogą być również wykorzystywane do tropienia śladów ludzi. Psy patrolowe przygotowane są do działań prewencyjnych, a psy tropiące nabywają umiejętność tropienia na miejscu zdarzeń oraz przeszukują teren w celu odnalezienia osoby zaginionej.

Kolejną ważną grupę stanowią psy do zadań specjalnych, które w obliczu rosnącej przestępczości związanej z przemytem i handlem narkotykami oraz aktami terroru tresowane są do wyszukiwania zapachów narkotyków lub materiałów wybuchowych.
Osoby, które chciałyby swojego psa przekazać policji proszone są o kontakt pod nr tel. 91 82 12 060.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto