Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upały w Szczecinie 2010. Pierwsza pomoc w nagłym wypadku (raport)

Redakcja
Na pytania odpowiada Jerzy Szwarc, wiceprezes WOPR Szczecin.

- Obok nas ktoś mdleje. Zazwyczaj ludzie patrzą na siebie, nie bardzo wiedząc, jak reagować.- To błąd. Kodeks Postępowania Karnego zobowiązuje nas wręcz do udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Od nas często zależy, czy ten ktoś przeżyje, czy nie. Nie bójmy się zareagować. To nasz ludzki, moralny obowiązek, a od pierwszych minut bardzo dużo zależy.

- Co więc robić?

- Po pierwsze - ocenić zdarzenie nie wpadając w panikę. Teraz mogą być to przypadki związane ze słońcem i wodą. Jeśli ktoś zemdlał, to odpowiedzmy sobie, z jakiego powodu. Z gorąca, bo nie wytrzymał upału, czy też jest to osoba, która opiła się wody. Od tego zależy sposób reanimacji. Ludzie mogą mdleć też w wodzie, gdy wejdą do niej gwałtownie nie ochłodziwszy się wcześniej. Różnica temperatur i serce wysiada. Gdy zauważymy taką osobę, natychmiast należy wyciągnąć ją na ląd i zbadać, czy oddycha. Ktoś obok lub my, jeśli mamy czas, powinniśmy powiadomić o zdarzeniu nr 112, gdzie podajemy okoliczności zdarzenia, przypuszczalny wiek osoby poszkodowanej oraz to, czy oddycha.

- Osoba leży i wydaje nam się, że nie oddycha.
- Jeśli podtopił się, należy w pierwszym momencie udrożnić drogi oddechowe. Krótko mówiąc oczyścić jamę ustną z ewentualnych wymiocin i innych nieczystości, wyjąć sztuczną szczękę itd. Jeśli wymiotuje, odwrócić głowę na bok, by się nie udławił. W takich przypadkach odrzucamy naturalny odruch "obrzydzenia".

- Jak praktycznie przeprowadzić reanimację człowieka, który nie oddycha?
- 30 naciśnięć na klatkę piersiową. Ręce ułożyć w połowie długości mostka czyli praktycznie na wysokości sutek. Po 30 uciśnięciach - 2 wdechy powietrza metodą usta-usta do płuc reanimowanego, a po tym powtarzamy czynności. Przy czym, jeśli jest to osoba wyciągnięta z wody, zaczynamy od 5 wdechów, a dopiero po tym idą uciśnięcia klatki piersiowej.

- Jeżeli już oddycha, jak ułożyć ciało do czasu przyjazdu ratowników?
- Bezpieczna pozycja to taka, gdy noga przy podłożu jest wyprostowana, a dalsza ugięta. Dłoń ręki, ta od strony ugiętej nogi, podłożona pod twarz, a druga ręka wyprostowana nad głowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto