Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upały. Jak sobie z nimi radzić?

Aga_L
Aga_L
W związku z narastającą falą upałów pracownicy szczecińskiego pogotowia ratunkowego otrzymują coraz więcej wezwań do osób dotkniętych skutkami upału.

Niestety pogoda nie oszczędza nikogo z nas. Upały szczególnie zagrażają ludziom chorym na serce i mającym niskie ciśnienie. Uważać muszą również chorzy na cukrzycę, nadczynność tarczycy, oraz osoby biorące leki: nasenne, uspokajające przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne i chorobę Parkinsona. Leki te mogą zaburzać pracę układu termoregulacyjnego organizmu. Jak sobie radzić z takimi upałami, zapytałam dr Małgorzatę – lekarza internistę.

Kilka zasad
By sobie pomóc w przetrwaniu takich wysokich temperatur, jakie w ostatnim czasie mamy w Szczecinie, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- pijmy dużo najlepiej niegazowanej wody mineralnej, kefiru naturalnego i soku z pomidorów, który uzupełni stracone sole mineralne.

- unikajmy słodkich napojów. Napoje te dają tylko chwilową ulgę. Zawarty w nich cukier wiąże wodę w organizmie, co utrudnia jej wypacanie.

- ubierajmy się lekko i przewiewnie.

- nie unikajmy przeciągów: ruch powietrza unosi ze sobą nadmiar ciepła i chłodzi nasze ciało.

- nie bójmy się zimnej wody. Częste kąpiele, noszenie na głowie nasączonych wodą bandanek, lub opasek tenisowych na nadgarstku przynosi natychmiastowa ulgę.

- jeśli jeździsz dużo samochodem i brak ci klimatyzacji, użyj… spryskiwacza do kwiatów.

- unikajmy, jeśli nie musimy wychodzenia z domu w największe słońce.

- pamiętajmy żeby nasze pociechy wychodziły w nakryciu głowy (chusta, czapka z daszkiem)

Kiedy słońce już przygrzeje...
Jeśli zdąży nam się zasiedzieć na słońcu troszkę dłużej i zauważymy u siebie, lub kogoś bliskiego symptomy takie jak:
- ból głowy
- czerwona, gorąca i sucha skóra
- szybkie tętno
- mdłości
- obfite poty
- szum w uszach
- mroczki przed oczami...

...może to oznaczać, że mamy udar słoneczny.

W takiej sytuacji szybko musimy schować się (lub zagrożoną osobę), w zacienionym, chłodnym i przewiewnym miejscu. Na głowę i kark przykładamy zimne kompresy, ale nie z kostek lodu (w zetknięciu z gorącym i rozgrzanym ciałem mogą doprowadzić do szoku termicznego). Konieczne jest również picie, chłodnej niegazowanej wody, z odrobiną soku owocowego lub soli. Pomoże to w wyrównaniu poziomu utraconych elektrolitów w organizmie. Jeżeli po zastosowaniu się do powyższych rad nie nastąpi poprawa (w granicach 30 min.), konieczna jest wizyta u lekarza.

W bardziej dramatycznych przypadkach tj., gdy osoba jest nieprzytomna, stosujemy pozycję boczną. Układamy poszkodowanego na wznak z prawa rękę zgiętą w łokciu i delikatnie przekręcamy ją na bok. Nogę, która jest zgiętą zdejmujemy i kładziemy delikatnie do przodu, tak, aby pozycja poszkodowanego była stabilna. Podkładamy jedną dłoń pod głowę oraz odchylamy głowę do tyłu w celu udrożnienia dróg oddechowych. Wzywamy natychmiast pogotowie.

Niestety może zdarzyć się i taka sytuacja, że u osoby poszkodowanej będzie niewyczuwalny oddech. W takim przypadku dzwonimy po pogotowie, i niezwłocznie przystępujemy do sztucznego oddychania. Sztuczne oddychanie kontynuujemy do czasu przyjazdu pogotowia.

Pragniemy również przypomnieć, że przy takich temperaturach, pracodawca musi nam zapewnić zgodnie z prawem, 1,5 l napoju, w postaci wody gazowanej, lub niegazowanej.

Apel na koniec
Na koniec jeszcze jeden drobny apel, do nas wszystkich. Bez względu na porę roku.

Przechodząc obok tzw. „leżaka”, sprawdźmy czy na pewno jest on pod wpływem alkoholu. Może się okazać że potrzebuje naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni na taki widok, bo każdy z nas może się znaleźć w takiej sytuacji. Takie drobne zainteresowanie z naszej strony może uratować czyjeś, tak cenne życie.

 

 

 

 

 

 

 

 


Od redakcji:  Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem MM Mojego Miasta! Szczegóły projektu znajdziecie klikając na link:

Zostań reporterem obywatelskim, zdobądź nagrodę miesiąca

Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto Szczecin! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów, nadsyłania materiałów foto oraz video. Czekamy na Wasze filmiki nakręcone kamerą, cyfrowym aparatem fotograficznym bądź telefonem komórkowym. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto