Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Rolna w Szczecinie. Mieszkańcy zgłaszają problemy z parkowaniem. Będą zmiany?

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Mieszkańcy ulicy Rolnej w Szczecinie zmagają się z problemem nieprzepisowo parkowanych samochodów, które niszczą pobocze i utrudniają przejazd. Straż miejska interweniuje, choć nie są to interwencje z gatunku tych łatwych.

Do naszej redakcji zgłosił się jeden z mieszkańców, który skarży się na dużą liczbę samochodów parkowanych w niedozwolony sposób na ulicy Rolnej. W strefie zamieszkania parkować można wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

- Ulica jest wąska, a codziennie przyjeżdżają tu z całego regionu pacjenci do Centrum Onkologicznego. Rodziny oczekujące w samochodach na powrót chorych z zabiegów, zamiast odpocząć na spokojnym parkingu, koczują godzinami na ulicy łamiąc przepisy i stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu - pisze "Szczecinianin" (tak podpisał się w mailu do redakcji).

Mieszkaniec zwraca uwagę, że źle zaparkowane samochody znacznie ograniczają widoczność, a przede wszystkim utrudniają swobodne mijanie. Podkreśla, że w okolicy jest mnóstwo wolnych miejsc parkingowych, z których osoby przyjeżdżające do Centrum Onkologicznego mogą swobodnie korzystać. Domaga się także licznych interwencji straży miejskiej, która ma w pobliżu swoją siedzibę.

- Nie chodzi jednak, żeby wszystkim wlepić mandaty. Zwłaszcza pacjenci Centrum Onkologicznego i ich bliscy nie potrzebują dodatkowego stresu - podkreśla.

ZOBACZ TEŻ:

Strażnik miejski też człowiek

Joanna Wojtach ze straży miejskiej podkreśla, że strażnicy doskonale znają sytuację, jaka ma miejsce na ulicy Rolnej. W ubiegłym roku interweniowali w tym miejscu ponad sto razy. Jak zaznacza, są to jednak specyficzne i trudne interwencje.

- Przede wszystkim musimy rozliczać kierowców, którzy są pacjentami lub ich najbliższą rodziną. Jest to dwuznaczne moralnie i pojawia się pewien zgrzyt etyczny - tłumaczy rzeczniczka straży miejskiej - Oczywiście, że źle zaparkowany samochód jest popełnionym wykroczeniem, ale jego wymiar w kontekście lokalizacji pozostawia wątpliwości - dodaje.

Interwencje strażników w tym miejscu sprowadzają się więc do udzielania pouczeń, a wystawianie mandatów to już ostateczność. Joanna Wojtach podkreśla, że jeśli jest taka potrzeba, to strażnicy pojawiają się w tym miejscu nawet kilka dni z rzędu. Rotacja kierowców jest jednak na tyle duża, że w miejsce upomnianych kierowców przyjeżdżają kolejni nieświadomi łamania przepisów.

Zmiana organizacji ruchu rozwiąże problem?

- Może zacząć od dodatkowego oznakowania terenu informacjami o tym, że na tym obszarze wolno parkować tyko na wyznaczonych miejscach - sugeruje w mailu do redakcji "szczecinianin".

Straż miejska postanowiła pójść o krok dalej i zaproponowała zmiany organizacji ruchu na ulicy Rolnej.

- W tamtym roku złożyliśmy pismo do Wydziału Gospodarki Komunalnej z propozycją rozważenia zmiany weryfikacji organizacji ruchu w tym miejscu - informuje Joanna Wojtach - My możemy tylko sugerować, że istnieją pewne rozwiązania, które bez zakłócenia bezpieczeństwa poruszania po tej drodze, mogą wygenerować dodatkowe miejsca parkingowe - dodaje.

Swoje poparcie dla tego pomysłu wyraziła również Rada Osiedla Golęcino-Gocław. Nie ma jeszcze wiążącej odpowiedzi, czy proponowane zmiany zostaną wprowadzone.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto