Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ula po urodzeniu ważyła mniej niż torebka cukru. Uratowała ją krew pępowinowa

Redakcja MM
Redakcja MM
Ula była jednym z 22 dzieci, którym przetoczono po urodzeniu ...
Ula była jednym z 22 dzieci, którym przetoczono po urodzeniu ... Redakcja MM
Ula była jednym z 22 dzieci, którym przetoczono po urodzeniu krew pępowinową. Szczecińscy naukowcy dowiedli, że dzięki temu dziewczynka rozwija się prawidłowo.

Dziewczynka urodziła się w czerwcu cztery lata temu, w 27 tygodniu ciąży. Jej zdrowie i życie było zagrożone – ważyła około 840 g i mierzyła 33 cm.

Pani Edyta urodziła już wcześniej dwoje dzieci. Trzecia ciąża przebiegała prawidłowo do momentu, kiedy około 27 tygodnia z powodu wysokiego ciśnienia i problemów z nerkami, lekarze zdecydowali, że dziecko musi się urodzić.

Zanim jednak doszło do zakończenia ciąży przez cesarskie cięcie z panem Grzegorzem skontaktował się prof. Bogusław Machaliński, kierownik Zakładu Patologii Ogólnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który opowiedział o prowadzonym właśnie w Szczecinie programie badawczym. Przedwcześnie urodzonym dzieciom przetacza się krew pępowinową pobraną podczas ich porodu.

– Badania, które prowadzimy są pionierskie i do tej pory nikt jeszcze nie podjął się ich na całym świecie – mówi prof. Bogusław Machaliński. – Nasz autorski program badawczy polega na pobraniu w trakcie porodu krwi pępowinowej wcześniaka i zabezpieczeniu jej w banku krwi. Następnie przetaczamy ją w pierwszych dniach po urodzeniu, gdy tylko pojawiają się objawy niedokrwistości. Okazuje się, że komórki pomagają na najpoważniejsze powikłania wynikające z niedojrzałości naczyń krwionośnych, powodujące wylewy do komór mózgu, z których najczęściej rozwija się dziecięce porażenie mózgowe. Jeśli u dzieci, którym przetoczyliśmy ich krew pępowinową mamy trzy razy mniej takich powikłań, to już to o czymś świadczy.

Pieniądze na program badawczy wystarczą do 2015 roku. Jego efektem będzie około sześć prac opublikowanych na arenie międzynarodowej, dwa doktoraty i wspomniany wynalazek. Bezcenne pozostanie też zdrowie dzieci, które tak jak Ula, mogą prowadzić normalne życie.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto