Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie opracowali Ścieżkę Dydaktyczną

h.szczepaniec
h.szczepaniec
Uczniowie z Gimnazjum nr 27 w Szczecinie opracowali Ścieżkę Dydaktyczną przy Jeziorze Słonecznym. Dziś uczniowie z klasy pierwszej sprawdzili czy opis starszych kolegów gimnazjalnych odpowiada rzeczywistości.

W ubiegłym  roku szkolnym w naszym mieście liczne szkoły uczestniczyły w projekcie Parki i Ogrody Oczami Młodzieży. W ramach realizacji projektu  powstał piękny przewodnik po parkach.

Opis Parku Zieleńca przy Jeziorze Słonecznym zamieszczony jest na str.203 w książce Parki i Ogrody Województwa Zachodniopomorskiego. Wydawcą przewodnika jest Ośrodek Działań ekologicznych ŹRÓDŁA.

Autorami opisu są uczniowie z Gimnazjum nr 27 w Szczecinie. Opis Zieleńca składa się z kilku częsci. Podczas dzisiejszych (22 października 2008) zajeć w terenie uczniowie z kl 1c skorzystali z opisu Ścieżki Dyaktycznej.

A oto opis Ścieżki Dydaktycznej zamieszczony w ksiażce- przewodniku:

Park Zieleniec przy Jeziorze Słonecznym w Szczecinie:

1. Trasę spaceru rozpoczynamy od zapoznania się z treścią dwóch tablic ustawionych przy przystanku autobusowym nr 53 i 60 przy ul. Hieronima Derdowskiego w pobliżu Ronda Księdza Lucjana Gierosa. Z pierwszej tablicy dowiedzieć się możemy o historii powstania Jeziora Słonecznego. Tablicę odsłonięto 5 grudnia 2000 roku. Na drugiej tablicy znajdują się zdjęcia i opisy różnych gatunków ptaków zamieszkujących Jezioro Słoneczne. Warto zapoznać się z treścią porad dla spacerowiczów. Tablicę odsłonięto 24 października 2001 roku. Przy tablicach rosną piękne topole.

2. Dalej idziemy wzdłuż ulicy Derdowskiego. Przez kładkę wchodzimy na Wyspę Miłości. Obecnie na wyspie znajdują się dwie ławeczki. Można tu usiąść w zaciszu drzew i podziwiać piękne widoki jeziora. Warto mieć przy sobie lornetkę. Wyspa jest znakomitym punktem obserwacyjnym ptaków pływających: kaczki krzyżówki, łyski, czernice, łabędzie, kokoszki. W przyszłości na wyspie ustawione będą dwie drewniane altany. 1my ścieżką wzdłuż jeziora około 800 m.

3. Podczas spaceru po prawej stronie mijamy drewniany podest to tańca. Tu odbywają się festyny organizowane przez Radę Osiedla Gumieńce. Natomiast przy brzegu jeziora rosną wierzby i roślinność szuwarowa. Na drzewach znajdują się liczne gniazda ptaków. Roślinność szuwarowa stanowi wyśmienite schronienie dla ptaków pływających i dlatego staramy się zachować ciszę.

4. Potężne wierzby łatwo dostrzec z oddali. Stanowią dominantę krajobrazową. Najwyższe drzewo ma 18 m. Najlepiej jednak samodzielnie przeprowadzić pomiar wysokości drzew. Przyda nam się matematyka i ołówek – do metody wyznaczenia wysokości: osoba o znanym nam wzroście w cm staje pod drzewem prawie dotykając je plecami. Druga osoba znajdująca się w odległości kilku metrów trzymając ołówek w dłoni na wyciągniętej przed siebie ręki zaznacza wysokość osoby znajdującej się pod drzewem. Następnie, stojąc w tym samym miejscu, zaznaczony odcinek , który odpowiada wysokości osoby pod drzewem, wielokrotnie odkłada na wysokości wierzby. I tak mnożąc liczbę odłożonych odcinków przez znaną wysokość kolegi (lub koleżanki) obliczamy wysokość drzewa.
Za parę lat teren przy wierzbach będzie tętnić życiem. Powstanie tu boisko do piłki nożnej, krąg taneczny, miejsce na ognisko. Obecnie rośnie tu trawa i nieliczne nowe nasadzenia klonów.

5. Po przejściu odległości około 200 m dochodzimy do miejsca dopływu rzeki Bukowej do Jeziora Słonecznego. Obserwujemy tu szybkość wpływu wody. Z mostku betonowego widać prawie całe jezioro. Jest to miejsce, z którego najlepiej można policzyć ptaki pływające.
Spacerujemy ścieżką wzdłuż jeziora. Dalsza wędrówka dostarcza nam wrażeń widokowych. W dalszym ciągu jezioro znajduje się po lewej stronie spacerowicza. Obserwujemy, liczymy, ptaki. W miesiącach letnich przyjemnie jest usiąść na trawę i nasycić oczy urokami jeziora.

6. W odległości około 600 m od miejsca dopływu Rzeki Bukowej, na najszerszym terenie między blokami mieszkalnymi a jeziorem w przyszłości powstanie plac zabaw dla dzieci i ścieżka zdrowia. Obecnie dominuje tu roślinność trawiasta. Przy najwyższej skarpie w przyszłości powstanie taras widokowy.

7. Spacer kończymy w miejscu wypływu wody z jeziora. Tu najczęściej gromadzą się ptaki pływające. Betonowe zabezpieczenie skarpy stanowi wyraźny punk końca spaceru. Warto mieć przy sobie aparat fotograficzny. Przed sobą mieć będziemy widok na Wyspę Miłości i całe Jezioro Słoneczne.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto