Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa usuwanie skutków katastrofy na Zamku. Kiedy koniec prac? [ZDJĘCIA]

Bogna Skarul
Wykonawcy prac zabezpieczających usunęli już stropy nad drugim i pierwszym piętrem. Obecnie usuwają strop nad parterem.

Na Zamku trwają też ustalenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa planowanych kolejnych etapów prac: rozbiórki wież systemowych (widocznych na zewnątrz po obu stronach skrzydła północnego) oraz odgruzowania piwnicy. Aktualizowany jest plan rozbiórki wież systemowych. Eksperci ustalają, kiedy i w jaki sposób będzie można rozebrać wieże. A także, jak zabezpieczyć ściany na wyższych kondygnacjach po usunięciu stropów.

Zobacz również: Rok temu w Zamku w Szczecinie zawaliły się stropy. Nadal jednak nie wiemy dlaczego [ZDJĘCIA]

Trwa również aktualizacja planu odgruzowywania piwnicy. Zamek działa w porozumieniu z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego oraz prokuraturą, wyjaśniającymi przyczyny katastrofy. Roboty w piwnicy będą najbardziej newralgicznym etapem prac zabezpieczających. Muszą być poprzedzone takimi przygotowaniami, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno wykonawcom, jak i przedstawicielom Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz prokuratury, którzy na bieżąco będą dokonywać oględzin miejsca katastrofy. Zgodnie z wytycznymi prokuratury odgruzowywanie piwnicy będzie szczegółowo dokumentowane.

Ponieważ wykonawca działa w miejscu katastrofy, której przyczyna nadal nie jest znana, nie może jednoznacznie potwierdzić, że prace zakończą się w przewidywanym wcześniej terminie. Nadrzędny cel: bezpieczeństwo ludzi i obiektu wyznacza tempo i przebieg robót.

Dotąd Zamek zapłacił za badania i prace zabezpieczające 6,4 mln zł. Likwidacja szkody odbywa się w porozumieniu z ubezpieczycielem zgodnie z postępem prac. Dotąd ubezpieczyciel wypłacił Zamkowi łącznie ponad 3,7 mln zł.

W Zamku nadal prowadzony jest stały monitoring (m. in. poprzez rysomierze, repery geodezyjne, inklinometry do pomiarów przemieszczeń poziomych gruntu i piezometry, mogące wskazać ewentualne zmiany poziomów wody w gruncie).

Przeprowadzono także wiele badań (m. in. georadarowe, sejsmiczne, geotechniczne). Badane było także posadowienie ścian Zamku od strony tarasu wschodniego. W maju kolejne badania wykonał również Państwowy Instytut Geologiczny (czekamy na wnioski PIG).

- Wyniki dotychczasowych badań Dyrekcja Zamku wykorzystuje nie tylko do bieżących działań, ale szerzej - także do przyszłych zamierzeń - informuje Monika Adamowska, rzeczniczka prasowa Zamku. - Będą uwzględnione podczas badań posadowienia Zamku (czyli badań fundamentów Zamku oraz całego wzgórza zamkowego). Ekspert przeanalizował pod ich kątem także przygotowaną wcześniej dokumentację Kompleksowego zagospodarowania tarasów Zamku Książąt Pomorskich. Sformułował zalecenia dotyczące sposobu realizacji tej inwestycji w obecnej sytuacji.

Od długiego czasu dyrekcja Zamku zabiegała o możliwość remontu tarasów - przypomina Monika Adamowska. - W wyniku tych starań 24 kwietnia radni sejmiku województwa zdecydowali, iż w budżecie województwa znajdą się na to pieniądze. Przebudowę tarasu południowego chcielibyśmy rozpocząć jeszcze w tym roku.

Zamek rozważa także kompleksowy program badań dla całego wzgórza zamkowego. Zwrócił się z prośbą o przedstawienie oferty do ekspertów różnych ośrodków. Czeka na odpowiedzi.

Dotąd wykonane badania i monitoring służą zapewnieniu bezpieczeństwa podczas prowadzenia prac zabezpieczających miejsce katastrofy. Natomiast badanie całego wzgórza zamkowego stanowi odrębne zagadnienie i wymaga przygotowania szczegółowego programu badań. Nie bez znaczenia jest tu również poznanie przyczyn katastrofy.

Zobacz również: Zamek w Szczecinie: Rysy na przejściu do dziedzińców [ZDJĘCIA]

Zobacz także: 775 lat od nadania praw miejskich w Szczecinie - wycieczka na Zamek Szczecin

W swoim piśmie rzeczniczka prasowa pisze:

W związku z powtarzającymi się pod adresem Zamku zarzutami także w sprawach, na które Zamek nie ma wpływu wyjaśniamy:

1. Wybór wykonawcy ekspertyzy dla PINB. Dlaczego nie ZUT?

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyduje, czy i z jakim ekspertem chce współpracować przy ustalaniu przyczyn katastrofy. To PINB zlecił wykonanie ekspertyzy, po stronie Zamku jest poniesienie jej kosztów.
Podstawę prawną takiego działania stanowi przepis art. 78. ustawy Prawo budowlane, z którego wynika, że :
„1. Po zakończeniu prac komisji organ nadzoru budowlanego niezwłocznie wydaje decyzję określającą zakres i termin wykonania niezbędnych robót w celu uporządkowania terenu katastrofy i zabezpieczenia obiektu budowlanego do czasu wykonania robót doprowadzających obiekt do stanu właściwego.
2. Organ, o którym mowa w ust. 1, może zlecić na koszt inwestora, właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego sporządzenie ekspertyzy, jeżeli jest to niezbędne do wydania decyzji lub do ustalenia przyczyn katastrofy.”

17 maja 2017 r. PINB postanowił zlecić Zachodniopomorskiemu Uniwersytetowi Technologicznemu sporządzenie na koszt Zamku „ekspertyzy w zakresie niezbędnym do ustalenia przyczyn katastrofy budowlanej”. Zamek podjął więc współpracę z ZUT. Przedstawiciele Zamku uczestniczyli nawet w kilku posiedzeniach komisji ds. opracowania ekspertyzy, której przewodniczył prof. Zygmunt Meyer z ZUT.

Gdy w sierpniu 2017 r. Zamek otrzymał ofertę cenową, okazało się że wykonawcą ekspertyzy ma być jednak nie ZUT, ale konsorcjum ZUT z prywatną firmą. Zamek poprosił więc PINB o potwierdzenie, czy umowa z konsorcjum będzie zgodna z ich postanowieniem. Zwrócił też uwagę, że koszt ekspertyzy znacznie przekracza kwotę 30 tys. euro. PINB odpowiedział, że poruszone w piśmie sprawy „leżą poza kompetencjami organu nadzoru budowlanego”. Dlatego Zamek zwrócił się w tej kwestii o opinię prawną.

PINB kilka razy zmieniał swoje postanowienie. Ostatecznie w 29 stycznia 2018 r. zlecił wykonanie innemu niż ZUT ekspertowi. Zamek będzie współpracował z każdym ekspertem, jakiego wyznaczy PINB. Zależy nam bowiem na rzetelnym i jak najszybszym wyjaśnieniu przyczyn katastrofy.

2. Skarpa wschodnia. Liczne działania Zamku
Zamek nigdy nie był i nie jest właścicielem skarpy wschodniej. Jej użytkownikami wieczystymi są osoby prywatne i firmy, które w akcie notarialnym zobowiązały się m. in. do „ utrzymania w należytym stanie, we własnym zakresie i z własnych środków, skarpy zamkowej oraz konstrukcji wsporczej tarasu zamkowego”.

Przez lata dyrekcja Zamku wielokrotnie interweniowała w sprawie postępującej degradacji skarpy wschodniej - wyrażała swoje zaniepokojenie czy sprzeciw w licznych zawiadomieniach, skargach, zażaleniach oraz prośbach o pomoc m. in. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, miasta czy innych urzędów. Od 2008 r. Zamek stale monitował u różnych organów w sprawie zagrożenia stabilności skarpy, a w związku z tym stanem tarasu wschodniego.

W 2011 r. pierwsze z postępowań PINB wszczęte w związku z wnioskiem Dyrektora Zamku zostało umorzone ze względu na stwierdzony brak zagrożeń dla fundamentów zamku. Kolejne skutkowało Decyzją z 25 maja 2012 roku, nakazującą Zamkowi usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Od tej decyzji Zamek składał odwołania do kolejnych organów Nadzoru Budowlanego z uwagi na konieczność uznania odpowiedzialności za stan techniczny skarpy właścicieli nieruchomości przy ul. Panieńskiej. Ostatecznie w wyniku skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Szczecinie 6 października 2015 r. unieważnił decyzję w części dotyczącej skarpy.

Także z inicjatywy bądź na zlecenie Zamku prowadzone były badania. M. in. w 2009 r. sporządzona została, przez ekspertów z Politechniki Gdańskiej, opinia geotechniczna (ocena zagrożenia utraty stateczności skarpy wschodniej). W 2011 r. szczecińskim ekspertom zlecone zostało orzeczenie o stanie technicznym skarpy sąsiadującej z Zamkiem od strony wschodniej. Kolejna opinia techniczna dotycząca tarasu i skarpy powstała w 2014 r.

Zamek doraźnie zabezpieczył taras. W grudniu 2015 r. sporządzona została dokumentacja techniczna docelowego zabezpieczenia tarasu wschodniego w ramach dokumentacji Kompleksowe zagospodarowanie tarasów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Na realizację tej inwestycji zostały zabezpieczone środki w budżecie Województwa Zachodniopomorskiego.

3. Dokumentacja zamienna modernizacji skrzydła północnego Zamku
Koniecznie zmiany w dokumentacji podczas modernizacji skrzydła północnego były już przedstawianie przez media, którym sama dyrekcja Zamku udzielała wyjaśnień. Zmiany w trakcie realizacji inwestycji dokonywane były z uwagi na okoliczności, które nie pozwalały na realizację prac zgodnie z pierwotnymi założeniami. Na przykład pierwotnie pod powierzchnią tarasu północnego (od strony Trasy Zamkowej) planowana była budowa podziemnego budynku, w którym zaplanowano lokalizację central wentylacyjnych oraz sanitariatów. Jednak już podczas realizacji prac modernizacyjnych, w trakcie robót ziemnych na tarasie północnym, natrafiono na liczne relikty archeologiczne (m. in. pozostałości Kamiennego Domu z 1346 r., tj. najstarszej murowanej siedziby książęcej), znajdujące się właśnie w miejscu projektowanego budynku. Wykonanie zewnętrznego budynku pod powierzchnią tarasu stało się w tej sytuacji niemożliwe ze względów konserwatorskich.

Top 10. Zobacz, jak kiedyś wyglądał Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto