Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa budowa przy dawnej fabryce kontenerów "Unikon" w Szczecinie. Co tam powstanie?

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Na terenie dawnej fabryki kontenerów "Unikon" przy Szosie Stargardzkiej w Szczecinie trwa budowa dwóch budynków handlowo-usługowych.
Na terenie dawnej fabryki kontenerów "Unikon" przy Szosie Stargardzkiej w Szczecinie trwa budowa dwóch budynków handlowo-usługowych. Sebastian Wołosz
Na terenie dawnej fabryki kontenerów "Unikon" przy Szosie Stargardzkiej w Szczecinie trwa budowa dwóch budynków handlowo-usługowych.

Na terenie jednej z działek przy dawnym "Unikonie" widać już konstrukcję jednego z budynków, trwają też prace ziemne, powstają przyłącza. Nieoficjalnie mówi się, że powstanie tu "Biedronka" oraz niewielka galeria handlowa z kilkoma sklepami sieciowymi. Inwestorem jest firma "Uniset Rury Handlowe", która na razie nie potwierdziła nazwy sieci dyskontu, który ma tu powstać.

Prace toczą się w miejscu, które większości szczecinian kojarzy się z Fabryką Kontenerów "Unikon", czyli zakładu przemysłowego działającego od lat 70. poprzedniego wieku w prawobrzeżnej części Szczecina, położonego na osiedlu administracyjnym Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce.

Historia przemysłowego zagospodarowania tego terenu sięga XVI w., kiedy nad rzeką Płonia powstał młyn papierniczy napędzany wodami akwenu. Od 1705 papiernia była dzierżawiona przez rodzinę Munche (lub Münch), która od 1769 stała się jej właścicielem. W 1871 młyn papierniczy został sprzedany szczecińskiemu kupcowi Otto Kühnermannowi, który w następnym roku przekształcił zakład w spółkę akcyjną. Pozyskany kapitał umożliwił gruntowną modernizację papierni i przekształcenie jej z manufaktury w zakład przemysłowy wyposażony w nowoczesne maszyny papiernicze napędzane przez dwa koła wodne, trzy turbiny oraz dwie maszyny parowe. Produkcję papieru kontynuowano aż do czasów II wojny światowej. Po 1989 zakład kilkakrotnie zmieniał nazwę i właściciela.

Prywatyzacja zakładu, jak w przypadku wielu firm przemysłowych na terenie kraju, nie przełożyła się na jego rozwój. Po 1990 roku działały tu m.in. firmy Unikon-International, Box Europe, Gulf Intermodal. Jednak ostatecznie nie udało się ustabilizować produkcji na rentownym poziomie i w 2006 r. ogłoszono upadłość. Syndyk sprzedał teren.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto