Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragiczny stan Odry w okolicach Szczecina. W wodzie brakuje tlenu

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
O tragicznym stanie natlenienia Odry mówią oficjalne dane przekazywane przez służby wojewody zachodniopomorskiego. W weekend instalowano dodatkowe pompy napowietrzające.

W tej chwili pracuje 25 pomp w 6 lokalizacjach. Dwie z nich są przy Moście Długim.

- To tutaj notujemy drastycznie niskie wartości tlenu w wodzie - wyjaśnia Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. - Pompy dużej wydajności, które zadysponowałem pochodzą z zasobów Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie i magazynów kryzysowych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Tlenu właściwie nie ma w rzece od wysokości Gryfina aż do Wałów Chrobrego (w Szczecinie). Według niedzielnych danych najmniej tlenu znajdowało się w okolicach mostów Cłowego i Celnego, gdzie pomiary wykazywały zaledwie 0,6 mg/l, a minimalna wartość niezbędna dla ryb to 4,0 mg/l. Powyżej tej wartości tlen w wodzie występuje w Widuchowej, Trzebieży i na Zalewie Szczecińskim.

- Zainstalowane pompy przetłaczają wodę, wyrzucając ją w górę, tak aby jak najmocniej mieszała się z powietrzem, a w ten sposób natleniała przynajmniej górne części wody, najbliżej tafli - mówi wojewoda. W miejscach, w których działają pompy, m.in. w Gryfinie, w Moczyłach, a także w Szczecinie: na Dziewokliczu, na przystani przy ul. Perkuna oraz w Siadle Dolnym sytuacja się poprawia. - Nie jesteśmy jednak w stanie tym działaniem odwrócić niekorzystnych warunków związanych z brakiem tlenu.

Aby sytuacja się poprawiła, potrzebna jest zmiana warunków atmosferycznych, przede wszystkim wystąpienie wiatru i deszczu. Tymczasem prognozy pogody są niekorzystne.

Z Odry wciąż wyławiane są śnięte ryby. Na rzece ustawionych jest 29 zapór w 17 lokalizacjach. Oficjalnie do utylizacji przekazano już prawie 107 ton ryb i skorupiaków, lecz wczoraj wysłano kolejny, liczący około 20 ton transport.

Prowadzony jest monitoring wszystkich ujęć wody pitnej nadzorowanych przez sanepid i zlokalizowanych wzdłuż rzeki Odry. Jakość wody w tych ujęciach nie budzi zastrzeżeń - zapewnia Michał Ruczyński, przedstawiciel wojewody.

Jak informuje Ruczyński, dodatkowo badana jest woda pitna w prywatnych studniach przydomowych. Do niedzieli pobrano już 318 próbek, a na poniedziałek zaplanowano pobranie kolejnych 35 z 21 ujęć lub studni głębinowych.

Regularnie badana jest także jakość wody w morskich kąpieliskach na terenie gmin Świnoujście, Międzyzdroje i Dziwnów. Badania nie wykazują niczego niepokojącego, a dodatkowo w Dziwnówku nie stwierdzono już Escherichia coli, które spowodowały zamknięcie kąpieliska w weekend.

Cały czas kontrolowane są targowiska i punkty gastronomiczne. Służby sprawdzają, czy w handlu nie pojawiły się śnięte w Odrze ryby.

- Nie stwierdzono takich działań - informuje Michał Ruczyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto