Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trafostacją Sztuki w rękach poznaniaków. "To był przetarg jak z Monty Pythona"

Redakcja MM
Redakcja MM
Andrzej Szkocki
Rozmowa z przedstawicielami Stowarzyszenia Zachęta Sztuki Współczesnej o przegranym konkursie na zarządzanie Trafostacją Sztuki.

- Kiedy zapytałam w magistracie, co zdecydowało o tym, że przetarg na zarządzanie Trafostacją Sztuki wygrała firma Baltic Contemporary usłyszałam, że Zachęta Sztuki Współczesnej odpadła, bo źle wyliczyła cenę.
- Kamil Kuskowski: Mam jedna podstawową obiekcję do tego przetargu. Jeśli ustala się dwa podstawowe składniki oceny projektów i jeden stanowi 30 proc. - i to jest cena, a drugi stanowi 70 proc. - i to jest ocena merytoryczna, a w komisji nie ma nikogo, kto byłby ekspertem od sztuk wizualnych, to moje podstawowe pytanie brzmi: kto ocenił merytorycznie te projekty?

- Ale co z ceną?

- KK: To nasz błąd. Źle zinterpretowaliśmy zapis. Podaliśmy cenę za prowadzenie instytucji całościowo. Nie zorientowaliśmy się, że oprócz pieniędzy za prowadzenie Trafostacji, miasto daje jeszcze pieniądze na zarządzanie. W rubryce kwota za zarządzanie zapisaliśmy kwotę, która powinna znaleźć się gdzie indziej, bo za zarządzanie nie chcemy ani złotówki jako organizacja pożytku publicznego. Od razu się zorientowaliśmy, że zrobiliśmy błąd i złożyliśmy ponownie prawidłowy wniosek. Natomiast cała ta sytuacja to jest robienie sobie żartów z procedur, skoro nikt nie oceniał tych wniosków merytorycznie. Ten przetarg to jakiś Monty Python.

- Co, waszym zdaniem, konkurencja - firma Baltic Contemporary - miała wyjątkowego w ofercie, że przetarg wygrała?

- Agata Zbylut: Ten konkurs wygląda dziwnie, ponieważ nie stanęła do niego żadna polska firma. Baltic Contemporary to firma niemiecka, która ma siedzibę w Poznaniu. My się zajęliśmy Trafostacją Sztuki kilka la temu. Ten projekt był gdzieś w urzędzie, ale nikt się tym nie zajął. My, jako Zachęta, postanowiliśmy się tym zająć, bo takiego miejsca w Szczecinie brakowało. Gdyby do tego konkursu zgłosił się poważny kurator sztuki, to my byśmy rozmawiali o współpracy. Zgłosiła się firma, która istnieje od kilku tygodni i która nie mogła wpisać do dokumentów żadnego doświadczenia. Takie doświadczenie było wymagane, ale nikt tego nie sprawdził. Zastanawiające jest to, że ogłoszono międzynarodowy konkurs, który dano do oceny merytorycznej urzędnikom, a nie światowym ekspertom. Największym moim zarzutem jest to, że ta firma chce budować przede wszystkim swoją markę, a nie markę Trafostacji.

- Zamierzacie się odwoływać od decyzji miasta?

- AZ: Odwołanie kosztuje 15 tys. zł. Nie mamy tyle pieniędzy jako stowarzyszenie.

- KK: Miasto będzie twierdziło, że komisja oceniła merytorycznie ten projekt, bo w komisji byli przedstawiciele wydziału kultury i rektor Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest tylko jeden mały problem, że rektor jest dyrygentem. Jeżeli była to ocena instytucji muzycznej, to w porządku, ale nie Trafostacji Sztuki. Dla mnie ta firma nie ma żadnego doświadczenia. Wymienili 10 firm, ż którymi rozmawiali, współpracowali. Wykonałem trzy telefony i okazało się, że nikt ich nie zna, nie rozmawiał, nie współpracował i nie zamierza.

- A Zachęta widzi dla siebie jakieś pole do współpracy?
- AZ:
Nie wyobrażamy sobie współpracy z osobami, które na nasze prywatne maile wysyłają groźby i sugerują, że mamy się nie zajmować tą sprawą. Nawet nie na maile Zachęty, tylko prywatne, więc na pewno tego tak nie zostawimy i sprawa trafi do sądu.

- KK:
Ja zamierzam zbojkotować nawet otwarcie Trafostacji.

Po co ten przetarg

Trafostacja Sztuki Szczecin to inwestycja, która powstaje w budynku starej transformatorowni przy ul. Św. Ducha. Jej otwarcie planowane jest na pierwszą połowę 2013 roku. Będą się tam odbywać wystawy, koncerty oraz imprezy związane ze sztuką współczesną.

O powstanie tej placówki starało się szczecińskie Stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej. Agata Zbylut ze stowarzyszenia była przez długi czas pełnomockiniem prezydenta ds. powstania Trafostacji.

Kiedy zapadła decyzja o przeprowadzeniu przetargu na instytucję zarządzającą Trafostacją, Zachęta Sztuki Współczesnej stanęła do przetargu i przegrała z firmą Baltic Contemporary.

W weekend opublikujemy odpowiedź urzędników, wkrótce rozmowaz przedstawicielami firmy Baltic Contemporary
.

Więcej o Trafostacji Sztuki na www.mmszczecin.pl:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto