TOP wydarzeń w weekend w Szczecinie! Zobaczcie czego nie przegapić!

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
"Tygrysek i kapitan Morgan" w Pleciudze
Spektakle, wystawy, spotkania - wirtualne i na żywo. W weekend będzie się działo.

Spotkanie z Andą Rottenberg

Spotkanie z Andą Rottenberg jest poświęcone drugiemu wydaniu jej książki "Sztuka w Polsce 1945-2005". Anda Rottenberg to historyczka i krytyczka sztuki. Autorka książek, w tym autobiografii Proszę bardzo, nominowanej w 2010 r. do nagrody Nike, oraz wielu publikacji o sztuce, m.in.: Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80., Sztuka w Polsce 1945–2005. Kuratorka znaczących wystaw, w tym: Gdzie jest brat twój, Abel?, Warszawa (1995); Warszawa-Moskwa / Moskwa-Warszawa 1900-2000 (2004–2005); Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce, Berlin (2011).
Spotkanie z Andą Rottenberg, 9 października, Trafostacja Sztuki, godz. 18, wstęp wolny.

ZOBACZ TAKŻE:


"Pocałunek" w Teatrze Małym

Pełna delikatnego humoru, poruszająca sztuka Gera Thijsa, jednego z najbardziej popularnych współczesnych autorów w Holandii. Dwoje nieznajomych spotyka się przypadkiem na górskim szlaku. Oboje są na życiowym rozdrożu. On, niegdyś obiecujący komik, dziś pracuje w parku rekreacyjnym w przebraniu misia, ona – poważna, dawniej lokalna piękność, teraz czeka na ważne wyniki badań. Czy tytułowy pocałunek może połączyć ich na zawsze?
Pocałunek, 9 października godz. 19, 10, 11 października godz. 17, Teatr Mały, bilety 30-35 zł.


"Król potworów" we Współczesnym

Czy można mówić o końcu świata na wesoło i z dystansem? Inspirowany monster movies oraz literaturą science fiction najnowszy spektakl w reżyserii Marcina Libera na podstawie scenariusza Michała Kmiecika w nieszablonowy sposób porusza temat nadchodzącej katastrofy i jej konsekwencji. Rozpoczynająca się w latach 60. XX wieku w sytuacji bankietowej akcja sztuki, w drugiej części spektaklu przenosi się do nieodległej nam przyszłości.
Król potworów, 9, 10 października godz. 19, 11 października godz. 17, bilety 26-40 zł.


14. Dąbskie Wieczory Filmowe

„Sala samobójców. Hejter” reż. Jan Komasa. Tomek, student prawa, zostaje przyłapany na plagiacie i wydalony z uczelni. Ukrywa jednak ten fakt, by nadal korzystać ze wsparcia finansowego ze strony państwa Krasuckich – rodziców Gabi, przyjaciółki z czasów dzieciństwa. W końcu oszustwo wychodzi na jaw, Krasuccy postanawiają przeciąć tę finansową pępowinę. Tomek chce zemsty. Pokaz filmu „Sala samobójców. Hejter”, zdobywcy Nagrody dla najlepszego filmu międzynarodowego na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku, połączony ze spotkaniem z Maciejem Musiałowskim
14. Dąbskie Wieczory Filmowe, 9 października, Klub Delta, godz. 19, wstęp wolny.


14. edycja Festiwalu Młodych Talentów już w weekend

Festiwal Młodych Talentów 2020 odbędzie się w dniach 9-10 października. Będą przesłuchania konkursowe i koncert gwiazd, którymi są w tym roku Nosowska i Natalia Nykiel. Przesłuchania konkursowe Festiwalu Młodych Talentów w scenerii portowej Łasztowni. 10 najciekawszych wykonawców z całego kraju. Katarzyna Nosowska na czele jury. Podczas koncertu finałowego, który odbędzie się 10 października w Netto Arenie, wystąpią Nosowska oraz Natalia Nykiel.
Festiwal Młodych Talentów 2020 - przesłuchania konkursowe, 9 października, Stara Rzeźnia, godz. 18, online.
Finał, 10 października, Netto Arena, godz. 17.30, bilety 30-70 zł.


Teatr Kana pokaże spektakl online w ramach solidarności z Białorusią

8 października to data piątej rocznicy otrzymania Nagrody Nobla przez Swietłanę Aleksijewicz – z tej okazji Teatr Kana wykona mały gest solidarności z naszym wschodnim sąsiadem i udostępni nieodpłatnie nagranie spektaklu „Gęstość zaludnienia” w internecie z napisami w języku białoruskim. Bohaterowie opowieści Aleksijewicz są pogubieni w czasie. Nieustannie porównujący siebie stąd i siebie z kiedyś, pęknięci, niedokładnie poskładani, mają jednak zdolność przenikliwego spojrzenia. Problem w tym, że jest to spojrzenie Orfeusza, spojrzenie wstecz (w tym wypadku w głąb czaszki, w siebie). Ich oczy napotykają na bezwzględny wzrok utraconego czasu – Meduzy, która grozi powrotem. Boją się: że przeszłość bezpowrotnie minęła, że jest już nie do odzyskania. Dawno wystygły ich ciała, jeszcze schną głowy po tańcu ostatniego dnia lata – w świecie sprzed wybuchu. Kiedyś głowa pociła się na zewnątrz, dziś poci się od środka.
Gęstość zaludnienia, 8 października, facebook Teatru Kana, godzina 17 (spektakl dostępny do godziny 24).


Znane aktorki na wystawie "Biesy polskie"

Od 11 października w Szczecinie zagości wystawa Maksymiliana Ławrynowicza "Biesy polskie". Do zdjęć pozowały znane polskie aktorki, a dwie z nich, szczecinianki, - Anna Cieślak i Aleksandra Kisio - pojawią się na wernisażu. Wystawa Maksymiliana Ławrynowicza zawędruje do Browaru Pod Zamkiem, gdzie będzie można ją podziwiać od 11 października do końca miesiąca.
"Biesy polskie" to cykl „Projektu Kobiety”, w którym Maksymilian Ławrynowicz fotografią portretową opowiada o kobietach. Artysta zawsze starał się uchwycić zmienność i skrajność kobiecej natury. "Biesy Polskie” i jest opowieścią o kobietach widzianych poprzez pryzmat mitologii starożytnych Słowian oraz legend i opowieści różnych regionów Polski. Nasi przodkowie kochali niesamowite opowieści. Przez setki lat historii naszego kraju powstał olbrzymi, barwny i ludny świat polskich wierzeń ludowych, a w najciekawszych z nich, główną rolę odgrywa niezmiennie – kobieta. ”Biesy Polskie” to feministyczna podróż po historiach o wzgardzonych, przeklętych i niedocenianych. Wszystkie zdjęcia utrzymane zostaną w charakterystycznym dla fotografa, współczesnym stylu. W tegorocznej odsłonie Projektu udział wzięło wiele polskich aktorek, Przy stylizacjach współpracowali topowi polscy projektanci: Dawid Woliński, Lidia Kalita, Rina Cossack czy Maciej Zień.


Jazzowy weekend

W niedzielę w Klubie Delta w Dąbiu wystąpi dawno niewidziana w Szczecinie, choć pochodząca z Goleniowa, Natalia Pastewska. Towarzyszyć jej będzie wyśmienity duet muzyków, czyli pianista Przemek Raminiak (gorzowianin), grający obecnie na stałe z Krystyna Prońko, oraz gitarzysta Wojciech Rapa (szczecinianin).
Koncert, 11 października, Klub Delta, godz. 18, bilety 10 zł.


Noc Bibliotek ONLINE

Książnica Pomorska zaprasza na Noc Bibliotek. W tym roku tylko wirtualnie. Już o godz. 17 młodsi czytelnicy będą mogli sprawdzić się w grach, m.in. "Słonecznej krzyżówce", wykreślankach, "Potwornym quizie" czy pobawić się puzzlami. O godz. 18 otwiera się wejście do Wirtualnego Escape Roomu, którego uczestnicy będą odkrywać skarby zamknięte w bibliotecznych komnatach. Zwycięzcy "Tajemnicy Zaginionego Skarbu” otrzymają w nagrodę autorską, specjalnie na tę okoliczność zaprojektowaną grę edukacyjną „Nie ma to jak biblioteka”. A na koniec, dla miłośników kryminałów Quiz „Kryminalna biblioteka”.


Moda a ekologia - debata

Dom Kultury 13 Muz zaprasza na debatę "Moda a ekologia", na której wspólnie przyjrzymy się obecnym trendom w branży modowej. Poszukamy odpowiedzi na pytania o to, co możemy zrobić wspólnie i indywidualnie, żeby przemysł tekstylny był bardziej ekologiczny, a nasze ubrania bardziej zdrowe, mniej syntetyczne.
Debata, 10 października, 13muz, godz. 14.30, wstęp wolny.


„Czarowna noc” w Teatrze Kameralnym

Dwóch panów w delegacji w średnim wieku po tzw. pierwszej przecenie wynajmuje (z oszczędności) jeden pokój w hotelu. Ten fakt stwarza okazję do zabawnych sytuacji. Mrożek z właściwym sobie talentem, niezwykłym poczuciem humoru zanurza bohaterów, z początku w prozaicznych rozmowach, aby z biegiem akcji zatopić ich w metafizyce i filozoficznej żonglerce
maksymami: „Życie jest snem”, „Życie to sen wariata”, „być, ale nie istnieć”.
Czarowna noc, 9 października godz. 19, 10, 11 października godz. 17, Teatr Kameralny, bilety 35-40 zł.


Weinberg I Beethoven 250

Tym razem solistą koncertu będzie uznany brytyjski pianista Michael Roll, zwycięzca Leeds International Piano Competition w 1963 roku. Jest on jednym z najpopularniejszych artystów na Wyspach i od ponad pięćdziesięciu lat nie schodzi z desek scen koncertowych całego świata.
Weinberg I Beethoven 250, 9 października, filharmonia, godz. 19, bilety 25-55 zł.


"A kuku" w Pleciudze

W krainie kształtów i dźwięków wykluwa się z jaja mały krokodylek. Wśród dzieci siedzących na sali wraz z rodzicami on jeden jest maluszkiem bez mamusi... Kolejna propozycja dla najnajów, czyli najmłodszych widzów: prosty, urzekający spektakl oparty na dźwiękach, kolorach i kształtach. Wybierz się wraz z dzieckiem na poszukiwanie mamy krokodylka i odkryj najważniejsze słowo na świecie! Wprowadzisz swoją pociechę nie tylko w świat teatru, lecz również w przestrzeń pozytywnych emocji rodzinnych.
A kuku, 10 października godz. 15, 11 października godz. 12, Pleciuga, bilety 15-20 zł.


"Tygrysek i kapitan Morgan" w Pleciudze

Marzenia o morskich podróżach i niezwykłych przygodach czasem się spełniają. Na małego Tygryska czekają wielkie wyzwania, pirackie obowiązki, a nawet... żyrafy i banany! Mały, odważny i marzący o wspaniałych przygodach Tygrysek wyrusza w świat wraz z piracką załogą kapitana Morgana. Morska podróż zaprowadzi ich aż na plantację uwielbianych przez wszystkich bananów. Starcie między przyjaznymi żyrafami a agresywnymi piratami wydaje się nieuniknione...
Tygrysek..., 10 października godz. 16, 11 października godz. 11, Pleciuga, bilety 16-22 zł.


"Związek otwarty" gościnnie w GOKSiR

Kryzys w małżeństwie bywa niekiedy zabawny. Kryzys we włoskim małżeństwie jest po prostu komedią. Zazdrość, miłość, przywiązanie - wszystkie te uczucia zostaną wystawione na ciężką próbę kiedy ON zaproponuje zmianę ich małżeństwa w związek otwarty, a ONA – początkowo wrogo nastawiona – odnajdzie się w tej zmianie nad wyraz dobrze.
Związek otwarty, 10 października, GOKSiR Przecław, godz. 17, bilety 30-40 zł.


„My hrabiny nie płaczemy"

„My hrabiny nie płaczemy" – nowy spektakl Olgi Adamskiej – mówione i śpiewane historie w humorystyczny i błyskotliwy sposób opowiedzą o codzienności kobiecego życia. We współczesnych monologach aktorka da głos różnym kobietom: matkom, żonom, córkom, samotnym i w związkach, aktywnym zawodowo, walczącym o spełnienie marzeń i znajdującym szczęście.
My hrabiny nie płaczemy, 10 października, GOKSiR Przecław, godz. 19, bilety 50-60 zł.


Bryganda - bajka improwizowana

Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Kaczor Donald oni dzisiaj nie wystąpią. Dziś czas na bohaterów, których jeszcze nigdy nie było, albo nikt wcześniej ich nie odkrył! Wspólnie z dziećmi artyści wymyślą i stworzą nowe historie, nowych bohaterów w całkiem nieznanych krainach. Na oczach widzów powstaną całkiem nowe rzeczy, które jak kwiat paproci zakwitną tylko raz i nigdy się już nie powtórzą.
Bryganda - bajka improwizowana, 11 października, Stara Rzeźnia, godz. 12, bilety 10 zł.

TOP wydarzeń w weekend w Szczecinie! Zobaczcie czego nie przegapić!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie