TOP weekendowych wydarzeń w Szczecinie. Gdzie warto się wybrać?

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
"Pod dachami Paryża" w Teatrze Polskim
Wrzesień zapowiada się bardzo bogato w kulturze. Jeszcze mamy imprezy plenerowe, ale już ruszają koncerty i spektakle oraz wystawy w szczecińskich instytucjach kulturalnych.

W 400. rocznicę śmierci Sydonii

Sydonia von Borck – Biografia „pomorskiej czarownicy”. Autorski wykład poświęcony postaci Sydonii, straconej 400 lat temu "pomorskiej czarownicy", jej związkom rodzinnym, okolicznościom i przebiegowi procesu. Prowadzenie: dr hab. Paweł Gut. Poza tym w 400-lecie śmierci oskarżonej o czary słynnej pomorskiej szlachcianki w cyklu nowych grafik, Andrzej Maciejewski interpretując losy Sydonii znane z dokumentów, przekazów i legend zderza je z problemami kobiet współczesnego świata. Efekt można zobaczyć na plakatach.

W niedzielę 6 września, godz. 16 - Zamkowy Wieczór Książęcy przy Muzyce „Nuty i czary, czyli muzyka pomorska w czasach Sydonii”. Gościem spotkania będzie Damian Garecki, który opowie m.in. o życiu muzycznym tego okresu. Zabrzmią tańce dworskie w wykonaniu Agnieszki Roguskiej (klawesyn). Spotkanie poprowadzą Wojciech Kral i Andrzej Wątorski. Bilety 15 zł.

Również 6 września o godz. 19 rozpocznie się Koncert muzyki barokowej „Muzyka Sydonii”. W programie znajdą się m.in. dzieła: C. Monteverdiego, A. Scarlattiego, G. F. Haendla, H. Purcella, A. Vivaldiego na głos i klawesyn oraz klawesyn solo. Usłyszymy także muzykę pomorską.

Spotkanie, 4 września, Zamek, godz. 17, bilety 5 zł.

VI Turniej Muzyków Prawdziwych - Koncert inauguracyjny

Premierowa kompozycja bazująca na materiale dźwiękowym zebranym podczas badań terenowych na Pomorzu Zachodnim w latach 90 przez dyrektor Filharmonii w Szczecinie Dorotę Serwę. Nowa muzyka zostanie zamknięta w formie klasycznego kwartetu smyczkowego z nowoczesnym i współczesnym podejściem do jego brzmienia. Program: Mateusz Czarnowski, Kwartet smyczkowy nr 1 (prapremiera). Tegoroczna formuła konkursowa będzie doskonałą okazją do przypomnienia minionych odsłon Turnieju i najlepszych wokalistów, instrumentalistów, zespołów śpiewaczych i kapel, jacy od 2015 roku pojawiali się w Filharmonii w Szczecinie.

Koncert kameralny - Transmisja online na kanałach Filharmonii Szczecin w serwisie YouTube i Facebook, godz. 19.
Koncert finałowy 6 września godz. 17.

"Que Viva Espana" w Teatrze Polskim

Teatr polski zaprasza na wieczór kabaretowy w hiszpańskim stylu. "Qué viva España” to historie miłosne wplecione w muzyczne opowieści, a wyśpiewane przez aktorkę Sylwię Różycką oraz tenora, pochodzącego z Chile Felipe Céspedesa Sàncheza. „Recuerdo”, „La Bruja”, „Granada”, „Bésame mucho”, i inne zrodzone pod gorącym słońcem Południa pieśni, ułożą się w odwieczny, niekończący się i nigdy nie nudzący dialog Kobiety i Mężczyzny… Obsada: Sylwia Różycka, Felipe Céspedes Sànchez, Michał Janicki, Adam Opatowicz Krzysztof Baranowski.

Que Viva Espana, 3 września, Teatr Polski Scena La Decadence, godz. 19.30, bilety 50 zł.

Szczecińscy saksofoniści miastu

Klub Delta i Fundacja na Rzecz Instrumentów Dętych zapraszają na koncert odbywający się w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego. „Szczecińscy saksofoniści swojemu miastu” to jeden z sześciu koncertów odbywających się w ramach Festiwalu, którego organizatorem głównym jest Fundacja na Rzecz Instrumentów Dętych, a dyrektorem prof. dr hab. Dariusz Samól. Tego wrześniowego wieczora będzie można usłyszeć kompozycje m.in. Haendla czy Dervaux, ale też związanego ze Szczecinem kompozytora i pedagoga Marka Jasińskiego.

Koncert, 3 września, godz. 18, wstęp wolny.

"Pod dachami Paryża" w Teatrze Polskim

Teatr polski zaprasza na wycieczkę ulicami Paryża. Stań się flâneurem. Spacerowiczem, który obserwując życie miasta, snuje poetyckie refleksje na temat życia w ogóle... Przemierzaj malarskie bulwary, tajemnicze pasaże, zagub się w labiryncie gwiaździstych placów, by za chwilę odnaleźć się przy okrągłym stoliku w café lub bistro, nad kieliszkiem wina czy też filiżanką kawy. Towarzyszem zaś, i przewodnikiem, w tej paryskiej przygodzie będą melodie największych francuskich przebojów. A także piosenki inspirowane tym pięknym miastem.

Pod dachami Paryża, 4, 5 września, La Decadance Nowy Browar, godz. 19.30, bilety 50 zł.

Narodowe Czytanie "Balladyna"

Zaproszeni lektorzy oraz publiczność będą interpretować fragmenty „Balladyny”. Dramat Juliusza Słowackiego został wybrany przez Prezydenta RP jako lektura dziewiątej edycji Narodowego Czytania. Prowadzenie: Krystyna Maksymowicz. Goście specjalni: Joanna Matuszak (Teatr Współczesny), Jacek Piątkowski (Teatr Współczesny), Paweł Niczewski (Teatr Współczesny), lektorzy z grupy Espero (Polski Związek Niewidomych o/Szczecin) oraz studenci Wydziału Wokalistyki Akademii Sztuki.
Tego samego dnia filmiki z fragmentami dramatu Słowackiego w interpretacji Dominiki Ostałowskiej i Czytelników, którzy przysłali swoje nagrania, będzie można obejrzeć na profilach Youtube i Facebook. Książnicy Pomorskiej.

Narodowe Czytanie, 5 września, Zamek, godz. 12, wstęp wolny.

"Bajka o szczęściu" w Pleciudze

Czy zastanawialiście się nad tym, co tak naprawdę daje nam szczęście? „Bajka o szczęściu” to mądra i pełna ciepła opowieść o tym, jak bardzo człowiek staje się samotny, gdy zamiast przyjaźni wybiera przedmioty. W pięknej konwencji teatru marionetek wykorzystującej świetne tradycje teatru lalek, snuta jest opowieść o świecie nieprzemijających wartości. Jak większość bajek i ta kończy się szczęśliwie. Przedstawienie dla dzieci od 4 lat. W weekendy Pleciuga zaprasza na spektakle plenerowe. "Scena na podwórku" już otwarta.

Bajka o szczęściu, 5 września godz. 16, 6 września godz. 11, Pleciuga, bilety 20 zł.

40-lecie After Blues

Szczecińska Agencja Artystyczna zaprasza na koncert jubileuszowy, w którym obok Jubilatów, udział wezmą różnorodne stylistycznie szczecińskie zespoły, wykonując utwory z repertuaru After Blues. Będą to: Quo Vadis, The Analogs, Tragarze, Nikt, Kapitan Stereo, The Blue Bus, Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna i Opty - Malni. Koncert ten będzie nagrywany i zamieszczony na YouTube oraz zarejestrowany dźwiękowo i wydany w formie płyty CD oraz LP, czyli unikatowej płyty winylowej. Autorem obu okładek jest Leszek Zebrowski. Koncert poprowadzi Szymon Kaczmarek.

40-lecie After Blues, 6 września, Ogród Różany, godz. 17, wstęp wolny.

XI Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku 2020

Piąty film przedstawia historię dwóch fascynujących i mało znanych miejsc na mapie Pomorza Zachodniego. Krzymów (Gmina Chojna) i Czachów (Gmina Cedynia) to dwie malownicze wsie, które łączy tajemnica średniowiecznej historii zaklętej w murach budowli tamtejszych kościołów. Narratorem filmu jest Paweł Migdalski, autor tegorocznej trasy historycznej Festiwalu. Wyjątkową atrakcją filmu jest rejestracja koncertu Amor Divino, prezentującego latynoamerykańską muzykę dawną w wykonaniu polsko meksykańskiego duetu wokalnego Katarzyna Wiwer, Julieta Gonzalez-Springer – soprany, z towarzyszeniem zespołu Lute Duo, który tworzą Anna Kowalska – gitara barokowa oraz grający na teorbie Anton Birula.

Premiera filmu w sobotę 5 września, o godz. 19 na www.famd.pl.

Joanna Mieszko - Edward Dwurnik w moim obiektywie

W piątek odbędzie się wernisaż wystawy fotografii: „Joanna Mieszko-Nita "Edward Dwurnik w moim obiektywie". Autorka współpracowała z Edwardem Dwurnikiem od 2014 r. aż do śmierci artysty w 2018 r., tworząc w tym czasie obszerną dokumentację fotograficzną o
charakterze faktograficznym i artystycznym tej współpracy.

Wystawę można oglądać do 20 listopada 2020 roku w Sali pod Piramidą w godzinach otwarcia biblioteki (wejściówki dostępne na bieżąco przy wejściu A od ul. Rybackiej).

Szekspir po persku – wystawa plakatów

W piątek odbędzie się wystawa irańskich plakatów, które powstały w trakcie warsztatów, prowadzonych przez Profesora Leszka Żebrowskiego i mgr Izabelę Wypych. Warsztaty zostały przeprowadzone ze studentami i pedagogami na Uniwersytecie Artystycznym Sepehr w Isfahanie. Tematem był plakat do wybranej sztuki Williama Szekspira.

Szekspir po persku, 4 września, Galeria Słup Szymon, godz. 15, wstęp wolny.

Festiwal Metro

Festiwal METRO to jeszcze raczkująca przestrzeń dla wszystkich kreatywnych ludzi ze Szczecina, którzy chowają swoje prace do szuflady. „My je wyjmujemy i pokazujemy. Bo nie chcemy zaspokajać naszych ciał tylko fizycznie ale dokarmiać potrzeby estetyczne i metafizyczne naszej duszy” - mówi kierownik kreatywny Julia Pomykała.
METRO składa się z wielu przystanków. Na jednych sztukę można podziwiać, na innych ją tworzyć. Zainspirowani tym co już zobaczyliśmy, sami możemy stworzyć coś prostego a jednocześnie dającego upust naszym artystycznym fantazjom.

Metro, 5 września godz. 15, 6 września godz. 16, różne miejsca, wstęp wolny.

Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i uczciwie – wystawa

Trafostacja Sztuki w Szczecinie zaprasza na wernisaż wystawy Wiktorii Walendzik "Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i uczciwie". Wywodzące się ze świata cyfrowego, ale osadzone w świecie analogowym prace, są swoistym krajobrazem, kolażem zbiorowego pragnienia i dążeń. Artystka poprzez rzeźbę, jedną z najbardziej czasochłonnych dziedzin w sztuce, nadaję formę temu co chwilowe, krótkotrwałe i „instant”. Prace inspirowane najpiękniejszymi meblarskimi formami, przybierające chwilami znamiona autoportretu, zachęcają do interakcji i fotografowania się w ich otoczeniu. Udostępniając je z powrotem w swoich mediach społecznościowych zmieniamy ich kontekst funkcjonowania. Stajemy się elementem nieprzerwanie tworzącego się kolażu.

Wystawa, 3 września, Trafostacja Sztuki, godz. 19, wstęp wolny.

„Przyjaciel na całe życie”

W najbliższą sobotę zapraszamy na wernisaż wystawy "Przyjaciel na całe życie" przygotowanej przez Szczecińskie Towarzystwo Fotograficzne. Wystawa przedstawia zwierzęta, które zostały adoptowane z ośrodków zajmujących się opieką nad zwierzętami oraz ich nowych właścicieli. Wystawę będzie można oglądać na Łasztowni do końca miesiąca.

Wernisaż, 5 września, Stara Rzeźnia, godz. 18, wstęp wolny.

Fairy Ladies w Starej Rzeźni

W najbliższą niedzielę o godzinie 17 na Łasztowni zaprezentuje się żeńska formacja instrumentalna Fairy Ladies. Podczas tego wieczoru usłyszymy najbardziej znane i lubiane arie muzyki operetkowej i songi musicalowe z takich dzieł, jak m.in.: Zemsta nietoperza, Hrabina Marica, Skrzypek na dachu, West side story czy bardziej współczesnych Moulin Rouge albo La la land.

Fairy Ladies, 6 września, Stara Rzeźnia, godz. 17, bilety 30-50 zł.

Koncert jazzowy

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe organizuje koncerty muzyki jazzowej i pokrewnej. Tym razem zaprasza na koncert nieco innego pokrewnego gatunku muzyki czyli rock and roll nazywany w Polsce również Big Bitem albo Mocnym Uderzeniem. Koncert odbędzie się na scenie plenerowej Domu Kultury, będzie więc na tyle miejsca, aby nawet przy obecnych warunkach i obostrzeniach związanych z koronawirusem można było potańczyć. Dobra atmosferę i mnóstwo dobrej muzyki zapewniamy. W koncercie wstąpi zespół Zachodni Wiatr pod wodzą Ryszarda Klemensa Wiercimaka, który części publiczności znany jest również jako wykonawca piosenek króla rock`n`rolla Elvisa Presleya.

Koncert, 6 września, DK "Klub Skolwin", godz. 17, wstęp wolny.

Piknik nad Odrą 2020

Po stronie Akademii Morskiej staną jarmarki i Aleja Produktów Tradycyjnych. Pod Urzędem Wojewódzkim wystawiać się będzie branża turystyczna - tym razem nie tylko z letnią, ale również zimową ofertą. Piknik nad Odrą to największa plenerowa impreza turystyczna w Polsce. Pośród wystawców tej strefy znajdziemy: kraje, gminy i miasta, hotele, biura podróży, ośrodki wypoczynkowe i rekreacyjne, sanatoria a także firmy związane ze sportem i turystyką aktywną oraz transportem lotniczym, autobusowym czy promowym.

Piknik nad Odrą 2020, 5-6 września, wstęp wolny.

Szczecin Jazz 2020

Anders Bergcrantz szwedzki wirtuoz trąbki i uznany kompozytor. Dwukrotnie został uhonorowany Gyllene Skivan (Złotą Płytą) przez szwedzki magazyn jazzowy Orkesterjournalen: w 1995 roku za In This Together i ponownie w 2007 za About Time.
Koncert, 4 września, Jazzment, godz. 20, bilety 40 zł.

Piotr Wojtasik czyli jeden z najbardziej cenionych przez publiczność trębaczy i liderów swojego pokolenia. Wielokrotnie wygrywał w ankietach Jazz Top magazynu „Jazz Forum", dystansując samego Tomasz Stańkę! Kilkakrotnie zwyciężał też w kategorii Najlepszy Jazzowy Album roku i Najlepszy Jazzowy Muzyk.
Koncert, 5 września, Jazzment Klub, godz. 20, bilety 40 zł.

Wystawa sztuki litewskiej w Muzeum Narodowym

„Piękność twą widzę. Od Čiurlionisa do Kairiūkštisa – sztuka litewska pierwszej połowy XX wieku”. To będzie wystawienniczy przebój roku, nie tylko w Szczecinie! Środowisko artystyczne w całym kraju z niecierpliwością i wielką ciekawością czeka na możliwość zobaczenia pierwszej w Polsce panoramicznej prezentacji zjawisk artystycznych w sztuce litewskiej przełomu XIX i XX wieku.

Wernisaż (transmisja na portalu facebook), 4 września 2020, Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3, godz. 18, wstęp wolny.

Podwyżka dla noblistów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3