Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To nie zapach fenolu, tylko chloru. Woda jest w porządku

Redakcja
Po tekście o śmierdzącej wodzie w centrum Szczecina do Zakładu ...
Po tekście o śmierdzącej wodzie w centrum Szczecina do Zakładu ... Marcin Bielecki
Po tekście o śmierdzącej wodzie w centrum Szczecina do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji zadzwonili zaniepokojeni mieszkańcy.

O sprawue pisaliśmy w artykule Śródmieście: Woda w kranach ma nieprzyjemny zapach, wywołał on duży oddźwięk wśród mieszkańców miasta a także wśród pracowników wodociągów szczecińskich.

– Szczecinianie nieustannie do nas dzwonią i pytają: czy faktycznie do tej wody to dodają państwo fenol lub cokolwiek co wam tylko przyjdzie do głowy – przyznaje się Tomasz Makowski, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. – Czy to może być prawda o tym fenolu?

- A powodem tego zamieszania jest dosłowne przytoczenie treści maila od osoby, która nie ma pojęcia o sposobie produkcji wody - tłumaczy Tomasz Makowski. - To ta przytoczona informacja, tymi właśnie swoimi słowami wywołała niepokój. Tym samym poddała w wątpliwość profesjonalizm szczecińskich wodociągów i tym samym jakość wody w naszych, szczecińskich kranach.

A w Szczecinie, na powierzchni ponad 90 procent obszaru miasta, mieszkańcy zaopatrywani są w wodę z ujęcia położonego nad jeziorem Miedwie. Woda miedwiańska, jako woda powierzchniowa, obowiązkowo podlega dezynfekcji zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia.

– Szczecińskie wodociągi do dezynfekcji stosują dwutlenek chloru i nigdy w swojej historii nie stosowały fenolu - podkreśla rzecznik prasowy firmy. - Fenol w postaci roztworu pod nazwą Lizol to środek bardzo toksyczny i o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Jest stosowany do odkażania pomieszczeń, toalet, a nawet szamb – zapewnia Tomasz Makowski. – Natomiast dawki dwutlenku chloru stosowane do dezynfekcji, których my używamy, są dostosowane do aktualnnie występujących warunków (jakości wody, a także temperatury). I te warunki, jak i wszystkie parametry wody są sprawdzane codziennie. Codziennie też wykonuje się kilkanaście analiz kontrolujących jakość wody w mieście. Wszystkie monitorowane parametry spełniają wymogi polskiego i europejskiego prawodawstwa.

Jak wyjaśnił nam rzecznik ZWiK, przypadek z nieprzyjemnym zapachem wody w centrum Szczecina, który opisaliśmy w gazecie i który wywołał tyle pytań mieszkańców miesta, może być spowodowany na przykład niskim poborem wody z instalacji wodociągowej oraz zanieczyszczeniem instalacji wewnętrznej. Gwałtowne podgrzanie wody przy jej małym rozbiorze (przy niskim poziomie w rurach) również może wywołać niepożądane skutki. Wtedy może się zdarzyć, że woda w kranach będzie miała nieprzyjemny zapach.

– Pragniemy również dodać, że pracownicy Zakładów Wodociągów i Kanalizacji korzystają z tej samej wody co pozostali mieszkańcy Szczecina. W związku z tym utrzymanie jej w jakości na najwyższym poziomie jest dla nas celem nadrzędnym – napisał do nas Tomasz Makowski.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto