Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To miejsce znają wszyscy szczecinianie. Maszt Maciejewicza zniknie, ale wróci

Redakcja MM
Redakcja MM
Maszt Maciejewicza w Szczecinie
Maszt Maciejewicza w Szczecinie Andrzej Szkocki
Ma 30 metrów wysokości i waży 30 ton. Przypomina o morskiej historii naszego miasta. Teraz zniknie ze śródmiejskiego krajobrazu. Maszt statku "Kapitan Konstanty Maciejewicz".

Marek Jaszczyński
[email protected]

W sierpniu 1990 roku zakończył się montaż konstrukcji, która stanęła niedaleko Bramy Królewskiej, między nitkami Trasy Zamkowej. Ma cztery bomy ładunkowe, osprzęt w postaci takielunku i olinowania. O jego ustawienie w tym miejscu zabiegał przez cztery lata profesor Władysław Filipowiak, były dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Ostatecznie udało się uzyskać potrzebne zezwolenia na postawienie masztu. Pierwszego dnia obchodów Święta Morza w Szczecinie, nadano masztowi imię kapitana żeglugi wielkiej Konstantego Maciejewicza.

Pamiątkową tablicę wmurowaną w postument odsłonił wnuk "Kapitana Kapitanów", pan Janusz Maciejewicz. Podczas uroczystości podziękował zebranym w imieniu rodziny za wyróżnienie imieniem jego dziadka tego niezwykłego pomnika.

Trzeba ratować

Po 23 latach okazało się, że stan masztu jest zły i wymaga remontu.

- Wymiana stalowych lin jest niewystarczająca i opatrzona ryzykiem uszkodzenia całej konstrukcji - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Racjonalny będzie demontaż i całościowa konserwacja. W związku z ograniczeniami budżetowymi prace będą rozłożone w czasie. Pierwszym etapem jest demontaż masztu i jego składowanie. Ten etap zamkniemy jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku. Następnie maszt zostanie poddany szczegółowym badaniom, powstanie ekspertyza, na podstawie której zostanie opracowany plan konserwatorski. Rozpoczęcie tych prac przewidujemy na przyszły rok, a pieniądze zostaną zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie. Ostatnim etapem będzie ponowny montaż masztu. Miejsce posadowienia masztu nie jest w tej chwili pewne.

- Mam nadzieję, że zostanie to ustalone w dyskusji, którą rozpocznie demontaż masztu - wyjaśnia Lech Karwowski. - Muzeum Narodowe w Szczecinie jest zainteresowane, by ekspozycja masztu możliwie najlepiej realizowała jego dotychczasową funkcję, czyli pomnika upamiętniającego osobę "Kapitana Kapitanów".

Skąd wziął się maszt

Maszt pochodzi z jednostki, która wpisała się w morską historię polskiej floty handlowej. W 1929 roku statek zbudowano w niemieckiej stoczni "Bremer Vulkan AG" w Bremie dla francuskiego armatora "Compagne Générale Transatlantique".

Przez ponad dwadzieścia lat pływał pod nazwą SS "Wisconsin" na linii Nowy Jork - Hawr oraz do portów Zatoki Meksykańskiej. W 1951 roku został odkupiony przez Polskie Linie Oceaniczne w Gdyni i przemianowany na "Fryderyk Chopin".

W 1954 roku drobnicowiec został przejęty przez przedsiębiorstwo Dalekomorskie Bazy Rybackie ze Szczecina i zaadoptowany na rybacki statek - bazę, a trzy lata później nazwę "Kaszuby". Statek po przebudowie w 1973 roku, stanął przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Nadano mu imię "kapitana kapitanów" - Konstantego Maciejewicza. Biały parowiec z czarnym kominem osiem lat stał przy Wałach Chrobrego. Był charakterystycznym elementem morskiego Szczecina. Jego zdjęcia znalazły się w albumach i na widokówkach. Na jego tle chętnie fotografowali się szczecinianie i turyści.

_**

Film: sedinaPL/youtube.com**_

Co w tym miejscu stało?

W 1849 roku powstał w miejscu masztu Teatr Miejski. W czasie nalotów dywanowych na Szczecin uszkodzone zostały górne partie budynku. Nadawał się on jednak do odbudowy. W latach pięćdziesiątych podjęto decyzje o jego wyburzeniu. A cegły przeznaczono na odbudowę Warszawy.

Czytaj również:


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto