Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To jest bardzo dziwna zima

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Rośliny kwitną, my kichamy, a pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania leniuchują. Tak wygląda zima AD 2007 w naszym mieście.

Dr Piotr Salachna z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa na Akademii Rolniczej: – Takie anomalia pogodowe niekorzystnie wpływają na przyrodę. Dość wysokie temperatury, jak na tę porę roku sprawiły, że rośliny zaczęły kwitnąć. Kiedy jednak temperatury zaczną spadać i przyjdą mrozy, wszystkie kwiaty zmarzną. Jest kilka sposobów na zabezpieczenie ich przed zimnem. Po pierwsze gałęzie np. świerku, które rozkładamy na roślinie. W ten sposób nie tylko dajemy jej ciepło, ale również chronimy przed słońcem, które bardzo wysusza. Także biała tkanina przepuszczająca wodę i powietrze chroni przed zimnem. Jest dużo lepsza i zdrowsza od zwykłej folii. Również młode drzewka potrzebują zabezpieczenia przed niskimi temperaturami, ich pień należy posmarować wapnem. Wtedy będziemy pewni, że na wiosnę w naszym ogrodzie zastaniemy kwitnącą jabłoń czy gruszę, a nie suchy kawałek drewna.

Wiesław Pospieszyński z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania: – Podczas ostrej zimy mamy bardzo dużo pracy, właściwie bez chwili przerwy. A w tym roku nie wiemy, co ze sobą zrobić. Nie jesteśmy przygotowani na takie leniuchowanie. Przez kilka mroźnych i śnieżnych dni nie mogliśmy narzekać na brak zajęcia. Mieliśmy przydzielone ulice, które w ciągu czterech godzin od zakończenia opadów powinny być odśnieżone. Gdy sypał śnieg, posypywaliśmy ulice piachem i solą. Teraz znowu nie ma śniegu i w MPO panuje straszna nuda. Sprzęt już jest przygotowany na następne wyjazdy, usterki naprawione, zapasy soli i piachu uzupełnione. Jesteśmy przygotowani na kolejny atak. Tylko czy on nastąpi?

Prof. Małgorzata Czarnecka z Katedry Meteorologii i Klimatologii Akademii Rolniczej: – Nie mogę powiedzieć, żeby tegoroczna zima nas zaskoczyła. Takie temperatury w styczniu nie są anomalią. Nasz klimat charakteryzuje zmienność, a to oznacza, że na przemian występują okresy ciepłe i chłodne. Taka huśtawka temperatur jest bardzo częsta. Ostra zima zdarza się w Polsce co kilka lat. Ostatnia była na przełomie roku 1986 i 1987. W Szczecinie mamy przewagę zim ciepłych. To charakterystyczne dla klimatu nadmorskiego. Duży wpływ na pogodę mają globalne i regionalne zmiany klimatu. Cały rok 2007 będzie należał do ciepłych.

Dr Henryka Sanocka, internista: – Zmiany temperatury są najczęstszą przyczyną zachorowań. Aby się ustrzec przed przeziębieniem, należy bardziej o siebie zadbać. Warto w tym czasie przywiązywać większą uwagę do tego co jemy. Najlepiej przerzucić się na dietę owocowo-warzywną. Zawiera ona witaminy naturalne, które najlepiej uodparniają nasz organizm. W czasie wzmożonych zachorowań zalecam jedzenie sałatek owocowych i warzywnych nawet kilka razy dziennie. Można także stosować środki wspomagające odporność – jogurty i serki wzbogacone w witaminy i minerały. Musimy także odpowiednio się ubierać. Pamiętajmy aby nie tylko chronić się przed zimnem, ale także nie przegrzewać organizmu. Warto także dużo spacerować, bo jak wiadomo ruch to zdrowie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto