Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

The Tall Ships Races 2013 - Szczecin: Będzie się działo!

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Koncerty światowych gwiazd, zespołów szantowych i szczecińskich ...
Koncerty światowych gwiazd, zespołów szantowych i szczecińskich ... Robert Duchowski
Koncerty światowych gwiazd, zespołów szantowych i szczecińskich artystów będą towarzyszyć przyszłorocznemu finałowi The Tall Ships Races.

Gwiazdy zagrają na dwóch dużych scenach
Małgorzata Klimczak
[email protected]

W 2013 roku finał regat The Tall Ships Races po raz kolejny odbędzie się w Szczecinie w dniach 3-6 sierpnia.

Żaglowce wystartują z portu w Aarhus w Danii (4-7 lipca), następnie popłyną do Helsinek (17-20 lipca), potem do Rygi (25-28 lipca) i na początku sierpnia przypłyną do Szczecina. Z tej okazji miasto przygotowuje ofertę kulturalną, która towarzyszyć będzie zlotowi żaglowców.

W przestrzeni Wałów Chrobrego pojawią się trzy sceny: główna na trawniku przy ul. Komandorskiej, druga na Łasztowni, a trzecia na pl. Mickiewicza - mówi Jerzy Raducha, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.

Na scenie głównej w piątek, czyli dzień poprzedzający regaty, zagra Filharmonia Szczecińska. To będzie dzień przeznaczony dla artystów szczecińskich. W sobotę i niedzielę mają tu wystąpić gwiazdy, na razie jeszcze nie wiadomo jakie.

Na scenie na Łasztowni będą grały głównie zespoły szantowe i folkowe. Scena będzie funkcjonowała od godz. 14 do momentu aż zaczną się koncerty na dużej scenie.

Na pl. Mickiewicza stanie scena dziecięca, która będzie czynna w godz. 11-19. O atrakcje dla najmłodszych zadba między innymi Teatr Lalek Pleciuga.

Swój udział w regatach zadeklarowały też inne szczecińskie instytucje kulturalne. Klub 13 Muz przeniesie festiwal inSPIRACJE z czerwca na czas regat, a Muzeum Narodowe przygotuje interaktywną wystawę dotyczącą nawigacji.

Podczas regat zagospodarowane zostanie także lotnisko w Dąbiu.

- Chcemy połączyć regaty z festiwalem Pyromagic, który będzie tydzień później i zatrzymać turystów w Szczecinie na dłużej, dlatego na lotnisku powstanie miasteczko namiotowe, które będzie czynne 12 dni - mówi Agata Stankiewicz, dyrektor Wydziału Kultury.

Dla nich powstanie mała scena, na której przez 12 dni będą organizowane różne imprezy. Tam też stanie kolejna duża scena, na której w piątek będzie biletowany koncert dużej gwiazdy.

Do 23 października poznamy wykonawcę, wybranego przez komisję konkursową, który zorganizuje koncerty gwiazd na dwóch dużych scenach - w Dąbiu i na Wałach. Wtedy też poznamy nazwiska tych gwiazd.

Budżet na część artystyczną regat wynosi 6 mln zł. Obejmuje on obsługę koncertów, oficjalne otwarcie, paradę załóg, powitanie oficerów, dyskotekę dla załóg i inne wydarzenia.

Historia regat sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. "Daru Pomorza". Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r., kiedy to zwyciężył "Dar Pomorza". W 2000 roku żaglowce zawinęły do Gdańska. Gdynia gościła uczestników regat cztery razy, ostatnio w 2009 r
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto