Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Współczesny w Szczecinie poszukuje nowej siedziby [zdjęcia]

Małgorzata Klimczak [email protected]
Po wstępnych konsultacjach Biuro Architekta w Urzędzie miasta wskazało cztery lokalizacje: dwie na Łasztowni - jedno bliżej Odry, drugie bardziej w głębi, róg ul. Panieńskiej oraz ul. Starzyńskiego w okolicach cerkwi.

Do 2020 roku ma zostać wybrana lokalizacja na nową siedzibę Teatru Współczesnego. Teraz artyści działają w spartańskich warunkach.

- Wszystkie te lokalizacje są analizowane przez architektów, włączyliśmy w te praca również pana dyrektora - mówi Jadwiga Kimber, z Wydziału Kultury. - Wstępnie data wyznaczenia lokalizacji to rok 2020. Może uda się to zrobić wcześniej.

Radna Małgorzata Jacyna-Witt od początku była za lokalizacją siedziby teatru w budynku po słynnej Szkole Podstawowej nr 54, czyli „Maciusiu” przy ul. Obrońców Stalingradu. Budynek po wyprowadzeniu z niej szkoły i połączeniu jej ze Szkołą Podstawową nr 64 przy ul. Rayskiego stoi pusty.

- W śródmieściu Szczecina mieszka 40 proc. mieszkańców i tam powinien być umieszczony teatr, żeby oddziaływać na tkankę miasta. Artyści mogą wspierać rewitalizację.

- Lista lokalizacji nie jest jeszcze zamknięta, więc dajmy sobie jeszcze trochę czasu - mówi Mirosław Gawęda, dyrektor naczelny Teatru Współczesnego.

Na razie Teatr Współczesny funkcjonuje w siedzibie dzierżawionej od Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Na bieżąco robi modernizacje w obiekcie. W 2019 roku planowana jest modernizacja foyer. W budżecie miasta na ten cel jest przeznaczone 600 tys. zł.

Mirosław Gawęda niedawno został wybrany na kolejną kadencję w konkursie na dyrektora Teatru Współczesnego. Borykając się problemami lokalowymi nie przestaje budować marki tego teatru.

- Koncepcja prowadzenia tego teatru jest oparta na stabilnych fundamentach, czyli na tym, co budowaliśmy z Anną Augustynowicz przez wiele lat - mówi. - Tworzymy artystyczny teatr repertuarowy. Moją ambicją jest, aby ten teatr miał swoją publiczność, która będzie go kochać i odwiedzać.

Radni uważają, że teatr z takimi sukcesami jak Teatr Współczesny, powinien być bardziej doceniany przez władze miasta.

- Sukces tego teatru polega na tym, że wypracował model opowiadania o współczesności i przyciąga młodych reżyserów - mówi radny Paweł Bartnik. - Zespół musi mieć szansę współpracy z różnymi reżyserami. Jeżeli mamy taką wartość jak ten teatr, to musimy dać mu większe pieniądze.

Teatr będzie miał zwiększony budżet o 500 tys. zł w przyszłym roku.

Zobacz także:

Oglądaj nas na INSTAGRAMIE:

Post udostępniony przez gs24.pl - Szczecin i okolice (@gs24.pl)5 Sie, 2017 o 8:22 PDT

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto