Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Polski w Szczecinie: Nowa szklana bryła zakrywa za dużo? [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Teatr Polski w Szczecinie
Teatr Polski w Szczecinie Andrzej Szkocki
Na budowie Teatru Polskiego praca wre. Widać już scenę szekspirowską i szklaną część budynku od Jana z Kolna. Częściowo zasłania ona stary budynek.

Rozbudowa Teatru Polskiego rozpoczęła się w marcu ubiegłego roku. Zakres prac obejmuje m.in. odnowienie istniejącego zabytkowego gmachu i budowę nowej części, która niemal w całości miała być schowana pod ziemią. Inwestorem jest Teatr Polski w Szczecinie, a generalnym wykonawcą prac firma Budimex.

W przebudowanym gmachu znajdzie się scena główna (610 miejsc), scena teatru szekspirowskiego (320 miejsc), sala kabaretowa (80 miejsc), wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty, pomieszczenia służbowe. W ramach zadania zostanie zagospodarowany teren wokół obiektu.

Projekt nowego budynku Teatru Polskiego powstał w pracowni Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest Budimex, a wykonawcą fundamentowania specjalistycznego firma Soletanche Polska.

- Płyta fundamentowa tego obiektu zaprojektowana jest na dwóch poziomach. O ile w jednej części nie ma problemów z napływem wody, ponieważ jest ona zaprojektowana na rzędnej powyżej zwierciadła wód gruntowych, o tyle w przypadku drugiej, głębszej poziom wód gruntowych znajduje się powyżej zaplanowanej płyty fundamentowej. Aby odciąć napływ wody w tym miejscu, wykonano ścianę szczelinową oraz korek w postaci poziomej przesłony przeciwfiltracyjnej zrealizowanej w technologii jet–grouting. Na tym obszarze wykonano blisko 800 kolumn. Po wykonaniu tych kolumn, zaczęto odkopywać ścianę teatru i wykonywać żelbetowe panele dociskowe, kotwione. W ten sposób po każdym zrealizowanym rzędzie paneli, z zachowaniem odpowiedniej sekwencji prac, obniżano poziom terenu. Finalnie budynek istniejącego teatru został podwieszony na wysokości ok. 18 metrów. Wykonano 168 paneli dociskowych realizowanych w 7 rzędach - podsumowują prace nad tym projektem Łukasz Kurdel, kierownik projektu oraz Michał Kurzeja, kierownik robót, Soletanche Polska.

Obecnie trwają prace wykończeniowe, powstają posadzki, izolowany jest dach. Remont ma potrwać do końca 2022. Teatr Polski w Szczecinie zaplanował już pierwsze spektakle w 2023 roku.

Iluminacje w Szczecinie 2022

Szczecińskie Iluminacje 2022. Miasto rozbłysło wyjątkowym bl...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto