Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te rośliny rosną w Puszczy Bukowej i są jadalne. Wyjątkowe gotowanie w plenerze

Anna Folkman
Już 9 czerwca w Puszczy Bukowej odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. W tym dniu Puszcza zamieni się w ogromny naturalny „sklep” z kulinarnymi składnikami.

Ci, którzy do 6 czerwca zapiszą się na wspólne gotowanie w Puszczy, najpierw w lesie będą poszukiwać składników a później pod okiem eksperta przygotują z nich pyszne i zdrowe dania. Zupa z pokrzyw, deser z kwiatów, gotowane pędy... To tylko niektóre pozycje w menu.

To Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zaprasza do kuchni zaaranżowanej w Puszczy Bukowej. Popróbować w niej będzie można własnoręcznie przygotowanych „Smakołyków z Puszczy”. Las ten kryje bowiem wiele kulinarnych niespodzianek, które w połączeniu z potrawami kuchni tradycyjnej, tworzą ucztę dla podniebienia. Przewodnikiem duchowym i mentorem wydarzenia, który będzie czuwał nad recepturami będzie dr Kami Szpotkowski z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Jest pasjonatem zieleni, w tym przede wszystkim jadalnej. Jest odkrywcą niepowtarzalnych starych receptur, wirtuozem smaku.

Chleb z popiołem z drewna bukowego, okrywający podniebienie kwaśnym posmakiem szczawik zajęczy z dodatkami, smażone pędy podagrycznika czy sałatka z kwiatów wiosennych z polewą owocową na jadalnym mchu, to tylko niektóre spośród kulinarnych niespodzianek. Uczestnicy wydarzenia otrzymają przepisy, według których będą mogli tworzyć własne niepowtarzalne kulinarne kombinacje.

Zapisy

Spotkanie zaplanowano w sobotę, 9 czerwca. Zbiórka o godzinie 12 w miejscu odpoczynku (Polana Harcerska) w sąsiedztwie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Puszcza” (wjazd od ulicy Chłopskiej w Szczecinie-Klęskowie). Zakończenie spotkania - około godziny 16.

Zapisy przyjmowane się do 6 czerwca pod numerem telefonu (91) 416 20 71 - sekretariat Nadleśnictwa Gryfino (czynny od poniedziałku do piątku od godziny 7 do godziny 15. Ilość miejsc jest ograniczona więc decyduje kolejność zgłoszeń. Z uwagi na charakter spotkania mogą wziąć w nim udział osoby pełnoletnie oraz dzieci wyłącznie pod opieką rodziców.

Jaki jest cel warsztatów?

- Celem spotkania jest pokazanie kulinarnego dziedzictwa Puszczy Bukowej. Bowiem ten las to nie tylko ładne widoki i spuścizna przyrodnicza w postaci rzadkich gatunków roślin i zwierząt to także bardziej przyziemne patrzenie na las poprzez smaki i żołądek - mówi dr Kamil Szpotkowski. - Podczas warsztatów, pokażę w jaki sposób można przygotować prawdziwe smakołyki korzystając z zasobów Puszczy Bukowej.

Na około 30 uczestników warsztatów czekają zajęcia praktyczne oraz degustacja. Dziś fascynujemy się fastfoodami, ale wystarczy spojrzeć wstecz, na historię i okazuje się, że człowiek zbierając pożywienie w dzikiej puszczy, radził sobie doskonale. Z całą pewnością jest to fragment trochę zapomnianego dziedzictwa.

Spacer a potem ognisko

- Pokażę jak szukać tego pożywienia i co można z niego wyczarować w kuchni - dodaje dr Szpotkowski. - Pójdziemy na spacer i pokażę jak zbierać jadalne rośliny. Trzeba wiedzieć, że człowiek jest obcy dla Puszczy, trzeba szanować jej zasoby przyrodnicze i zbierać tak, by nie zrobić sobie krzywdy - nie otruć się, ale również nie zrobić krzywdy Puszczy. Staram się odnajdywać stare przepisy i je trochę uwspółcześniać. Na pewno rozpalimy ognisko, które pomoże nam w przygotowaniu potraw.

Menu

- Będą na pewno jakieś sałatki, oleje smakowe, pewnie zrobimy jakiś chleb lub podpłomyki a może naleśniki z ziołami pieczone na ognisku - zdradza doktor. - Pojawi się na pewno zupa z pokrzyw, sałatka z podagrycznika ze szczawikiem zajęczym i pewnie jakiś deser z kwiatów wiosennych, ale dokładnie nie mogę powiedzieć jaki.

Dynamika przyrody jest w tym okresie duża a do 9 czerwca zostało jeszcze sporo czasu, wiele roślin może jeszcze zakwitnąć, inne mogą przekwitnąć. Uczestnicy będą przygotowywać potrawę na pewno z tataraku - niezwykłego przybysza wśród naszej flory.

- Będziemy kandyzować jego pędy- ich smak jest obłędny: słodki, gorzki i lekko żywiczny - taki bogaty jak barok czyli czasy, w których tatarak był wyjątkowo cenionym produktem kulinarnym - zachęca Kamil Szpotkowski.

Produkty z Puszczy mogą być podstawą

- Nie chcę pokazywać, że można zrobić sałatki i dodatki do dań, ale to że składniki z Puszczy mogą tworzyć poważną kuchnię. W światowej kuchni wielu wybitnych szefów sięga do tych dawnych przepisów i składników. Zauważalny staje się trend na to, by wykorzystywać niezwykłe zapomniane składniki, które podkreślają smak - mówi dr Szpotkowski.

Kiedyś zbieractwo obejmowało ok. 20 proc. diety, więc ludzie mieli na ten temat olbrzymią wiedzę. Część tej wiedzy zachowała się w dawnych źródłach, choć z całą pewnością nie wszystko.

- Jednak nie wszystkie dawne przepisy bym polecał, jak np. spożywanie bulw ziarnopłonu wiosennego. Jest to roślina, którą zapewne większość ludzi kiedyś widziała, rozwija się intensywnie w wilgotnych partiach Puszczy Bukowej. Bulwy te są jednak trujące, bowiem zawierają trujący alkoloid fikarynę. Z tego co mi wiadomo, pozbywano się fikaryny gotując bulwy ziarnopłonu, bowiem większość alkoloidów rozkłada się w wysokiej temperaturze.

Podczas spotkań z dr. Szpotkowskim uczestnicy zazwyczaj są bardzo zaskoczeni smakami jakie im oferuje. Okazuje się, że najbardziej chyba szokuje wszytskich zupa z pokrzyw.

- Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że dobrze doprawiona może być naprawdę smaczna - zauważa pan doktor. - Wielu ludzi jest często też zszokowanych, że np. pospolite chwasty mogą być naprawdę smaczne.

Gotowanie i biologia

Dr Kamil Szpotkowski zawodowo zajmuje się biologią strukturalną pracując w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, natomiast gotowanie jest jego hobby. Naukowa dociekliwość pozwala wyszukiwać przepisy a wiedza biologa pozwala wyszukiwać produktów.

Kilka słów o Puszczy
Niewiele osób, poza specjalistami, zdaje sobie sprawę, że w granicach miasta Szczecina istnieje tak wartościowy przyrodniczo teren, który mógłby stać się Parkiem Narodowym - czytamy na profilu facebookowym Puszcza Bukowa.

- Co ciekawe, nie odstawałby on od Tatrzańskiego czy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Puszcza Bukowa pod względem różnorodności, bogactwa fauny i flory plasuje się na 4 miejscu wśród istniejących Parków Narodowych - czytamy na profilu na Facebooku dotyczącym Puszczy Bukowej. Bukowa Knieja jest ciekawym terenem nie tylko pod względem przyrodniczym. Można znaleźć tu wiele tajemniczych miejsc, z którymi wiążą się legendy opowiadane od lat przez mieszkańców śródleśnych wsi.

Zobacz również:

Zobacz także: Tłumy wpatrzone w komórki w Szczecinie? Nie, oni nie grali w Pokemon GO. Zobacz, o co chodziło!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto