Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak zmieni się kwartał 36 w Śródmieściu. Wygrała zielona koncepcja [wizualizacje, szczegóły]

Marek Jaszczyń[email protected]
DOMINO Grupa Architektoniczna
Jury wybrało najlepszy pomysł na zmianę 36 kwartału.

Trzy prace wpłynęły na konkurs dotyczący zagospodarowania kwartału 36. Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno - architektonicznej rewitalizacji tej części miasta przeprowadziło Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Wspomniany kwartał to 10 hektarów pomiędzy aleją Wojska Polskiego, ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, Bł. Królowej Jadwigi, Małkowskiego, Ks. Bogusława.

Jury uznało za najlepszą pracę wykonaną przez Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina.

Drugie miejsce warszawska pracownia JAZ, a trzecie miejsce zajęło szczecińskie Studio A4, spółka projektowa. Zwycięzca otrzyma 25 tysięcy złotych, a także prawo negocjowania prac projektowych. Nagroda za drugie miejsce wyniosła 20 tysięcy zł, a za trzecie 10 tysięcy zł.

Prace oceniało jury złożone nie tylko z architektów, ale również pracowników Urzędu Miasta, przedstawicieli STBS oraz rady osiedla.

- Walorem koncepcji jest przeznaczenie znaczącej powierzchni obszaru na funkcje rekreacyjne. Idea utworzenia we wnętrzu kwartału terenu z zielenią poprawia komfort życia mieszkańców. Projekt zachowuje ogród w południowo-wschodniej części kwartału założony przez mieszkańców. Jednocześnie praca szanuje skalę zabudowy z XIX wieku - uzasadniał decyzję jury Maciej Gardiasz, architekt i członek jury. Zgodnie z wymaganiami konkursu prace musiały uwzględnić m.in. budowę parkingu podziemnego na minimum 150 miejsc, zabezpieczyć miejsca integrujące dla mieszkańców, zapewnić żłobek na minimum 20 dzieci, a także budowę nowego budynku na min. 30 lokali. Prace w kwartale, które zaproponowano w koncepcji mogą potrwać kilka lat. Szacowane są na kilkadziesiąt milionów złotych. Bez dofinansowania unijnego, realizacja pomysłu będzie trudna.

Przy weryfikacji prac uwzględniono m.in. zgodność z wytycznymi określonymi przez Biuro Planowania Przestrzennego Miasta w Szczecinie oraz wytycznymi Architekta Miasta Szczecin; zaleceniami konserwatorskimi do planowanej rewitalizacji.

Konkurs architektoniczny poprzedziła ankieta wśród mieszkańców kwartału. Mieszkańcy liczą, że rewitalizacja miałaby przynieść stworzenie wyodrębnionych miejsc wypoczynku w otoczeniu zieleni, placu zabaw i miejsc do aktywnego spędzania czasu (miejsca do ćwiczeń, organizacji imprez takich jak pchli targ, podwórkowych festynów, klubu osiedlowego) - liczy na to aż 77 procent ankietowanych. Mieszkańcom zależy też na tym, żeby powstały zadaszone i schowane wiaty śmietnikowe. Po co? Po to, żeby nie kolidowały z możliwością spędzania wolnego czasu we wnętrzu kwartału.

Czytaj więcej:

Na następnej stronie dokładny opis koncepcji DOMINO Grupy Architektonicznej

DOMINO Grupa Architektoniczna: Opis koncepcji

IDEA
Projektowany kwartał, ze względu na swoją specyfikę, mix odmiennych funkcji zarówno czysto mieszkalnych jak również publicznych w postaci istniejącego obiektu biurowego zlokalizowanego wewnątrz kwartału oraz planowanego centrum wspierania aktywności lokalnej, musi zapewnić właściwe warunki dla wszystkich użytkowników. Istotnym zagadnieniem w rozwiązaniach projektowych jest rewitalizacja społeczna kwartału.

Nie bez znaczenia jest położenie kwartału nr 36 w sąsiedztwie reprezentacyjnej szczecińskiej Alei Wojska Polskiego i Placu Zgody, miejsca które w przyszłości ma przejść metamorfozę w kierunku bardziej przyjaznej ludziom przestrzeni stając się miejscem spacerów, zakupów, spotkań z ograniczeniem ruchu kołowego na rzecz poruszania się pieszo i na rowerze. Projektowany kwartał zewnętrznie wiąże się z przestrzenią alei i placu oraz z sąsiadującym kwartałem zawierającym inne funkcje o charakterze społecznym.

Podstawowym założeniem projektowym jest stworzenie właściwej skali, nastroju dla przebywania, zamieszkiwania w tkance miejskiej oraz wytworzenie miejsca dla integracji społecznych. Chcemy stworzyć miejsce, w których chętnie przebywa się, odpoczywa, czy spotyka.

Miejsce, które stanowi zarówno wizytówkę miasta i przyjazny dla mieszkańców salon miejski z własnym niepowtarzalnym klimatem sprzyjającym tworzeniu się więzi społecznych.

Projekt zakłada stworzenie czytelnych przestrzeni publicznych, półpublicznych i prywatnych z zielonym wnętrzem, z ograniczeniem do minimum ruchu kołowego wewnątrz kwartału z zapewnieniem miejsc rekreacyjnych, odpoczynku dla dzieci i osób starszych, miejsc integracji. Projektowane przestrzenie przynależne poszczególnym funkcjom zapewniają wymaganą intymność a także umożliwiają procesy integracyjne w ramach wnętrza kwartału jak również w kontekście sąsiedztwa projektowanego zespołu.

Nowoprojektowanym obiektom wewnątrz kwartału w związku z ich odmiennością funkcjonalną i czasową oraz przynależnością do przestrzeni publicznej nadano wyróżniający detal, który wraz z projektowanym zagospodarowaniem terenu centralnej części kwartału właściwie eksponuje przestrzenie integracji społecznej. Nowe obiekty zaprojektowano w podobnej stylistyce przy użyciu stosunkowo prostych i niezbyt drogich materiałów. Siedziba STBS w sposób oczywisty ze względu na funkcję i rangę obiektu powinna odróżniać się od modernizowanych po sąsiedzku obiektów mieszkaniowych.

Zastosowany materiał – siatka cięto – ciągniona oraz drewno oraz metoda jego wbudowania (w przypadku budynku Szczecińskiego TBS dodanie nowej „skóry” mobilnej w miejscach okien, w przypadku budynku mieszkalno – społecznego obudowa balkonów przesuwnymi panelami) stwarza możliwość silnego wyeksponowania obiektów, w łatwy sposób bez zmiany w istniejącej części budynku biurowego nadanie nowego efektownego wyrazu dość typowemu obiektowi powstałemu notabene wg typowej dokumentacji. Zaproponowane rozwiązania przy mobilności fragmentów elewacji w obu obiektach dają możliwość wielowariantowości oglądu elewacji i jej zmienności.

Na odmiennej zasadzie została rozwiązana architektura budynku plombowego przy ul. Małkowskiego 10, który został wkomponowany w odmiennie stylistycznie obiekty: XIX kamienicę oraz powojenny blok mieszkaniowy. Tutaj rozwiązania formalne zostały podporządkowane właściwemu nawiązaniu do kontekstu i stworzenia obiektu współczesnego wpisanego w przedwojenną tkankę miejską jednakże z interpretację historycznego kodu.

ZAGOSPODAROWANIE TERENU

Centralna część kwartału została przeznaczona na główny plac publiczny, przestrzeń rozciągniętą od narożnika ulic Boh. Getta Warszawskiego i Bł. Królowej Jadwigi – miejsca dostępu pieszego i kołowego do kwartału do przejść bramowych wiążących centralną przestrzeń publiczną z Aleją Wojska Polskiego i Placem Zgody.

Wewnętrzna przestrzeń publiczna została obudowana projektowanymi i rozbudowywanymi obiektami o funkcjach publicznych, integracyjnych i podkreślona rozwiązaniami materiałowymi w posadzkach, elewacjach oraz elementami małej architektury.

Wzdłuż tej przestrzeni rozciągnięto charakterystyczną pergolę, zadaszenie pod którym zaplanowano miejsca do spotkań, miejsca rekreacji, zabaw, mini amfiteatr. Z centralnego placu publicznego zapewniono dostęp do głównych funkcji publicznych kwartału: siedziby Szczecińskiego TBS, CENTRUM wspierania aktywności społecznej, żłobka oraz do przestrzeni półpublicznych znajdujących się na pograniczu przestrzeni publicznej i prywatnej.

Część parterowa projektowanego wewnątrz kwartału budynku zawierająca żłobek została lekko wycofana wytwarzając w ten sposób przedogródek dla dzieci. Przestrzeń otwarta żłobka została rozciągnięta na zielony dach parterowej części, gdzie umieszczono plac zabaw dla dzieci. Centralny plac publicznych został wzbogacony mini amfiteatrem, fontanną w formie posadzkowych dysz, siedziskami i zielenią. Koncepcja zakłada otwarcie wnętrza publicznego przez istniejące dwa przejścia bramowe w kamienicach zlokalizowanych przy Placu Zgody i powiązanie z przestrzenią Alei Wojska Polskiego.

Bezpośrednio za kamienicami frontowymi od strony Placu Zgody umieszczono plac wejściowy z akcentem rzeźbiarskim, będący kontynuacją wewnętrznej przestrzeni publicznej. Także z tej przestrzeni istnieje dostęp do obiektów użytkowanych przez Szczecińskie TBS.

Po południowej stronie budynku biurowego STBS-u na zamknięciu przestrzeni publicznych umieszczono międzykwartałowy ogród społeczny oraz plac zabaw dla dzieci, jako miejsca aktywności i integracji społecznej z możliwością bardziej spontanicznych działań. W północnej i południowej części kwartału pomiędzy budynkami frontowymi, oficynami i projektowanymi i rozbudowywanymi obiektami zaplanowano małe placyki, przedogródki stanowiące przestrzenie półpubliczne i prywatne.

Dostęp pieszy do kwartału podzielono na trzy rodzaje: dostęp publiczny – przejścia bramowe od strony Placu Zgody, dostęp w narożniku ulic Boh. Getta Warszawskiego i Bł. Królowej Jadwigi; dostęp półpubliczny - przejście bramowe pod projektowanym budynkiem plombowym przy ul. Małkowskiego 10; dostęp prywatny poprzez bramy w kamienicach frontowych.

Rozwiązania funkcjonalno – przestrzenne wnętrza kwartału umożliwiają obsługę komunikacyjną z zapewnionym dojazdem do budynku biurowego STBS-u (2 miejsca postojowe w tym jedno dla osób niepełnosprawnych, dojazd do magazynu) oraz CENTRUM i żłobka oraz obsługę awaryjną, techniczną i przeciwpożarową kwartału wjazdem od strony ul. Boh. Getta Warszawskiego przez działkę nr 151. Wzdłuż ciągu obsługowego zlokalizowane zostaną śmietniki (częściowo wbudowane w budynku projektowane, częściowo jako wolnostojące lub podziemne) obsługujące wszystkie obiekty w ramach kwartału.

Koncepcja zakłada likwidację stacji transformatorowej i umieszczenie jej w obrębie garażu podziemnego poza obrysem parteru z zapewnieniem zewnętrznego dostępu do komory transformatora.

Projektowana pergola biegnąca wewnątrz kwartału wraz z fontanną w centralnej części placu, charakterystyczna nawierzchnia przestrzeni publicznej, element rzeźbiarski na placu wejściowym, międzykwartałowy ogród społeczny oraz murale planowane na ścianach szczytowych kamienic i oficyn stanowią wyróżniające, charakterystyczne elementy kwartału zwiększające atrakcyjność, umożliwiające utożsamianie się mieszkańców z miejscem i integrację. Powyższe elementy tworzą przestrzeń z „duszą”, przyjazną i zachęcającą do przebywania.

ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNE
Kwartał został podzielony na dwie przestrzenie kształtowane przez otaczające zespoły obiektów. Część publiczna kwartału została obudowana i wypełniona obiektami istniejącymi i nowoprojektowanymi o funkcji publicznej, społecznej i zajęła centralną część kwartału.

Przestrzeń ta „rozlewa” się we wszystkich kierunkach przechodząc płynnie w formy przestrzeni półpublicznej i osiągając w sąsiedztwie budynków istniejących, mieszkalnych formy przestrzeni prywatnych. Takie rozwiązania zapewnia wielofunkcjonalność kwartału, stwarzając dla mieszkańców kwartału potrzebne miejsca odosobnienia, ciszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto