Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnica przedwojennych bunkrów

Redakcja
Tym razem chcielibyśmy opowiedzieć o unikatowym obiekcie, jakim z pewnością jest największy cywilny schron w Polsce z okresu II Wojny Światowej. Znajduje się on pod Dworcem Głównym PKP.

r e k l a m a

Wchodzi się do niego z podziemnego tunelu (drzwi przed skrętem na III peron).

Wybudowali go w 1941 roku Niemcy. Był schronieniem dla ludności cywilnej podczas ataków lotniczych. W czasie wojny służył również jako szpital. Mógł pomieścić nawet pięć tysięcy osób. Budując go wykorzystano podziemne korytarze pochodzące najprawdopodobniej z XIX wieku. Po przejęciu przez Polaków został zaadaptowany na schron przeciwatomowy.

Umieszczony jest na głębokości pięciu pięter. Zajmuje powierzchnię 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Jego powierzchnia użytkowa to 1900 metrów. Żelbetonowe ściany mają grubość trzech metrów. Sufit natomiast 2,8. To, że odbywają się w nim wycieczki nie oznacza, że ten nieprawdopodobnie ciekawy obiekt nie kryje już w sobie żadnych tajemnic. Wciąż jest zamurowane mnóstwo przejść, które nie wiadomo dokąd prowadzą. Dla zainteresowanych udostępnione są dwie tematyczne trasy turystyczne.

Pierwsza z nich, Trasa „II Wojna Światowa” – schron przeciwlotniczy (LSR – Luftschutz Räume) przedstawia życie oraz zachowanie ludzi podczas nalotów. Podczas godzinnego zwiedzania informacje napływają do nas z nośnika elektronicznego. O ciekawostkach, których nie dowiemy się z nagrania mówi przewodnik. Podczas zwiedzania możemy sobie uświadomić, w jaki sposób schron został zbudowany, jak przebiegały naloty na Szczecin oraz walki o nasze miasto. Poznamy również czasy przejęcia Szczecina przez polską władzę ludową.

Drugi szlak, to Trasa „Zimna Wojna” – schron przeciwatomowy. Zwiedzanie, podobnie jak w pierwszym przypadku trwa około godziny. Z pewnością te 60 minut nie będą jednak stracone. Poznamy techniki przebudowy schronu przeciwlotniczego na przeciwatomowy. Omówiona zostanie organizacja Obrony Cywilnej oraz poruszona kwestia broni jądrowej. Dzięki przejściu tą trasą choć trochę będziemy mogli wczuć się w sytuację ludzi, którzy zdominowani byli strachem przed użyciem przez nieprzyjaciela broni atomowej.

Dla dzieci młodszych przygotowano specjalną wersję zwiedzania wzbogaconą o szczecińskie legendy.

O„Podziemnych Trasach Szczecina” można opowiadać godzinami. O tym, jak ogromną odgrywają rolę przekonamy się jednak dopiero wtedy, gdy znajdziemy się wewnątrz nich. Dla każdego jest to niezwykle ciekawa lekcja historii.

Aby to zrobić wystarczy zgłosić się do biura Centrum Wynajmu i Turystyki przy ul. Kolumba 1 lok. 6. Rezerwacje na zwiedzanie można również składać przez internet, faxem bądź telefonicznie pod numerem telefonu 91 434 08 01 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-16.00, w soboty od 9.30 do 14.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto