Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica Narodowych Sił Zbrojnych wróci do Bazyliki

Redakcja MM
Redakcja MM
Tablica Narodowych Sił Zbrojnych wróci do Bazyliki
Tablica Narodowych Sił Zbrojnych wróci do Bazyliki Andrzej Szkocki
Tablica poświęcona żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych znowu zawiśnie w Bazylice Archikatedralnej - to efekt m.in. naszych publikacji.

- Nie wierze własnym oczom! Tablica wróciła na miejsce, tam gdzie była i jest w doskonałym stanie - zawiadomił nas Henryk Michałowski ze stowarzyszenia Kontra 2000. - Bardzo się cieszę z tego faktu.

Tablica o wymiarach 30 na 40 centymetrów została poświęcona w listopadzie 1996 roku przez księdza Stanisława Skorodeckiego - kanonika Kapituły Szczecińskiej. Przed 2011 rokiem została zdjęta i ponownie zawieszona wiosną 2012 roku. Potem zniknęła. Środowiska prawicowe zwróciły się do władz archidiecezji o jej powrót.

- Nie chodzi o to, żeby robić aferę, ale o to , żeby tablica ponownie zawisła w katedrze. Ma wartość historyczną i ideową - mówił "Głosowi" Grzegorz Kozak ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Chcieliśmy uściślić, czy płyta znajdzie w kaplicy docelowe miejsce. Okazuje się, że nie.

- Nowa aranżacja wnętrza szczecińskiej katedry nie została zakończona, więc mogą się jeszcze zdarzyć przemieszczenia poszczególnych obiektów - mówi ks. Sławomir Zyga, rzecznik Kurii w Szczecinie.

W katedrze zostanie wprowadzona nowa, uporządkowana aranżacja wnętrza, zgodna z wypracowanymi w ciągu wieków kryteriami dotyczącymi obiektów sakralnych, zwłaszcza kościołów i katedr. Czuwać nad tym ma zespół ds. Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie powołany przez Arcybiskupa Szczecińsko-Kamieńskiego w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Narodowe Siły Zbrojne

Powstały we wrześniu 1942 roku z połączenia Związku Jaszczurczego i części oddziałów Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), które nie podporządkowały się decyzji scaleniowej podjętej przez władze Stronnictwa Narodowego (SN) i nie weszły w skład Armii Krajowej (AK). NSZ prowadziły walkę z okupantem hitlerowskim. Pod koniec 1943, gdy klęska Niemców stała się kwestią czasu, kierownictwo polityczne NSZ uznało ZSRR za głównego wroga Polski i skierowało swą działalność przeciw Armii Ludowej oraz partyzantce radzieckiej. Po wojnie podjęły walkę z rządem komunistycznym.

Zobacz również: Tablica Narodowych Sił Zbrojnych pojawia się i znika. "To skandal"


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto