Nadciśnienie u młodych ludzi występuje rzadziej niż u dorosłych. Mimo to, jak pokazują statystyki, ma je blisko 2 proc. dzieci i młodzieży do 18 roku. Jak się dowiedzieliśmy, zdarza się, że w klinice nefrologii dziecięcej szpitala "Zdroje" jednorazowo przebywa nawet kilkoro pacjentów wymagających diagnostyki i leczenia nadciśnienia.
Dlatego członkowie Lions Club Rainbow Bridge przekazali Klinice Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć, dwa nowoczesne holtery ciśnieniowe. To urządzenia wykorzystywane w procesie diagnostyki oraz leczenia młodych pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.
- Mało kto wie, że nadciśnienie tętnicze u dzieci jest bardzo często powiązane z chorobami nerek. Tak jest nawet w 80 proc. przypadków w grupie pacjentów do 10 roku życia - tłumaczy profesor Andrzej Brodkiewicz kierujący Kliniką Pediatrii, Nefrologii Dziecięcej, Dializoterapii i Leczenia Ostrych Zatruć szpitala "Zdroje".
- Dlatego takie dzieci trafiają nie na kardiologię, a na nefrologię, gdzie diagnozowana jest przyczyna nadciśnienia i wprowadzane jest stosowne leczenie.
Podczas pobytu w szpitalu pacjenci, szczególnie ci najmłodsi, obawiają się wszelkich czynności medycznych. Jednorazowy pomiar ciśnienia tradycyjnym aparatem w takich przypadkach nie daje wiarygodnych wyników, gdyż dziecko może się w danym momencie zdenerwować, niespokojnie zachowywać i płakać, przez co rejestrowane wartości ciśnienia będą wyższe od rzeczywistych.
Przekazane przez LCRB aparaty takie kwestie eliminują, ponieważ mierzą ciśnienie w czasowych interwałach przez 24 godziny. Dzięki rejestratorom lekarze mogą dokładnie śledzić parametry ciśnienia w ciągu dnia i nocy, co pozwala na lepszą ocenę stanu zdrowia oraz wybór optymalnego leczenia. Aparaty umożliwiają specjalistom również kontrolę skuteczności stosowanych terapii oraz dostosowanie ich do potrzeb konkretnego chorego.
- Przekazane przez Lionsów urządzenia są ciche, bardzo małe i lekkie, a tym samym komfortowe podczas wielogodzinnego noszenia. Dla nas specjalistów ważne jest to, że umożliwiają pomiary ciśnienia w każdej chwili normalnego funkcjonowania dziecka - dodaje prof. Andrzej Brodkiewicz.
Po całodobowym monitorowaniu ciśnienia lekarze podłączają rejestrator do komputera i analizują szereg parametrów, które zostały podczas pomiarów zapisane. Dane są automatycznie interpretowane zgodnie z wybranymi wytycznymi - biorąc pod uwagę wiek, płeć i wzrost pacjenta. To jedne z najlepszych urządzeń, które mogą odpowiedzieć na pytanie, czy mały pacjent ma nadciśnienie tętnicze.
- To bardzo ważne, by oddział nefrologiczny miał odpowiedni sprzęt i specjalistów, którzy zapewnią najlepszą opiekę nad dziećmi z całego regionu - powiedział podczas przekazania urządzeń Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala "Zdroje".
- Sprzęt ulega jednak szybkiemu wyeksploatowaniu. Stąd zapotrzebowanie na jego ciągłą i sukcesywną wymianę. Staramy się to robić we własnym zakresie, ale szczególnie w obecnych, ciężkich czasach nie jest to łatwe. Dlatego każda inicjatywa, która wspiera naszą działalność jest bardzo mile widziana i, co najważniejsze, z pożytkiem i efektywnie służy najmłodszym pacjentom.
Jak podkreśla Magdalena Knop, rzeczniczka prasowa szpitala "Zdroje", współpraca organizacji takich jak Lions Club Rainbow Bridge z placówkami medycznymi jest niezwykle ważna dla poprawy jakości i standardów opieki medycznej.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni, że członkowie szczecińskiego Lions Club Rainbow Bridge, realizując swoją piękną misję pomagania dzieciom i młodzieży z regionu wspierają młodych pacjentów leczonych na oddziałach dziecięcych szpitala "Zdroje" - podkreśliła.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?