Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital przy Unii Lubelskiej w Szczecinie uruchomił fotowoltaiczną elektrownię! Zobacz wideo i zdjęcia

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Szpital przy ulicy Unii Lubelskiej w Szczecinie uruchomił swoją elektrownię. Dzięki 2116 panelom fotowoltaicznym zamontowanych na dachach i elewacjach placówka rocznie zaoszczędzi ponad 400 tys. zł.

Instalacja zaczęła już wytwarzać własną energię elektryczną na potrzeby szpitala.

- Inwestycja pozwoli na ochronę środowiska, znacznie ograniczając emisję dwutlenku węgla i wygeneruje oszczędności na rachunkach szpitala za energię elektryczną. Energia będzie wykorzystywana w całości na pokrycie bieżącego zapotrzebowania na prąd - mówi Konrad Jarosz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpital Klinicznego Nr 1 PUM w Szczecinie.

Według wyliczeń, elektrownia fotowoltaiczna pozwoli zaoszczędzić co najmniej 430 000 złotych brutto rocznie. Elektrownia składa się z 2116 sztuk paneli fotowoltaicznych oraz 23 sztuk inwerterów. Łączna moc paneli wynosi 740,60 kWp. Pokryto NIMI dachy i elewacje budynków szpitalnych o łącznej powierzchni 4 097,6 m², w tym:

- Przy sprzyjających warunkach pogodowych elektrownia pokrywa ponad 65 proc. zapotrzebowania mocy, a w okresie wiosenno- jesiennym to ponad 40 proc. w godzinach dziennych. W okresie nocnym ta wartość wynosi ok. 20- 25 proc. - dodaje K. Jarosz.

Inwestycja pochłonęła 6 223 110 zł, w 85. proc. zrealizowano ją dzięki unijnej dotacji, a pozostała kwota pochodzi z pożyczki w Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W podobny system wyposażony zostanie przechodzący właśnie modernizację szpital przy ul. Broniewskiego w Szczecinie będący w strukturach SPSK nr 1 PUM, a szpital w Policach ubiega się właśnie o dofinansowanie podobnego projektu.

ZOBACZ TEŻ:

We wtorek w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie zostało otwarte jedyne w województwie Centrum Urazowe dla dorosłych i dzieci. 

To pomoc dla ok. 30 proc. pacjentów więcej, większa przestrzeń i najnowocześniejszy sprzęt. 

Prace w ramach Centrum Urazowego obejmowały Szpitalny Oddział Ratunkowy, Pediatryczną Izbę Przyjęć i dawny oddział intensywnej terapii. 

Powstanie Centrum to efekt wprowadzonej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, z założeniem utworzenia w każdym województwie jednego Centrum Urazowego dla dzieci i dla dorosłych. 

Szpital przy ul. Unii Lubelskiej mógł sprostać temu zadaniu, gdyż posiada wszystkie jednostki przeznaczone dla dzieci i dorosłych - od Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, znajdującego się w bezpiecznej bliskości lądowiska dla śmigłowców, po wysokospecjalistyczne kliniki o profilu zabiegowym, dysponujące całodobowym dostępem do zintegrowanego bloku operacyjnego. 

CZYTAJ WIĘCEJ:  Centrum Urazowe w szpitalu przy Unii Lubelskiej. Jedyne w województwie [ZDJĘCIA]

Centrum Urazowe. Tutaj trafiają dzieci i dorośli po wypadku [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE:

Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ul. Unii Lubelskiej w Szcze...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto