Szowinistyczny blog adwokatów zawieszony. Autorzy apelują o tolerancję

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Dwaj szczecińscy adwokaci nie będą przynajmniej na razie prowadzić bloga przez, którego trafili przed oblicze rzecznika dyscyplinarnego adwokatury.

Chodzi o mec. Wojciecha Wojciechowskiego i mec. Marcina Stopę. Na co dzień to znani adwokaci specjalizujący się m.in.w prawie medycznym, czy rodzinnym. Po godzinach pracy prowadzą bloga o nazwie Blog dla mężczyzn. Publikacje spotkały się z ostrą reakcją niektórych czytelników. Teraz do akcji wkroczył zastępca rzecznika dyscyplinarnego szczecińskich adwokatów. Sprawdza, czy obaj adwokaci powinni mieć postępowanie dyscyplinarne za publikacje opinii niegodnych adwokata.

Na blogu adwokaci pisali m.in.:

- żaden mężczyzna, który nie ma złych doświadczeń związanych ze sprawą rozwodową, nie jest świadomy niebezpieczeństw i ryzyka związanego z zawarciem małżeństwa,

- każdy mężczyzna, który obecnie i w przyszłości będzie zawierać małżeństwo ma szansę 50%, że jego własne małżeństwo skończy się rozwodem,

- mężczyzna nie odnosi żadnych korzyści z zawarcia małżeństwa, korzyści takie odnosi natomiast kobieta,

- mężczyźni w sądach w sprawach rodzinnych są traktowani o wiele gorzej niż kobiety i nie jest to mit tylko rzeczywistość,

- obsadę kadrową w wydziałach rodzinnych sądów rejonowych oraz w wydziałach cywilnych rodzinnych sądów okręgowych w zdecydowanej większości stanowią kobiety. Kobiety, które uczestniczą w rozwodach jako strony, są o wiele lepiej traktowane niż mężczyźni. Połącz te dwa fakty ze sobą.

- to mężczyźni dzięki swojemu intelektowi wpływali na rozwój poszczególnych dziedzin nauki. Gdziekolwiek nie spojrzeć, mężczyźni robią od kobiet wszystko lepiej. Z wyjątkiem, odnosząc się do tak zwanego życia rodzinnego, kłamstwa, manipulacji i rodzenia dzieci.

Do tej pory napisali jedenaście sążnistych tekstów. Kilka dni temu do mediów i instytucji trafił wielostronicowy anonim podpisany "szczecinianki". Autorki, które dokładnie przeczytały blog, zacytowały obszerne fragmenty, które ich zdaniem są szowinistyczne.

Po reakcji rzecznika dyscyplinarnego, adwokaci podjęli dzisiaj decyzję o zawieszeniu bloga. Poinformowali o tym na blogu sążnistym komentarzem. Zapewnili, że nie chcieli ranić niczyich uczuć, a opinie miały charakter wyłącznie prywatnym.

- Podjęliśmy decyzję, iż nie będziemy zamieszczać wpisów na blogu w związku z trwającym postępowaniem dyscyplinarnym. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni jakiejkolwiek formie nienawiści. Nie ma dla nas znaczenia to, czy jest to mizoginia, mizandria czy też wykorzystywanie do własnych celów politycznych takich kryteriów jak rasa, narodowość, orientacja seksualna czy poglądy. Treści prezentowane na blogu są niekiedy bardzo kontrowersyjne, a dla wielu osób bolesne i zdajemy sobie z tego doskonale sprawę. Są często skrajnie różne od poglądów przedstawianych w mediach. Jest to zabieg celowy. Z niektórymi z tych poglądów się nie utożsamiamy, z niektórymi wręcz przeciwnie. Jesteśmy dla przykładu zdania, że współczesny, nowy feminizm nie służy ani kobietom ani mężczyznom. Jesteśmy również zdania, że poglądy niektórych mężczyzn, którzy jawnie lub skrycie nawołują do pozbawienia kobiet praw, są błędne i szkodliwe. Nie jest naszym zamiarem ranienie czyichkolwiek uczuć - piszą adwokaci.

Zwracają jednak uwagę, że "są ludzie, którzy mają inne poglądy aniżeli popularne i być może należy przyjrzeć się lepiej przyczynom takiej sytuacji, a nie wyłącznie krytykować".

- Staramy się zwrócić uwagę na to, iż należy przyjrzeć się poglądom, które mogą wywoływać złość i oburzenie, aby zrozumieć się nawzajem nieco lepiej i że wzajemne zrozumienie często bywa trudne, zawsze jednak lepsze aniżeli konflikt. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że role, które narzuca kobiecie i mężczyźnie tzw. społeczeństwo, nie zawsze im służą. Niekiedy pewne kwestie, które poruszone zostały na blogu, muszą być wyrażone wprost i bez eufemizmów, niekiedy nawet zdecydowanie przejaskrawione, tak, aby łatwiej było zwrócić na nie uwagę. Co do naszych poglądów, można ująć je w następujący sposób. Mężczyzna i kobieta różnią się. Nie jesteśmy tacy sami. Kobieta i mężczyzna powinni być dokładnie tak samo traktowani przez obowiązujące normy prawne jak i przez organy je stosujące, przy czym przedmiotem naszego zainteresowania jest przede wszystkim prawo rodzinne. Nierzadko mężczyzna i kobieta traktowani są odmiennie w sprawach rodzinnych, niestety właśnie i tylko ze względu na płeć. Każdy powinien mieć równe szanse samorealizacji w życiu, zależne tylko i wyłącznie od jego zainteresowań, umiejętności, zdolności, doświadczenia i własnej pracy. Jeżeli kobieta chce poświęcić się na przykład nauce, to należy jej to zapewnić. Jeżeli inna kobieta upatruje swojej samorealizacji w posiadaniu rodziny, wychowywaniu dzieci i współtworzeniu udanego związku z mężem, to jej potrzeb nie należy ani ośmieszać ani deprecjonować. Brak wzajemnego zrozumienia między osobami pozostającymi w związku z reguły prowadzi do jego zakończenia, często do bólu i cierpienia dla obu stron związku i dla ich dzieci. To z kolei prowadzi do różnego rodzaju niekorzystnych zjawisk społecznych, w tym takich, które skutkują naruszaniem podstawowych wolności i praw jednostki. Wyrażamy również zdecydowany sprzeciw wobec braku tolerancji dla odmienności, w tym wobec braku tolerancji dla cudzych poglądów - piszą.

Decyzja o tym, czy adwokatów czeka postępowanie dyscyplinarne ma zapaść wkrótce.

______________________________________________________________________________________________

Opinie adwokatów możecie przeczytać tu: http://blogdlamezczyzn.pl/

Od Szczecina po Rzeszów, od Gdańska po Kraków. "Czarny Piątek" w całej Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Szowinistyczny blog adwokatów zawieszony. Autorzy apelują o tolerancję - Głos Szczeciński

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Brawo dla Panów...!
T
Taki_co_życie_zna
Jeżeli gusowska statystyka podaje, że kobiety po rozwodzie otrzymują prawo zatrzymania dziecka przy sobie w 96% a mężczyźni w 4%, to dlaczego ludzie, którzy o tym piszą mają być "szowinistami"? Anonimowym szczeciniankom i rzecznikowi dyscyplinarnemu dziękuje jednak za nakręcenie tematu, przynajmniej wiem już, gdzie szukać dobrych adwokatów.
A
ABC
Szkoda, że autor nie wspomniał o bezrobotnym niemęskim prekariacie po socjologii, popijającym sojową latte i użalającym się jak to niehumaniści odbierają im szanse na najwyższe zarobki, bo przecież nie opłaci się im pracować za 4 tys.
Nierzetelność w tym artykule na miarę "wybiórczej".
Może autor jeszcze wejdzie na jakiś blog o motoryzacji i zacznie marudzić, że tylko o autach smęcą zamiast żywiołowo dyskutować o czymś innym? ;)
P
Puzdoliz
Hahaha, szowinistyczny. Chyba redakcja myli pojęcia. Panowie adwokaci pokazują tylko prawdę o tym że kobiety są słabsze i dlatego wykorzystują silniejszych od siebie mężczyzn do osiągnięcia własnych celów, gdzie tu szowinizm? Żałosny ten portal dezinformacyjny :) Szczecin leży za blisko lewackich szwabow
A
Anonim
Dodajcie ten list tutaj jako jeden z dokumentów, bo jak narazie poziom jest równy wysrywowi z dupy
M
Mój podpis
Ten artykuł jest szowinistyczny i krzywdzący dla obu tych Panów. Brawo Wy, autorzy bloga, opisujecie samą prawdę i tylko prawdę; a kobietom się w rzyciach poprzewracało od stronniczości sądów w sprawach rozwodowych.
T
Taki On
To co było na tym bloku to 100% racja, zupełnie nie byłem tego świadomy dopóki nie znalazłem się w sytuacji rozwodowej. Na sali sądowej ojciem ma tylko obowiązek do płacenia aliemntów, pozbawia się go jakichkolwiek praw....to wszystko oczywiście dla dobra matki dziecka.
W
Wololo
Wygląda na to, że w Polsce faktycznie panuje szowinizm, tylko w odwrotnym kierunku niż się to sugeruje, a mianowicie kobiet wobec mężczyzn...
A
Anonim
Ktoś tu ma problem z ze znaczeniem słowa szowinizm.
A
Andrzej
Panowie, szczególnie Szcecinianie, nawołuję do napisania petycji w obronie ww. panów mecenasów do rzecznika dyscyplinarnego szczecińskich adwokatów oraz adwokatury. Nie można za głoszenie prawdy karać!

Mamy wolność w tym chlrnym kraju czy jej nie mamy?!?!
B
Bzdura
Co za bzdura! Ten blog mówił prawdę i przestrzegał mężczyzn przed tym co im grozi i że prawo nie jest po ich stronie . Jak to ma być szowinistyczne?
M
Mój podpiss
Robicie Panowie świetną robotę, tylko czasy takie, że za mówienie niewygodnej prawdy na człowieka plują. Nie poddawajcie się!
M
Mój podpis
Przecież to sama prawda. W czym rzecz?
M
MM
Szowinistyczny jest ten tytuł artykułu.
A
Anonim
Niestety to prawda, zostałem raz pobity przez kobietę, nikt nie reagował, nikt nie zatrzymał tej kobiety mimo że to był środek sporego miasta.....
Dodaj ogłoszenie