Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienie może uratować życie

Redakcja
Według najnowszych danych osiemdziesiąt procent kobiet przynajmniej raz w życiu została zakażona wirusem HPV, który wywołuje raka szyjki macicy.

Co powoduje raka szyjki macicy?

Rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną, udowodniono, że wywołuje go wirus HPV lub wirus brodawczaka ludzkiego. Choroba polega na nieprawidłowym i niekontrolowanym rozroście komórek nabłonka szyjki macicy. Wirus HPV przenosi się wyjątkowo łatwo: szacuje się, że osiemdziesiąt procent kobiet aktywnych seksualnie kobiet w ciągu swojego życia ulegnie zakażeniu tym wirusem. Jednak istnieje około stu odmian tego wirusa i tylko niektóre bywają groźne.

Jak dochodzi do zakażenia?

Przekazywany jest podczas stosunku seksualnego albo kontaktu skóry narządów płciowych partnerów. Narażona na zakażenie jest każda kobieta aktywna seksualnie. Prezerwatywa nie zabezpiecza przed zakażeniem w tym przypadku, ponieważ skóra wokół narządów płciowych również może go przenosić. Dlatego kobiety są narażone niezależnie od wieku. Zachorować może już nawet nastolatka, chociaż najczęściej dotyka to kobiet po czterdziestym roku życia.

Wystarczy cytologia

Regularne badanie jest najlepszym sposobem wykrywania nieprawidłowych zmian w szyjce macicy. Badanie cytologiczne polega na  pobraniu wymazu z szyjki macicy. Lekarz ginekolog lub pielęgniarka stosując specjalną szczoteczkę lub szpatułkę delikatnie pobierają warstwę komórek z powierzchni szyjki macicy. Komórki te są następnie badane pod mikroskopem pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. Takie badanie powinno być wykonywane regularnie u każdej pani, która ma za sobą pierwszą inicjację seksualną. Najrzadziej co trzy lata.

1500 zł za zdrowie

Zanim będzie można zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV trzeba skonsultować się z ginekologiem. Po badaniu cytologicznym lekarz zadecyduje czy kobieta może otrzymać szczepionkę. Otrzymuje się ją trzy razy: teraz, za miesiąc i za pół roku. Każda dawko kosztuje około 500 zł. Lekarz zawsze podpowie, a którym miejscu można się zaszczepić.

- Szczepienia są skuteczne i uzasadnione – mówi dr Rafał Kurzawa, znany szczeciński ginekolog. – Jeśli pacjentka tylko może przyjąć taka szczepionkę to jak najbardziej powinna się na nią zdecydować.

 

Natalia Geldner 

 

Więcej na temat profilaktyki raka szyjki macicy można znaleźć [ T U T A J ]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto