Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecińskie uczelnie wyższe musiały walczyć o studentów

Redakcja MM
Redakcja MM
Szczecińskie uczelnie wyższe musiały walczyć o studentów
Szczecińskie uczelnie wyższe musiały walczyć o studentów Andrzej Szkocki
Mniej kandydatów na studia, zamykane kierunki – to problemy, z którymi borykają się szczecińskie uczelnie. Drogą do sukcesu okazują się nowe kierunki, po których studenci znajdą pracę.

Małgorzata Klimczak
[email protected]

Rozpoczął się nowy rok akademicki na wszystkich uczelniach. Podobnie jak w całej Polsce, szczecińskie uczelnie muszą sobie radzić z niżem demograficznym, znajdować sposoby na przyciągnięcie studentów, ponieważ ich liczba w ostatnich latach maleje. Każda z uczelni radzi sobie na swój sposób.

Otwierają nowe kierunki, dostosowują je do rynku pracy, stawiają na nowe technologie.

Morska wciąż przyciąga, US walczy z niżem

Na brak studentów nie narzeka Akademia Morska, która od lat ma renomę i cieszy się dużą popularnością. Chociaż studia są trudne, to jednak gwarantują pracę. Uczelnia współpracuje z przedsiębiorstwami z branży morskiej nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

O wiele trudniej ma Uniwersytet Szczeciński. W ubiegłym roku uczelnię ukończyło 17 tys. studentów, w tym roku będzie ich mniej. Do tej pory uczelnia przyjęła 8,5 tysiąca studentów, ale to nie koniec rekrutacji. Studenci bronią prace licencjackie i dołączą do grona studentów w drugim semestrze na studiach II stopnia, czyli na studiach magisterskich.

– W nowym roku akademickim przyjdzie nam funkcjonować w trudnej sytuacji – mówi prof. Edward Włodarczyk, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego. – Na wszystkie uczelnie wkroczył niż demograficzny, a ponadto maturzyści uzyskali słabe wyniki. Ale nadal dysponujemy dobrą kadrą naukową i otwieramy nowe kierunki oraz prowadzimy nowe inwestycje.

Najwięcej chętnych w tym roku było na kierunek psychologia. Uczelnia przyjęła 123 osoby, a były trzy osoby na jedno miejsce. Strzałem w dziesiątkę okazała się nowo otwarta skandynawistyka – 87 przyjętych studentów. Wciąż dużym zainteresowaniem cieszy się filologia angielska oraz prawo.

Niektóre kierunki jednak zostały zamknięte z powodu małego zainteresowania. Należą do nich: filologia ukraińska, etnologia, europeistyka, polityka społeczna, a także administracja prowadzona w Zamiejscowym Wydziale Administracji w Jarocinie.

ZUT– inwestycje i laboratoria Ponad 12 tysięcy studentów rozpoczęło naukę na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Uczelnia stawia na nowe technologie, prowadzi poważne inwestycje, otwiera nowe laboratoria.

Inauguracja roku akademickiego odbyła się w nowo oddanym budynku Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 kwietnia. Wydział ma tam sześć nowych pomieszczeń na laboratoria naukowo-badawcze wraz z odpowiednimi pomieszczeniami na przechowywanie aparatury naukowej, badanych produktów i materiałów (o powierzchni łącznej ok. 1000 m2). Są tu również trzy sale wykładowe o łącznej liczbie 570 miejsc, z możliwością połączenia w jedno audytorium. Jest to jedyna w uczelni tak duża sala audytoryjna. Ta inwestycja pozwoli na intensyfikację dotychczasowych badań naukowych oraz dalsze rozwijanie współpracy z innymi ośrodkami. Umożliwi także kształcenie kadry inżynieryjno-technicznej na poziomie odpowiadającym najnowszemu stanowi techniki.

Międzynarodowy PUM

Na brak studentów nie narzeka też Pomorski Uniwersytet Medyczny. Naukę na pierwszych latach rozpoczyna blisko 1500 studentów, w tym ponad 150 po angielsku – najwięcej w naszym regionie. Przyjechali na studia z kilkunastu krajów świata m.in.: Afganistanu, Egiptu, Finlandii, Holandii, Irlandii, Izraela, Korei Południowej, Niemiec, Norwegii. Uczelnia bardzo mocno stawia na kontakty zagraniczne.

– W tym roku, mimo negatywnych statystyk demograficznych, wzrosła liczba studentów PUM – mówi prof. Andrzej Ciechanowicz, rektor PUM. – W ramach projektu Asklepios będą prowadzone zajęcia dla studentów w języku niemieckim.

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie od lat wg rankingu Perspektyw jest najlepszą uczelnią w regionie zachodniopomorskim. Uczelnia posiada cztery wydziały: Lekarski z Odziałem Nauczania w Języku Angielskim, Lekarsko- Stomatologiczny, Lekarsko- Biotechnologiczny i Medycyny Laboratoryjnej oraz Nauk o Zdrowiu.

PUM w Szczecinie prowadzi studia magisterskie, I stopnia (licencjackie) i II stopnia (magisterskie) – stacjonarne i niestacjonarne, doktoranckie i podyplomowe. W języku angielskim na kierunkach lekarskim i lekarskodentystycznym kształci studentów anglojęzycznych. W roku akademickim 2013/2014 uruchomiono Program Asklepios adresowany do obywateli Niemiec.

PUM sprawuje nadzór nad dwoma szpitalami klinicznymi.

PUM jest także uczelnią otwartą dla dzieci i seniorów. W PUM działają: Dziecięcy Uniwersytet Medyczny – DUM PUM – przyjęto 100 dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Medyczny Uniwersytet Seniora – MUS PUM – przyjęto 200 osób powyżej 60. roku życia. Młodzieżowa Akademia Medyczna – MAM PUM – 170 osób, uczniów szkół średnich.

Atrakcyjna sztuka

Najmłodsza Akademia Sztuki przyciąga studentów z całej Polski. Wybierają ją nawet ci studenci, którzy dostali się na podobne kierunki w innych miastach. Szczecińska uczelnia artystyczna może pochwalić się znakomitą kadrą.

W skład Akademii Sztuki w Szczecinie wchodzą cztery wydziały: Wydział Edukacji Muzycznej, Wydział Instrumentalny, Wydział Malarstwa i Nowych Mediów, Wydział Sztuk Wizualnych, na których prowadzone są studia I i II stopnia na następujących kierunkach: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, instrumentalistyka, grafika oraz studia I stopnia na kierunkach: architektura wnętrz, malarstwo, wokalistyka.

Na wszystkich wydziałach Akademii Sztuki kształci się niemal 500 studentów.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto