Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecińskie restauracje. The Lavender Wine&Kitchen

Agata Maksymiuk
- To historyczne wydarzenia dla kulinarnej sceny Szczecina – tak Andrzej Buławski, prezes Slow Food Convivium Szczecin, rozpoczął uroczystą kolację z okazji wręczenia prestiżowej rekomendacji Slow Food Polska dla restauracji The Lavender Wine&Kitchen. …ale zacznijmy od początku.

Tekst: Agata Maksymiuk / Foto: Sebastian Wołosz

„Czyste, zdrowe, sprawiedliwe” - takie powinno być jedzenie i taki wzór proponuje ruch Slow Food. Stowarzyszanie w Szczecinie swoje korzenie zapuściło 5 lat temu, zasięgiem obejmując całe województwo Zachodniopomorskie. Członkowie postawili przed sobą wiele zadań, jednak naczelnym celem jest poszerzenie świadomości konsumentów na jakość i pochodzenie produkt. W końcu Slow Food to nie tylko przeciwieństwo fast foodów, ale cała filozofia jedzenia. - Chcąc wskazać konsumentom to, co najlepsze i najzdrowsze jako Slow Food tworzymy listę restauracji oraz produktów w tym serów i wina, godnych rekomendacji - mówił podczas kolacji Andrzej Buławski. – Tylko nieliczni mają szansę zdobyć nasze uznanie.

Dostać się na listę

Właśnie na tę listę w lutym została wpisana restauracja The Lavender Wine&Kitchen. To druga restauracja w Szczecinie, której udało się zdobyć prestiżową rekomendację. Autorem sukcesu jest Adam Krzymkowski, szef kuchni. - Otrzymanie wyróżnienia nie jest takie proste, świadczy o tym już sam fakt, że jesteśmy dopiero drugą restauracją w mieście, a trzecią w województwie, która może pochwalić się takim odznaczeniem – wyjaśnia Adam. – Nasza filozofia jedzenia jest we właściwym miejscu i momencie, ludzie są coraz bardziej świadomi, bardziej zwracają uwagę na jakość produktu. Stąd też rośnie znaczenie idei „slow food”.

Jak udało nam się dowiedzieć, komisja Slow Food jest bardzo surowa, sprawdza wszystkie produkty używane w kuchni. Nawet jeden półprodukt może wyeliminować restaurację z możliwości otrzymania tytułu.
Gotowanie musi być pasją

Restauracja działa już rok i skutecznie realizuje postawione sobie cele. Trzeba wiedzieć, że praca w slow foodowej restauracji różni się od pracy w lokalach działających w standardowym nurcie. Pierwsze różnice pojawiają się już na poziomie produkcji i przy tworzeniu dań. Nie ma możliwości używania półproduktów. Wszystko jest kreowane od podstaw, dlatego też czas oczekiwania na posiłek jest wydłużony, ale w końcu to slow food. Także pozyskiwanie produktów i kontrola ich jakości są szczegółowo sprawdzane i odpowiednio dobierane. – Jeśli chodzi o receptury oraz dania w menu, to jest to moja inicjatywa – wyjaśnia szef kuchni Adama Krzymkowkski. – Właściciele restauracji dali mi wolną rękę w działaniu i jestem im za to bardzo wdzięczny. Dzięki temu mogę rozwijać kuchnie na takim poziomie jaki sobie wymarzyłem.

Kolacja w rytmie Slow

Uroczysta kolacja podczas, której odbyło się przekazanie rekomendacji na ręce szefa kuchni, była pokazem umiejętności Adama Krzymkowskiego. Zaczęło się od wędzonego kawioru z Zielenicy w towarzystwie pęczaka, kropli rieslinga z Winnicy Turnau i buraka, czyli startera, który oczyścił i przygotował kubki smakowe gości na dania główne. Następna na stołach pojawiła się przystawka w postaci pstrąga z Zielenicy z odrobiną lubczyku, lawendy i crème fraîche. Danie główne poprzedziła zupa z raka, tapioki i jesiotra z Zielenicy. Punktem kulminacyjnym wieczoru były sandacz podany z marchewką, topinamburem, palonym masłem i jarmużem lub też serce wołowe z demi-glace, nalewką jeżynową, kasztanami oraz cukinią z burakiem. Zwieńczeniem kolacji był deser w postaci kruchego ciastka z czerwoną pomarańczą, rokitnikiem, jogurtem i białą czekoladą.

- Zależy nam aby pokazać gościom jak bogata jest różnorodność produktów oferowanych przez nasz region – mówi Damian Korbel, manager restauracji. - Ryby z Zielenicy, warzywa od Króla, czy trunki z winnicy Turnau, wiele osób nie wie o funkcjonowaniu tych działalności. Wyszukiwanie kolejnych gospodarstw, u których możemy się zaopatrywać jest bardzo czasochłonne, ale wiemy, że warto, a rekomendacja Slow Food Polska, jest tego dowodem. Warto przekonać się o tym samemu.

Zapraszam!

The Lavender Wine&Kitchen
ul.Bławatkowa 2
Dołuje Mierzyn
Rezerwacje: 785 923 262
[email protected]
http://www.thelavender.pl/
instagram.com/thelavenderwinekitchen
FB: @thelavenderrestaurant

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto