Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Szczecińska Wenecja" odzyska dawny blask? Wody Polskie chcą wyremontować niszczejące budynki

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Według zapowiedzi, inwestycja ma zakończyć się w 2023 roku. Razem z planowanym przez miasto remontem ulicy Kolumba będzie stanowić wizytówkę tej części Szczecina.

Powstanie śródlądowe centrum życia Szczecina?

- To ambitny projekt, ale możliwy do realizacji. Wody Polskie planują zmodernizować budynek przy ul. Kolumba 79/80 w Szczecinie. Zostanie odrestaurowany i przystosowany do funkcji biurowej. Mamy ambicje uczynienia z tego miejsca nie tylko siedziby Wód Polskich i Zarządu Zlewni w Szczecinie, ale i śródlądowego centrum życia naszego miasta – zapowiada dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski.

W związku z przebudową budynku przy ul. Kolumba w Szczecinie na siedzibę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie ogłoszono przetarg, który ma na celu wyłonienie wykonawcy i wybranie inżyniera kontraktu.

I etap działań

- W zakres pierwszego etapu działań inżyniera kontraktu wchodzić będzie przygotowanie Programu Funkcjonalno - Użytkowego i dokumentacji przetargowej na realizację przebudowy budynku oraz udział w wyborze Generalnego Wykonawcy, który zrealizuje zadanie w formule „zaprojektuj i wybuduj. Po wyłonieniu inżyniera kontraktu planowane jest również ogłoszenie przetargu oraz wyłonienie generalnego wykonawcy, którego zadaniem będzie wykonanie dokumentacji projektowej, uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń i decyzji dla rozpoczęcia robót budowlanych jak również zrealizowanie tychże robót – mówi Marek Duklanowski.

Budynek ten w przeszłości miał być zagospodarowany na potrzeby Urzędu Żeglugi Śródlądowej, koncepcja rewitalizacji i zagospodarowania tego obiektu okazała się zbyt skomplikowana.

- Mamy zabezpieczone środki na realizację tego zadania, więc spodziewam się, że po pozytywnym rozstrzygnięciu wspomnianych przetargów dynamicznie przystąpimy do pracy. To potrzebna inwestycja, bo siedziba Wód Polskich przy Tamie Pomorzańskiej jest już dla nas zbyt ciasna. Przypomnę, że Wody Polskie łączą w sobie działania dwóch instytucji: ówczesnego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Obowiązków jest coraz więcej, pracowników również, a powierzchnia została taka sama, stąd konieczność przeprowadzenia tej inwestycji – dodaje Marek Duklanowski.

ZOBACZ TEŻ:

Inwestycja ma mieć charakter miastotwórczy

Dyrektor Wód Polskich przyznaje również, że inwestycja będzie mieć charakter miastotwórczy, co dla niego osobiście jest bardzo istotne.

- Wody Polskie zrewitalizują bardzo ważny fragment miasta. Ulica Kolumba to arteria zaniedbana, ale kryjąca olbrzymi potencjał. Wody Polskie będą więc jednym z pionierów jej rewitalizacji. Marzymy o tym, by w naszej siedzibie powstały sale konferencyjne i edukatoria, w których na bieżąco poruszane będą tematy związane z żeglugą. Chciałbym także, by w holach prezentowane były wystawy związane z morzem, żeglugą oraz gospodarką morską – dodaje Marek Duklanowski.

Termin zakończenia realizacji planowany jest na przełomie II-III kw. 2023 r.

Kiedy przebudowa ul. Kolumba w Szczecinie?

Niemal równocześnie mają być prowadzone prace przy samej ulicy Kolumba w Szczecinie, która od dziesięcioleci domaga się gruntownego remontu.

- Ze względu na złożoność tematu oraz utrudnienia związane z wystąpieniem COVID-19 w dalszym ciągu wykonywana jest i uzgadniana dokumentacja projektowa. Planowany termin jej zakończenia i uzyskania decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę – to IV kwartał 2020 roku. Rozpoczęcie procedury o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane planuje się na czwarty kwartał 2020 roku, natomiast realizację od III kwartału 2021 roku do III kwartału 2023 roku – poinformował w odpowiedzi na interpelację radnego Dariusza Mateckiego Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

ZOBACZ TEŻ:

Według zapowiedzi magistratu remont ulicy ma objąć:

  • kompleksową przebudowę torowiska,
  • jezdni,
  • chodników
  • oraz sieci trakcyjnej.

W ramach zadania przewidziane są dwa etapy.

  • Pierwszy etap to modernizacja torowiska wraz siecią trakcyjną w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie - ul. Kolumba - ul. Chmielewskiego - ul. Smolańska - ul. Budziszyńska - do rozjazdów z pętlą Pomorzany.
  • Drugi etap to modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną w ciągu ul. Nowa od wiaduktu kolejowego - pl. Ratuszowy - ul. Dworcowa na wysokości Hotelu Novotel. W sumie ma zostać przebudowany siedmiokilometrowy odcinek torowiska.

ZOBACZ TAKŻE:

Ulica Kolumba w 2004 roku

Ulica Kolumba. Od 15 lat nic się nie zmieniło. Czy szczecini...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto