Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecinianie Decydują i chcą uspokoić ruch wokół naszych mieszkań

Redakcja MM
Redakcja MM
Joanna Bylińska, rowerzystka ze Szczecina
Joanna Bylińska, rowerzystka ze Szczecina Sebastian Wołosz
Do 10 czerwca stowarzyszenie Szczecinianie Decydują zbiera propozycje ulic, na których mieszkańcy chcieliby wprowadzić uspokojony ruch pojazdów. Propozycje powinny być skonsultowane z sąsiadami i wysłane za pomocą formularza przez Internet.

Anna Folkman
[email protected]

Zmiana organizacji ruchu na strefę zamieszkania, gdzie można jeździć maksymalnie z prędkością 20 km/h i pierwszeństwo mają piesi lub na obszar, gdzie obowiązuje ograniczenie do 30 km/h sprawia, że na drodze jest bezpieczniej. To tworzenie przyjemniej przestrzeni, w której jest więcej zieleni, jest ciszej. Uspokojony ruch wprowadza się zazwyczaj na bocznych, peryferyjnych uliczkach na osiedlach mieszkaniowych.

- Każde zgłoszenie będzie rozpatrywane indywidualnie, ale jesteśmy za najprostszymi i najtańszymi rozwiązaniami - mówi Bartosz Skórzewski ze stowarzyszenia Szczecinianie Decydują. - W tym wypadku to wprowadzenie nowej organizacji ruchu, ustawienie odpowiednich znaków. Sposobem na uspokojenie ruchu jest także wyznaczenie parkingów po jednej stronie ulicy lub naprzemiennie raz z jednej raz z drugiej. W Berlinie np. zastosowane jest takie tzw. esowanie jezdni, ale tam wprowadzono parkowanie skośne, gdzie od czasu do czasu zamiast parkingu są ławeczki i zieleń.

W ramach projektu "Strefa zamieszkania" inicjatorzy czekają na zgłoszenia od reprezentowanych przez lidera zespołów sąsiedzkich min. 10 osobowych. Mogą to być np. wspólnoty mieszkaniowe, ale nie muszą być to żadne grupy formalne. Chodzi przede wszystkim o to, żeby przed zgłoszeniem ulicy ktoś popytał sąsiadów, czy nie mają nic przeciwko takiemu pomysłowi.

- Zdajemy sobie sprawę, że by wprowadzać uspokojony ruch na ulicy, potrzebna jest akceptacja społeczna. Chcemy uniknąć protestów - dodaje Skórzewski. - Można zbierać podpisy, w jakiś sposób udowodnić, że ma się mieszkańców za sobą. Zachęcamy, by np., wysłać grupowe zdjęcie zwolenników pomysłu. W projekcie mogą brać udział także rodzice, którzy chcieliby poprawić bezpieczeństwo swoich dzieci w okolicy szkoły.

Na stronie internetowej www.strefazamieszkania.org trzeba wypełnić specjalny formularz. Potrzebna jest nazwa ulicy, opis problemów i uzasadnienie dlaczego ruch powinien być uspokojony. Należy też podać sugerowane rozwiązanie, ale nie chodzi tu o aspekty techniczne. Spośród wszystkich formularzy zostaną wybrane dwie lub trzy ulice.

- Potem razem z przedstawicielami Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego wybierzemy konkretne ulice i zorganizujemy spotkanie dla ich mieszkańców, podczas którego zaprezentujemy, w jaki sposób działają strefy spokojnego ruchu w Polsce i zagranicą. Robi się to za pomocą parkingów, donic, progów zwalniających, czy mini rond.

- Jesteśmy otwarci na wszystkie pomysły, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa w mieście - zapewnia Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. - Najpierw zapoznamy się z propozycjami i wtedy będziemy mogli się do nich odnieść. Uspokajanie ruchu odbywa się w bardzo prosty sposób i nie jest bardzo kosztowne. Jest wiele takich ulic w mieście, np. na osiedlu Arkońskim, gdzie obowiązuje strefowa "30".

Szczegóły: www.strefazamieszkania.org


od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto