Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Zabytkowa kamienica z muzyczną aulą i salą kinową [wizualizacje]

Redakcja MM
Redakcja MM
Zobacz plany rozbudowy kamienicy Loitzów.
Zobacz plany rozbudowy kamienicy Loitzów. Wizualizacja Moniki Sawickiej
Zobacz plany rozbudowy kamienicy Loitzów.

W czwartek odbędzie się oficjalna prezentacja koncepcji. – Warto w to zainwestować – mówi dyrektor Liceum Plastycznego.

Mamy przygotowaną bardzo konkretną koncepcję przebudowy budynków przygotowaną przez Monikę Sawicką, absolwentkę naszego liceum – mówi dyrektor Artur Sawczuk.

– Pomysł zrodził się dwa lata temu. Wtedy rozwój szkoły zmusił mnie do poszukiwań nowych rozwiązań z zachowaniem historycznych walorów kamienicy Loitzów.
Potrzeba tylko pieniędzy.

Muzyczna aula, kino...

W czwartek odbędzie się oficjalna prezentacja projektu na którą zaproszono przedstawicieli władz Szczecina, konserwatorów zabytków i historyków.

– Chcemy pokazać, że można tego dokonać. Nie chodzi tylko o działalność dydaktyczną, ale zabytkowa kamienica zmieściłaby muzyczną aulę, salę kinową i wiele innych pomieszczeń. Będziemy prosili też o pomoc Ministerstwo Kultury.

Sawczuk nie kryje, że realizacja koncepcji, to jego wielkie marzenie.

– Projekt jest znakomity z dwóch powodów: odtwarza pierwotną linię ulicy Grodzkiej oraz doskonale wpaja się w koncepcję Starówki, która tak bardzo jest potrzebna i mieszkańcom, i gościom Szczecina – mówi dyrektor Plastyka.

Projekt Moniki Sawickiej jest efektem pracy dyplomowej wykonanej na Wydziale Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. W lutym otrzymał Wyróżnienie Prezydenta Miasta Szczecina.

Autorka przyznaje, że poświęciła mu mnóstwo czasu. Chciała podkreślić atrakcyjność zabytkowej części Szczecina. Przygotowując go starała się jak najbardziej nawiązać do Starówki.

– Rozbudowa Liceum przebiegać ma w dwóch kierunkach: wzdłuż ul. Grodzkiej oraz wzdłuż ul. Kurkowej. Oba te kierunki zainspirowane są zabudową historyczną, lecz jej nie powtarzają – mówi Sawicka. – Na obszarze pomiędzy Kurkową i Szewską zaprojektowałam rekreacyjny teren zielony. Dzięki artystycznemu nastrojowi, który ma być na nim kreowany nazwany został ArtParkiem.


Oprócz walorów rekreacyjnych znalazły się dla terenu elementy funkcjonalne, np. miejsce na wielopoziomowy parking.

– Ilość miejsc może obsłużyć okolicznych mieszkańców i część użytkowników Podzamcza – zaznacza architekt.

Będą rozmawiać

Konserwatorzy niechętnie przed prezentacją wypowiadają się na temat koncepcji, choć podchodzą do niej z ogromnym zainteresowaniem. Małgorzata Gwiazdowska, miejski konserwator zabytków, przyznaje, że z przyjemnością zapozna się z nią bardziej szczegółowo.

– Trzeba pamiętać, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków – mówi. – Po wojnie był zniszczony, ucierpiały mury, dekoracje. Nie mam nic przeciwko adaptacjom pod warunkiem, że nie powodują zniszczeń. Konserwatorzy są zawsze za odbudową, która poprawia jakość nie niszcząc przy tym zabytkowej architektury. Koncepcja wymaga poważnych rozmów i ustaleń. Z pewnością po czwartkowym spotkaniu do nich dojdzie i będzie można powiedzieć więcej.

Tak ma prezentować się ulica Grodzka. W tle z lewej Zamek. Monika Sawicka, młoda architekt na przygotowanie koncepcji poświęciła mnóstwo czasu. – Chciałam zachować historyczny wymiar tego miejsca. Kamienica Loitzów może być wizytówką Szczecina – mówi.

Fot. Wizualizacja Moniki Sawickiej

Andrzej Kus
[email protected]



Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto