Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT ma własne muzeum edukacyjne [ZDJĘCIA, WIDEO]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Pierwsza wystawa ma być poświęcona rekinom świata
Muzeum Ichtiologiczne na ZUT. Pierwsza wystawa ma być poświęcona rekinom świata Sebastian Wołosz
Prawie tysiąc eksponatów zwierząt wodnych w tym unikatowe gatunki, których nie spotkamy w Polsce i Europie, a w podziemiach sale akwarystyczne z rybami słodkowodnymi i morskimi z całego świata znajdują się w Muzeum Ichtiologicznym otwartym na ZUT-cie.

Wszystkie zbiory, które znalazły się w muzeum, przez kilkanaście lat gromadzili pracownicy wydziału, podczas wypraw naukowych po całym świecie. Do tej pory zbiory nie były specjalnie wyeksponowane. Dopiero remont uczelni podsunął pracownikom pomysł na stworzenie Muzeum Ichtiologicznego.

- Pierwsza wystawa ma być poświęcona rekinom świata - mówi prof. Beata Więcaszek, która opracowywała projekty wystaw w muzeum. - W specjalnie przygotowanych gablotach zobaczyć można rekina młota, kosogona żarłacza, kolenia, mustela, płaszczki z narządami elektrycznymi i korale w naturalnej scenerii . Tu także znajdziemy złowionego w okolicach Nowej Funlandii w 1971 roku rekina polarnego, który mierzy 4 metry.

ZOBACZ TEŻ:

W innym miejscu znajdują się zbiory ryb, które pokonują tysiące kilometrów, by odbyć tarło m.in. węgorze europejskie oraz minogi morskie – gatunki obecnie skrajnie zagrożone w basenie Morza Bałtyckiego.

W kolejnych gablotach znalazły się eksponaty naukowców z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT, którzy uczestniczyli w badaniach Antarktydy.

ZOBACZ TEŻ:

- Opowiadają o nich opowiadały pięknie ilustrowane zdjęcia przyrody oraz niezwykłe eksponaty z półkuli południowej m.in. 4-metrowa szczęka wieloryba humbaka – mówi uczestnik wypraw prof. Juliusz Chojnacki.

Oprócz tego na wystawie organizowanej przez wydział można obejrzeć laboratoryjną wylęgarnię ryb oraz akwaria z rybami morskimi i słodkowodnymi m.in. błazenkami, pielęgnicami, rogatnicami i szpadelkami.

Muzeum będą mogli odwiedzać uczniowie w ramach zajęć edukacyjnych.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto