Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Wielka modernizacja sieci ciepłowniczej. Ale dopiero po finale regat The Tall Ships Races

Redakcja MM
Redakcja MM
Inwestycja za 100 mln zł, czyli największa naprawa (sieci ciepłowniczej) w Polsce
Inwestycja za 100 mln zł, czyli największa naprawa (sieci ciepłowniczej) w Polsce SEC Szczecin
Po sierpniowym finale regat The Tall Ships Races rozpocznie się modernizacja sieci ciepłowniczej w centrum Szczecina. To będzie największa tego typu inwestycja w Polsce.

Marek Rudnicki
[email protected]

Modernizacja szczecińskiej sieci ciepłowniczej na lewobrzeżu jest największą taką inwestycją w Polsce. Pochłonie niemal 100 milionów złotych i przyniesie wymierne korzyści dla mieszkańców.

- Spadną koszty przesyłu - zapewnia prezes SEC, Mariusz Majkut. - Niestety, nie mamy wpływu na ceny kształtowane przez producenta, Zespół Elektrowni Dolna Odra. Możemy obiecać, że w najbliższych latach ceny nie wzrosną ponad inflację.

Do tej pory prace trwały na obrzeżach miasta, poza centrum, co nie dokuczało zbytnio mieszkańcom.

Zmodernizowano podziemną sieć m.in. w ulicach Południowej, Mieszka I, Ku Słońcu, Ks. Witolda, Langiewicza, Narutowicza, Matejki, Malczewskiego i alei Piastów, także na osiedlu Zawadzkiego - przy ulicach Benesza, Romera i Zakole. Nową izolację założono na sieciach napowietrznych przy ulicach Wierzbowej, Dworskiej i Derdowskiego.

Łącznie jest to 11 km sieci ciepłowniczej, tj. 38 proc. założonego planu.

- Już teraz osiągnęliśmy oszczędności na poziomie 14 proc. - mówi dyr. Marian Nowakowski. - To pozwoli uzyskać pieniądze na dodatkowe remonty.

Jeszcze w tym roku prace przeniosą się do ścisłego centrum i rozpoczną się w alei Wyzwolenia, przy ulicach Małopolskiej, Mazowieckiej, Zygmunta Starego, Dworcowej i przy placu Żołnierza Polskiego.

- Ponieważ ważnym punktem w harmonogramie prac inwestycyjnych w centrum Szczecina jest odbywający się w sierpniu finał regat The Tall Ships’ Races, prace zaplanowane są tak by nie powodowały utrudnień w komunikacji mieszkańcom Szczecina - mówi wiceprezydent Mariusz Kądziołka. - A że przybędzie do nas kilka milionów turystów, musimy o nich dbać.

Zdecydowana część tych prac została przeniesiona na koniec 2013 r. i rok przyszły. Modernizacja zakończy się do 2015 r. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską w 30 proc. wartości prac. łącznie Szczecin otrzyma 30 km sieci, której trwałość szacowana jest na 60 lat.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto