Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Trwa walka o patrona ulicy. Jan Steć wzbudził kontrowersje

Redakcja MM
Redakcja MM
Marcin Bielecki
Są wątpliwości co do przeszłości postaci, której nosi imię.

Rada miasta zdecyduje, czy zmieni się nazwa jednej z ulic Niebuszewa w Szczecinie. Jeśli to nastąpi, będzie to pierwszy przypadek w dziejach szczecińskiego samorządu, że niespełna rok po uchwale radnych, odwoła się dotychczasowego patrona.

Wszystko to za sprawą pisma, które radni otrzymali od jednej z mieszkanek. Dotyczyło ono przeszłości Jana Stecia, którego imię od roku nosi ulica na Niebuszewie. Radni poważnie potraktowali jej doniesienia i skierowali zapytanie do szczecińskiego oddziału IPN.

– Z archiwów IPN wynika, że Jan Steć to kontrowersyjny patron, służył w milicji obywatelskiej – tłumaczy Władysław Dzikowski, radny PO, wiceprzewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa publicznego i samorządności. – Będziemy
wnioskować do rady miasta o zmianę patrona. Może do tego dojść jeszcze podczas sesji w maju.

W aktach IPN nie znalazły się dokumenty o udziale Jana Stecia w Polskiej Organizacji Powstańczej.

Zbulwersowania sprawą nie kryje Zdzisław Steć, syn zmarłego. Bez trudu wskazuje mieszkankę Szczecina, która złożyła pismo do radnych. Winą za zamieszanie obarcza sąsiadkę ojca. Według niego to efekt dawnego sporu sąsiedzkiego dotyczącego współwłasności domu na Pogodnie.

W rozmowie z nami przyznał, że nie zapoznał się z informacjami zawartymi w piśmie z IPN. Dlatego nie chciał ich komentować. Jednocześnie przedstawił nam opinię dr hab. Tomasza Panfila, historyka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pod którego kierunkiem powstała praca "Młodzi Partyzanci".

Czytamy w niej m.in.:

– Zachowane dokumenty oraz źródła wywołane pozwalają na stwierdzenie, że oddział, w którym znalazł się Jan Steć, był jednym z pierwszych oddziałów partyzanckich powstałych w 1939 roku. Pod pojęciem oddział partyzancki rozumieć tu należy spontaniczne i oddolnie zebraną grupę ludzi (typu milicji) podejmującą czynną walkę zbrojną z wojskami okupanta. W przypadku oddziału do którego należał Jan Steć była to partyzantka typu leśnego. Oddział nie był związany z żadnym strukturami organizującej się konspiracji. Ta bowiem oficjalnie została powołana w dniu 28 września 1939 roku.Do sprawy wrócimy.

MAREK JASZCZYŃSKI
[email protected]

Niezamieszkana ulica

Przypomnijmy, że pod koniec istopada ubiegłego roku pojawiły się tablice z nazwiskiem patrona ulicy Jana Stecia. Decyzję o nadaniu nazwy podjęła jednogłośnie rada miasta. Ulica znajduje się na Niebuszewie, między ulicą Warcisława a ulicą Wilczą. Nikt przy niej nie mieszka.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto