Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin stracił 3 mln zł ?!

mariaanna
mariaanna
O tyle właśnie uboższa miałaby być kasa miasta po nieprawidłowościach przy prywatyzacji mieszkań komunalnych - informuje Radio RMF FM, którego reporterzy dotarli do wyników kontroli CBA. Miasto temu zaprzecza.

Według radia dochodzenie dotyczy przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków oraz działania na szkodę interesu publicznego. Na szkodę miasta mieli działać urzędnicy zajmujący kierownicze stanowiska w Wydziale Budynków i Lokali Komunalnych i późniejszym Wydziale Mieszkalnictwa Urzędu Miasta w Szczecinie.Sprawa dotyczy okresu od 1999 do 2003 roku.

Mechanizm był prosty. Urzędnicy wyznaczyli pulę mieszkań komunalnych dla najbiedniejszych. Okazuje się, że 54 lokale o powierzchni powyżej 80 metrów kwadratowych, sprzedali osobom nieuprawnionym. Kontrola wykazała, że mieszkania trafiały do osób, których dochody czasami wielokrotnie przekraczały górny pułap określony przez Radę Miasta dla otrzymania takiego lokalu.

Zdarzało się, że nabywcy tych „okazji” sprzedawali je po kilku tygodniach, chociaż prawo zabrania tego przed upływem pięciu lat. W dwudziestu takich przypadkach miasto nie domagało się zwrotu udzielonych bonifikat. To właśnie na tym zaniechaniu miasto straciło 3 miliony złotych.

Okazuje się, że także wśród władz Szczecina są osoby, które skorzystały na tych mieszkaniowych okazjach. Chodzi między innymi o prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, który jeszcze jako dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego otrzymał 148-metrowe mieszkanie. Wyceniony na 180 tys. zł lokal, kupił za... 32 tysiące.

W podobny sposób mieszkanie dostał Witold Jabłoński, dziś wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, Mieczysław Jurek, szef "Solidarności" na Pomorzu Zachodnim, a także ówczesny komendant wojewódzki policji w Szczecinie Andrzej Gorgiel oraz Marek Kowalski, komendant zachodniopomorskich strażaków. Ten ostatni jest dziś zastępcą komendanta głównego Straży Pożarnej.

Z puli mieszkań "dla niezbędnych" skorzystał też Andrzej Romaniuk, zachodniopomorski wojewódzki inspektor inspekcji handlowej oraz Andrzej Kołodziej, regionalny inspektor celny w Szczecinie.

Szczeciński magistrat dziś przed południem wysłał komunikat prasowy do szczecińskich mediów.

- Wbrew doniesieniom prasowym Miasto Szczecin na prywatyzacji mieszkań komunalnych nie straciło – sprzedaż prowadzona była zgodnie z oczekiwaniami społecznymi i w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Przy sprzedaży lokali komunalnych na rzecz dotychczasowych najemców nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe – takie kryterium obowiązuje w przypadku wynajmu mieszkań a nie sprzedaży – pisze Sebastian Wypych z biura promocji i informacji UM. - Nie można różnicować sytuacji prawnej najemców lokali komunalnych w Szczecinie pod względem możliwości skorzystania z bonifikaty przy zakupie zajmowanego mieszkania – zgodnie z zasadą równości Gmina ma obowiązek jednakowego traktowania wszystkich najemców – oznacza to, że na Gminie spoczywałby obowiązek weryfikacji i ewentualnego rozwiązania umów sprzedaży w około 5 tysiącach przypadków.

Według miasta w latach objętych kontrolą CBA przepisy dotyczące żądania zwrotu bonifikaty były fakultatywne a nie obligatoryjne, prywatyzacja mieszkań gminnych w Szczecinie prowadzona jest od 1992 roku, w latach 1999 – 2003 sprywatyzowano w Szczecinie około 5 tysięcy mieszkań, kontrola CBA dotyczy 198 lokali.

- Ustawa o Gospodarce Nieruchomościami zobowiązuje gminę do żądania zwrotu bonifikat w przypadku sprzedaży lokalu w okresie 5 lat od zawarcia umowy na rzecz osoby innej niż osoba bliska najemcy, dlatego Gmina Miasto Szczecin w zawieranych umowach wprowadza zapisy o konieczności poddania się najemcy rygorowi egzekucji w przypadku sprzedaży mieszkania kupionego z bonifikatą i zbytego przed upływem 5 lat - dodaje Wypych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto