Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin stolicą europejskiego jazzu

mk
Szczecińskim partnerem European Jazz Union jest Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa Sylwestra Ostrowskiego
Szczecińskim partnerem European Jazz Union jest Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa Sylwestra Ostrowskiego
Powstała Europejska Unia Jazzowa. To duży muzyczny projekt

Koncerty trwają już od dawna. do Szczecina przyjeżdżają muzycy jazzowi z całego świata, koncertują i prowadzą warsztaty. Sylwester Ostrowski ze Stowarzyszeniem Orkiestra Jazzowa koncertuje i nagrywa płyty za granicą. Teraz oficjalnie powstała Europejska Unia Jazzowa.

- Szczecin jawi się naszym zagranicznym partnerom jako miasto, w którym można robić ciekawe projekty muzyczne - mówi Sylwester Ostrowski. - Jesteśmy skupieni na współpracy. Wykorzystujemy nasze dobre kontakty, żeby stworzyć sieć wymiany artystycznej. Dzięki temu mogą do nas przyjechać znakomici artyści, którzy nie są ociążeni mianem komercyjnej gwiazdy.

W ramach tej współpracy będą się odbywać koncerty i warsztaty dla młodych artystów. Edukacja jest jednym z głównych celów tego projektu.

Oprócz szczecińskiego Stowarzyszenia Orkiestra Jazzowa partnerami projektu są takie instytucje jak festiwal w Greifswaldzie, szkoła jazzu w Bari we Włoszech, uniwersytet w Groningen w Holandii, festiwal jazzowy w Słowenii oraz jako lider Szczecińska Agencja Artystyczna. To właśnie artyści z tych miast wspólnie koncertują w różnych składach i w różnych miejscach. Dołączać do nich będą inni artyści jak znany już w Szczecinie Makoto Kuriya z Tokio czy Newman Taylor Baker z Nowego Jorku. Będą też inni.

- Jako Szczecińska Agencja Artystyczna jesteśmy partnerem tego projektu i będziemy na ten cel przeznaczać odpowiednie pieniądze - mówi Anna Lemańczyk, dyrektor SAA. - W tej chwili będziemy składać aplikację o dotację unijną. Jeśli się uda, rozszerzymy działalność na inne kraje. To jest bardzo duży europejski projekt

Pieniądze, które chce zdobyć SAA to 200 tys. euro. Czy dostanie dowiemy się na początku przyszłego roku.
W ramach tego projektu 18 września w Szczecinie w studiu radiowym S-1 wystąpi Deborah Brown.
- Deborah jest fantastyczną wokalistką i muzykiem - mówi Joris Teepe, kontrabasista jazzowy i kompozytor, dyrektor Wydziału Jazzu Konserwatorium w Groningen. - Jest gwiazdą jazzu 25 lat temu grała w Polsce z Namysłowskim. Od tamtego czasu nie była w Polsce. Koncert w Szczecinie będzie jej powrotem do Polski po latach.

15 i 16 września Deborah Brown poprowadzi w Szczecinie warsztaty dla wokalistów jazzowych.

Deborah Brown w swojej bogatej biografii ma współpracę z tak znakomitymi jazzmanami jak: Clark Terry, Joanny Griffin, Michelle LeGrand, "Toots" Thielemans, Kenny Drew czy Roy Hargrove. Jej stały kwartet "JAZZ 4 JAZZ" współtworzyli niegdyś Horace Parlan, Red Mitchell i Ed Thigpen, a jako o dodatkowym, istotnym fakcie z jej kariery warto wspomnieć o zrealizowanym programie telewizyjnym dla UNICEFU wraz legendami amerykańskiego kina Audrey Hepburn i Rogerem Moore.

Koncert rozpocznie się 18 września o godz. 19.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto