Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Sedina wróci na Tobruk

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Pomnik Sediny
Pomnik Sediny Archiwum/ Tomasz Szymula
– Może jeszcze zrekonstruujmy Hitlerstrasse?! – ironizował Piotr Jania z PiS. – Sedina pogodzi nas z niemiecką przeszłością – odpowiadał Arkadiusz Marchewka z PO.

W tak gorącej atmosferze toczyła się dyskusja radnych o pomyśle odbudowy pomnika Sediny na pl. Tobruckim w Szczecinie. Inicjatorem obywatelskiego projektu uchwały ws. wyrażenia zgody na lokalizację pomnika Sediny jest Stowarzyszenie Kupców dla Szczecina. Pod inicjatywą zebrano 4 tysiące podpisów.

Projekt został wczoraj pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. Inicjatyw Społecznych Rady Miasta. Na sesję trafi 22 października. Poprzedzająca głosowanie dyskusja była ostra.

– Plac Tobrucki jest zaniedany, a to przecież wizytówka miasta – przekonywał Ryszard Stasiak ze stowarzyszenia Kupcy dla Szczecina. – Dlatego chcemy, żeby Sedina pozwoliła temu miejscu przywrócić jego dziewiętnastowieczną świetność.

Projekt uchwały zakłada, że inicjatorzy sfinansują realizację odbudowy pomnika ze środków własnych. Ma ona kosztować 3 miliony złotych.

– A co, jeśli nie zbierzecie tych pieniędzy i znowu zwrócicie się do miasta? – pytał Marek Duklanowski z PiS. – Przez 8 lat działalności stowarzyszenie nie zebrało pieniędzy. Potrzebujecie jeszcze 80 lat?!

Inicjatorzy projektu ripostowali: – Przez 70 lat miasto nie potrafiło tego terenu właściwie zagospodarować. My to zrobimy, choćby to zajęło 30 lat.

Małgorzata Gwiazdowska, miejski konserwator zabytków, potwierdziła, że budowa pomnika Sediny na istniejącym na pl. Tobruckim cokole jest legalna, zastrzegła
jednak: – Nie będzie to rekonstrukcja obiektu, bo nie dysponujemy oryginałem. Obiekt nie będzie mógł być wpisany do rejestru zabytków.

MACIEJ PIECZYŃSKI


Pomnik Sediny


Właściwie Fontanna Manzla (od nazwiska autora projektu pomnika, Ludwiga Manzla). Pomnik odsłonięty w 1898 r. w Szczecinie, w obecności cesarza niemieckiego
Wilhelma II. Sedina, wg niektórych przekazów, to w germańskiej mitologii bogini handlu. Pomnik zaginął podczas II wojny światowej.

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto