Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Prognozy za gaz są za wysokie

Redakcja MM
Redakcja MM
Jak twierdzi rzecznik prasowy spółki PGNiG, aby opłaty za gaz były mniejsze należy zgłosić istotne różnice zużycia gazu od tego zaprognozowanego
Jak twierdzi rzecznik prasowy spółki PGNiG, aby opłaty za gaz były mniejsze należy zgłosić istotne różnice zużycia gazu od tego zaprognozowanego Marcin Bielecki
Z naszą redakcją skontaktowała się Czytelniczka zaskoczona zmianą sposobu rozliczania się za zużyty gaz. Ogrzewa mieszkanie gazem i zdziwiła się, że dostała aż kilka prognozowanych faktur.

Są to cztery faktury, które prognozują zużycie gazu do stycznia przyszłego roku. Każda na sumę średnio 380 złotych.

– To spory wydatek, a do tej pory płaciłam tylko za faktycznie zużyte paliwo – mówi pani Janina. – Zimą faktycznie było więcej, bo ogrzewam mieszkanie, ale jesienią, kiedy jeszcze jest całkiem ciepło i nie muszę włączać piecyka?

Pani Janina pyta za naszym pośrednictwem, skąd gazownia wie na jakim poziomie będzie zużycie gazu w przyszłości. Zdaniem naszej Czytelniczki zmiany w sposobie naliczania opłat za gaz niczemu nie służą, tylko utrudniają życie odbiorcom. I wprowadzają zamieszanie.

– Czemu ma służyć ta zmiana w rozliczaniu gazu? Czy dotychczasowy system się nie sprawdził? – pani Janina poddaje w wątpliwość nowe sposoby rozliczania.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe SA tłumaczy, że w poprzedniej taryfie nie było możliwości stosowania różnych wariantów rozliczeń w stosunku do klientów tych samych grup taryfowych ze względu na brak rozróżnienia stawek w zależności od częstotliwości wykonywanych rozliczeń.

– Opłaty dla klientów rozliczanych 12 razy w roku były takie same jak dla tych, którzy byli rozliczani tylko kilka razy w roku – twierdzi Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe S.A. – Uwzględniając obowiązek równego traktowania wszystkich klientów wprowadzono zmiany. Klienci, u których stosowany jest system rozliczeń prognozowanych, zostali poinformowani o zmianie sposobu rozliczeń oraz o przysługujących im prawach.

Według PGNiG jednym ze sposobów na obniżenie faktury jest możliwość zgłoszenia istotnie różnego zużycia od wcześniej zaprognozowanego.

– W takim przypadku faktura prognozowana jest korygowana do rzeczywistej wielkości zużycia, co było możliwe również przy poprzednim systemie rozliczeń – tłumaczy Joanna Zakrzewska.

Faktury prognozowane mogą w tym przypadku opierać się na podstawie faktycznego zużycia w analogicznych okresach nawet 3 poprzednich lat.

Natomiast dla nowych klientów, na podstawie szacunkowej wielkości poboru odbiorników gazu (np. kuchenki gazowej, termy do podgrzewania wody, pieca centralnego ogrzewania, itp.) zadeklarowanych przez klienta w zawartej przez niego umowie.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto