Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Port Jachtowy oddala się. Jest protest

Anna Folkman
Anna Folkman
Autorzy zwycięskiego projektu portu odebrali na razie tylko dyplomy, nagroda w wysokości 25 tys. zł została wstrzymana. Biuro projektowe ze Szczecina złożyło protest w sprawie wyników.

Szczecińska firma Dedeco w konkursie, którego wyniki ogłoszono 26 października, zajęła drugie miejsce. Nie zgadza się jednak z werdyktem jury.

- Dostaliśmy informację ze szczecińskiego magistratu, że złożono protest - mówi Łukasz Podczaszy z krakowskiego biura, które opracowało zwycięski projekt. - Odpisaliśmy na zarzuty. Główny zarzut, jaki nam postawiono to brak etapowości inwestycji i w związku z tym większy jej koszt. Od razu zaznaczam, że naszą koncepcję można podzielić dowolnie na etapy i z ta myślą powstawał projekt od początku. Oceniało nas grono ekspertów i fachowców, to oni wybrali nasz projekt. Teraz urzędnicy mają chyba trzy dni, by zdecydować jak potraktować protest. Mam nadzieję, że zostanie odrzucony.

Łukasz Podczaszy podkreśla, że byłoby dziwne gdyby jury nagle zmieniło zdanie. Zespół z Krakowa był na wręczeniu dyplomu tydzień po rozstrzygnięciu konkursu. Przelew 25 tys. zł, które należą się zwycięzcy wstrzymano.

- W takiej sytuacji to chyba rozsądne rozwiązanie - dodaje Podczaszy. - Choć, wie
rze, że nagroda w końcu do nas trafi. W takich konkursach zdarzają się czasem protesty. Myślę, że Dedeco jest rozczarowane wynikiem, czują się niedocenieni. Widać, że to był bardzo ważny projekt dla firmy. Naszym zdaniem zarzuty są wysunięte na siłę, na tym etapie można je przedstawić w zasadzie każdemu.

Prezesa Dedeco nie ma teraz w Szczecinie. Zatelefonowaliśmy do siedziby firmy, jednak polecono nam poczekać na jego powrót.

Od rzecznika magistratu dowiedzieliśmy się, że decyzja w sprawie protestu zapadnie pod koniec tygodnia.

- Firma Dedeco twierdzi, że zwycięska praca zawiera błędy m.in. jej realizacja będzie droższa niż założyło miasto, że obiekt będzie niefunkcjonalny - informuje Piotr Landowski z Urzędu Miasta w Szczecinie. - Protest wymaga dokładnej analizy. Zasadność podnoszonych zarzutów została już wstępnie zbadana przez sąd konkursowy. Decyzja jeszcze jednak nie zapadła. Prawdopodobnie stanie się to do końca tego tygodnia.


Przypomnijmy:

O zwycięstwo w konkursie walczyło ok. 40 zespołów. Nadesłano 12 prac. Wszystkie można oglądać w holu urzędu miasta jeszcze przez ponad tydzień.

Praca biura Podczaszy zakłada budowę dwóch marin na ok. 150 jachtów, most, tereny zielone na wyspie. Dwa mniejsze porty przedzielone są przeprawą i mostem. Szczecinianie będą mogli swobodnie spacerować tam i podziwiać jednostki odwiedzających nasze miasto gości.

- Najbardziej w tej pracy podobała mi się harmonijna forma układu, która współgra z wyspą i wybrzeżem - powiedział nam po ogłoszeniu wyników Zbigniew Andruszkiewicz, przewodniczący składu sędziowskiego, architekt i żeglarz. - Sam jestem żeglarzem, chętnie przycumowałbym przy takim porcie, ale stacjonuję w macierzystym AZS-ie i cieszyłbym się, gdyby to miejsce przyciągnęło gości i turystów.

Port jachtowy na wyspie Grodzkiej i przy Nabrzeżu Starówka na wyspie Łasztownia ma powstać w 2013 roku i ma służyć uczestnikom finału The Tall Ships Races, który odbędzie się wtedy w Szczecinie.

Czy protesty opóźnią budowę? Tego dowiemy się wkrótce.

Zobacz też:

Szczecin: Zobacz jak będzie wyglądał port jachtowy

Nowy inwestor na Śródodrzu?

Wielkie TAK dla Łasztowni. To tu może powstać nowe serce Szczecina

Szczecin: Wielkie plany przed finałem TTSR w 2013



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto