Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin pod wodą: "Poziom wody ustabilizował się" (raport)

Redakcja
Specjalnie dla Was monitorujemy sytuację w naszym mieście. Zobacz najnowsze zdjęcia i filmy wideo.

Zobacz na mapie zalane miejsca w Szczecinie
Aktualizacja. 16 października, godz. 18.35
_Poziom wody w zachodniopomorskich rzekach i zbiornikach wodnych systematycznie obniża się. Jednak do sobotnich godzin popołudniowych przewidywane jest utrzymanie się stanu zagrożenia hydrologicznego dla rejonów nadbałtyckich, nadzalewowych i nadodrzańskich.
Zobacz więcej: Powódź w Szczecinie: Kolejny raport
_


Aktualizacja: 12:53

- Ulica Kolumba. Woda zmniejszyła swój poziom. 200 metrów nabrzeża, które wczoraj było zupełnie zalane, dziś jest już suche - poinformowała nas dzięki aplikacji MoDO **

Misha.

**
__
_Fot.

Misha

_


Aktualizacja: 12:44

Po tym, jak została otwarta ul. gdańska na Autostradzie Poznańskiej nie ma już korków. Wideo dzięki aplikacji MoDO nadesłała nam nasza Internautka **

Troćka

**


Aktualizacja: 12:44
**Sytuacja w Szczecinie po cofce Bałtyku wraca do normy. Miasto utrzymuje jednak alarm przeciwpowodziowy i szacuje straty.

Czytaj więcej: "To największa powódź w Szczecinie od 1997 roku"


Aktualizacja: 09:03 Przy Moście Długim woda opadła o 33 cm a w Podjuchach o 45 cm. Udało się uratować przepompownię melioracyjną na Wyspie Puckiej. Przejezdna jest ul. Gdańska - sytuacja dochodzi do normy.


Czytaj więcej: Zalany Szczecin: Woda opada, ale alarm trwa


Aktualizacja 06:00__

300 ton piasku, wydano 10 tys. worków, 400 osób w akcji

Poziom wody ustabilizował się. W nocy Ekipy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji wypompowywały wodę na wysokości Baltony przy ul. Gdańskiej. Dziś droga jest już przejezdna

- Od dwóch dni w Szczecinie obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W czwartkowy wieczór poziom wody zaczął się stabilizować, ustał intensywny wiatr - uspokajają urzędnicy.

W dalszym ciągu na Wyspie Puckiej służby miejskie dyżurują. Monitorowane są wały przeciwpowodziowe przy przepompowniach. Natomiast straż miejska patroluje Dąbie, gdzie sytuacja także się poprawia.

Alarm powodziowy jeszcze trwa.
__


Czytaj więcej:  Powódź w Szczecinie: Gdańska już przejezdna


Aktualizacja 20:00_
_Stan wody obniżył się o 2 cm

Na wodowskazach przy:

Prezydent: - Przed nami najtrudniejszy czas-noc. Rejony zagrożone będą nieustannie patrolowane. Strażnicy miejscy na pewno odwiedzą domy, które są narażone na podtopienie. Jutro 15 dodatkowych autobusów będzie kursować na prawy brzeg Szczecina. W miarę możliwości, apelujemy o korzystanie z komunikacji miejskiej.

Wojewoda poinformował, że w całym województwie najwięcej podtopień jest w Szczecinie - to 20 domów. Na wybrzeżu jest zagrożenie sztormowe, wiele plaż zostało "zabranych" przez morze. 2700 gospodarstw domowych pozostaje bez prądu. W pobliżu Szczecina to niektóre domy np. w Dobrej Szczecińskiej.

Odra w rejonie Mostu Długiego osiągnęła poziom 635 cm. Od godz. 11 poziom podniósł się on o 2 cm. Przy formowaniu wałów na Wyspie Puckiej i zabezpieczaniu innych zagrożonych miejsc będzie pomagać 30 żołnierzy. Nie wykluczone, że do akcji zostaną włączeni saperzy z Podjuch, którzy zbudują most pontonowy na Odrze. W akcji bierze udział ponad pół tysiąca strażaków.

- Od ostatniego naszego spotkania mogę powiedzieć, że poziom wody ustabilizował się - mówi prezydent Piotr Krzystek. - Oczywiscie stan jest bliski krytycznemu, ale od jakiegoś czasu nie zminia się znacznie. Przepompownia na Wyspie Puckiej mimo naporu wody nadal pracuje. Tereny wałów są stale nadzorowane - powinny wytrzymać nawet do tygodnia. Połączenie prawego brzegu z lewym jest sprawniejsze. Udało się zatrzymać przypływ wody na ul. Gdańskiej. Apelujemy, by jesli to możliwe mieszkańcy korzystali z komunikacji miejskiej. Jutro od rana będzie 15 dodatkowych autobusów z i na Prawobrzeże.

Autobusy będą poruszać się po wydzielonym pasie, dlatego przemieszczanie komunikacją miejską będzie możliwe mimo przewidywanych korków. Służby reagują na bieżąco. Każdy może zwrócić się o pomoc. Przygotowane są miejsca w szkołach podstawowych, jednak osoby, które opuściły swoje domy wybierają schronienie u rodziny. Nie ma masowych ewakuacji.

Uruchomiany został dodatkowy punkt informacyjny, w którym będzie można uzyskać pomoc z zakresu ubezpieczeń. Dziś do godziny 18.00 pod numerem telefonu 091 42 45 300 osoba będzie doradzać każdemu kto poniósł szkodę i jest ubezpieczony.

Przez cały czas czynny jest numer telefony MOPRu  - 19 289, pod który mogą dzwonić osoby potrzebujące pomocy.

Mieszkańcy na bieżąco mogą uzyskiwać informacje u Dyżurnego Technicznego Miasta pod numerem telefonu: 19 656 lub 986.

 

Centrala Ruchu ZDiTM (ul. Klonowica 5) oraz wszystkie punkty dyspozytorskie wydają na żądanie pasażera zaświadczenia o zakłóceniach w kursowaniu komunikacji miejskiej.

 

W Centrali Ruchu można uzyskać też aktualne informacje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Telefony:(91) 48-00-401, (91) 48-00-402, (91) 48-00-403

 

Wyspa Jaskółcza: Ewakuowano uczniów szkoły (wideo)

Aktualizacja 15:37

Na ulicy Gdańskiej ruch odbywa się w miarę płynnie. Korki powoli rozładowują się. Ulica Przestrzenna jest już także przejezdna.

Aktualizacja godz. 14:16
O godzinie 15 prezydent powie o planach na najbliższe godziny. Dowiemy się też, na jaką pomoc w nocy mogą liczyć szczecinianie.
Aktualizacja godz. 14:02
Sprawdziliśmy, jak w godzinach szczytu dostać się najszybciej z centrum na Prawobrzeże. Policjanci zalecają, by wciąż omijać ulicę Gdańską.

Zobacz jak najszybciej dojechać na Prawobrzeże

**Aktualizacja godz. 13:46 - Strażacy ostrzegają: Jeśli nie przestanie padać tp będzie klęska
**- Kolumba, Żaglowa, Marynarska, Aleja Przyjaciół, Masztowa - na tych ulicach mamy największe problemy z opanowaniem cofki - mówi dyżurny straży pożarnej. - Jeżeli nie przestanie padać - nasza praca nic nie da.

Zobacz: Jeżeli nie przestanie padać to będzie klęska

Aktualizacja godz. 13.43

- Cały czas mamy przygotowanych ludzi i sprzęt – mówi  mjr Zdzisław Wrona z 12 dywizji zmechanizowanej. – Wojewoda zwrócił się do ministra obrony narodowej o zgodę na udzielenie wsparcia przez wojsko. W każdej chwili czekamy na komendę.

Aktualizacja godz. 13:10

Porozmawialiśmy z dyrektorką Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Jana Pawła II na Wyspie Jaskólczej. Ze szkoły ewakuowano uczniów. - Mamy zalaną: kuźnię, kotłownię, łazienki i magazyny - mówi. - Na miejscu jest straż miejska i straż pożarna. Pomagają nam zabezpieczyć budynek.

**

Aktualizacja godz. 13.00**

Zmiany w komunikacji: Inaczej jeżdżą tramwaje i autobusy. Przeczytaj, które miejsca są nieprzejezdne.

Zobacz: Woda zalała tory tramwajowe i jezdnie

Aktualizacja godz. 12.52

Dostaliśmy zdjęcia Internauty pokazujące, jak obecnie wyglądają mariny w Dąbiu. Ostrzega, że sytuacja jest bardzo niebezpieczne.

Zobacz: Mariny w Dąbiu pod wodą. Jest bardzo niebezpiecznie (zdjęcia)

Aktualizacja godz. 12.00


- Jesteśmy atakowani z ziemi i powietrza. Woda wybija i cały czas pada deszcz.

 

- Sytuacja trudna jest także na Jeziorze Dąbie – dodaje prezydent Piotr Krzystek. – Jezioro wylało. Jak wszędzie, także tam jesteśmy skupieni na obronie najważniejszych obiektów. Używamy całego dostępnego sprzętu, poprosiliśmy także o gotowość do pomocy wojsko.

 

Do tej pory wydano 6 tys. worków z piaskiem. Miasto zapewnia, że ich nie zabraknie.

 

W szkołach i przedszkolach zarządzono przedłużenie opieki. Rodzice, którzy będą mieli problem z dojazdem i na czas nie odbiorą swoich dzieci, mogą być spokojni. Placówki będą działać do ostatniego dziecka.

 

- Jeśli ktoś w miejscu zamieszkania czuje się zagrożony, może poprosić o ewakuację – dodaje prezydent. - Na razie z działek z ul. Przestrzennej zabrano 7 osób i ewakuowano szkołę na Wyspie Jaskółczej. Dzieci są w szkole przy ul. Jagiellońskiej. Gotowych jest już 100 łóżek w szkołach podstawowych. Jeśli będzie to konieczne pojawią się kolejne..


Uruchomiany został dodatkowy punkt informacyjny, w którym będzie można uzyskać pomoc z zakresu ubezpieczeń. Dziś do godziny 18.00 pod numerem telefonu 091 42 45 300 osoba będzie doradzać każdemu kto poniósł szkodę i jest ubezpieczony.

Przez cały czas czynny jest numer telefony MOPRu  - 19 289, pod który mogą dzwonić osoby potrzebujące pomocy.

 

Mieszkańcy na bieżąco mogą uzyskiwać informacje u Dyżurnego Technicznego Miasta pod numerem telefonu: 19 656 lub 986., Centrala Ruchu ZDiTM (ul. Klonowica 5) oraz wszystkie punkty dyspozytorskie wydają na żądanie pasażera  zaświadczenia o zakłóceniach w kursowaniu komunikacji miejskiej. W Centrali Ruchu można uzyskać też aktualne informacje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Telefony:(91) 48-00-401, (91) 48-00-402, (91) 48-00-403


Aktualizacja godz. 11:40
- Sztab kryzysowy skończył obrady

- Sytuacja od wczoraj  pogorszyła się - mówi prezydent Piotr Krzystek. - Liczyliśmy na to, że wiatr zmieni kierunek i przestanie padać. Na Wyspie Puckiej stan alarmowy przekroczony jest o ponad pół metra. Bronimy się nie tak jak w 1997 roku przed rzeką, tylko przed wodami gruntowymi, które wybijają z kanalizacji deszczowej. Nie jest ona w stanie odebrać deszczu. Stąd problemy na drogach. Na Wyspie Puckiej bronimy przepompowni. Tam stan wody wynosi 6,33 metra. Jest najwyższy od 1946 roku. Komunikacja z Prawobrzeżem jest utrudniona, dlatego wydzieliliśmy jeden pas ruchu przeznaczony tylko i wyłącznie dla sużb technicznych, pomocy i komunikacji miejskiej. Jest to pas po prawej stronie, nie mogą korzystać z niego mieszkańcy. Ulica Gdańska w okolicy Baltony jest zalana. Ciśnienie wód jest tak wysokie, że kiedy sytuacja opanowana jest w jednej części, problem pojawia się gdzie indziej - woda wybija.

Aktualizacja godz. 11.15- WOŁANIE LUDZI O POMOC!

Woda na Wyspie Puckiej się podnosi, przeciekają wały przeciwpowodziowe. Mieszkańcy robią co mogą i żalą się, że nikt im nie pomaga. Na miejscu są tylko dwaj strażnicy miejscy!!! Ludzie są bezradni i boją się o swój dobytek. Przy Kanale Rybnym mieszkańcy ustawiają kolejną partię worków z piaskiem, wciąż podwyższają wały. Przejazd pod wiaduktem, przy wjeździe na wyspę jest zalany. Kierowcy wjeżdżają na własną odpowiedzialność.





Aktualizacja godz. 11:00

Od Warcnetki, naszej Internautki dostaliśmy zdjęcia zalanego Golęcina. Na ulicy Łowieckiej woda podmywa samochody i wdziera się do domów.


Aktualizacja godz. 10:38

Trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych na Wyspie Puckiej



Aktualizacja godz. 10:27

Od Zdrojów, poprzez Most Pionierów i ulicę Gdańską ciągnię się potężny korek samochodów. Dostaliśmy również informację, że z autostrady. od Kołbaskowa, utrudniony jest wjazd do miasta.

**Aktualizacja godz. 10:15
Na Wyspie Puckiej zalane są ulice. Strażacy obawiają się i przestrzegają, że najprawdopodobniej wał przeciwpowodziowy nie wytrzyma obciążenia. O godzinie 10:30 w urzędzie miasta zbiera się sztab kryzysowy.
**

**

Aktualizacja godz. 9:58
**

Na ulicy Gdańskiej woda wdziera się do piwnic.

- Mam ją zalaną - mówi Janina Popek. - Boję się o zapasy na zimę. Schowane mam tam ziemniaki


- Mieszkam przy ulicy Gdańskiej - mówi Jolanta Szlachcikowska z miejscowego sklepu. - Nie miałam żadnych problemów z podtopieniami. Przez dwie godziny w nocy nie było u mnie prądu.


Aktualizacja godz. 9:36

Według prognozy synoptyka IMGW Szczecin do godzin południowych nadal będzie się utrzymywał porywisty wiatr w porywach 14-17 m/s. Po południu osłabnie do 5-10 m/s.

Aktualizacja godz. 9:27

Trwa zebranie sztabu kryzysowego. Na ulicy Gdańskiej wciąż są potężne utrudnienia. Właściciele działek udają sią na nie, by sprawdzić, czy nie ma podtopień i innych szkód. Spotkaliśmy tam Zygmunta Kalinowskiego z Pomorzan.

- Jak tylko dowiedziałem się o podtopieniach ubrałem się i wyruszyłem na działkę - mówi. - Muszę zobaczyć, czy wszystko jest w należytym porządku. Utrudnienia w ruchu rzeczywiście są potężne. Ciężko przedostać się z jednego miejsca w drugie.

Aktualizacja godz. 8:30

W nocy ponad stu strażaków interweniowało w naszym mieście aż 27 razy. Uwalniali ludzi, zwierzęta, wypompowywali wodę z domów i sprzątali połamane drzewa. Teraz potrzebna jest pomoc na ulicy Kolumba.

Zobacz też:Ciężka noc strażaków: Uwalnianie ludzi, zwierząt, sprzątanie połamanych drzew

Aktualizacja godz. 8:00 Zalana jest ul. Gdańska i Kanał Parnicki. W związku z tym wprowadzono zmiany na trasie tramwajów linii 2, 7 i 8. Komunikacja zastępcza na trasie Basen Górniczy - Wyszyńskiego. Autobus linii nr 52 kursuje na trasie Marynarska - wiadukt na ul. Kanał Parnicki.

Zobacz: Zalane ulice. Zmiany w komunikacji miejskiej


Aktualizacja godz. 6:50

- Ostatnie informacje na temat zagrożenia powodziowego mamy sprzed godziny 6 rano - opowiada Weronika Homis z Urzędu Miasta w Szczecinie. - Utrudniony jest wjazd do miasta. Zalana jest ulica Gdańska na wysokości Baltony. Na Wyspie Puckiej i w Dąbiu, przy ulicach Przestrzennej i Pokładowej, sytuacja się ustabilizowała. Stan wody nie podnosi się.

Na ul. Gdańskiej ruch komunikacj miejskiej puszczany jest wahadłowo. Większych szkód podtopienia nie wyrządziły.

- Na Wyspie Puckiej "podmyło" w nocy jedną z posesji, strażacy sobie z tym szybko poradzili. W Dąbiu natomiast ułożono w zagrożonych miejscach worki z piaskiem - dodaje Weronika Homis.


Port Jachtowy "Marina Pogoń".__Fot.www.juwimat.pl

Zalane są mariny jachtowie przy ul. Przestrzennej. Jak napisał na swojej stronie internetowej Daniel, sternik na jachcie Juwimat zacumowanym w Porcie Jachtowym "Marina Pogoń", nocą było jeszcze gorzej, bo głębiej.

- Woda zdecydowanie się podniosła. Poprawiliśmy wiele cum i odbijaczy. Do części z nich musieliśmy dostać się bączkiem - pisze. - Woda podniosła się na tyle wysoko, że jachty urywały knagi. Dodatkowo bardzo silnie wiejący wiatr, przestawiał jachty razem z bojami.


Port Jachtowy "Marina Pogoń". Więcej zdjęć na www.juwimat.pl



Aktualizacja godz. 22.00

Jak poinformował nas Zdzisław Sadowski, dziennikarz obywatelski www.mmszczecin.pl, zalane są działki przy ul. Wiszesława należące do V rejonu ROD im. Pokoju.

Woda wylała również w Centrum Żeglarskim i w Porcie Jachtowym "Marina Pogoń”. Daniel Budka, sternik na jachcie "Juwimat" zacumowanym w marinie, mówił, że sytuacja była groźna. Wraz z kolegami musiał przestawić swoją jednostkę. Zobacz zdjęcia, które opublikowaliśmy dzięki jego uprzejmości.


Port Jachtowy "Marina Pogoń".__Fot.www.juwimat.pl

- Szczególnym monitoringiem nadal objęty jest teren przy przepompowni melioracyjnej Zakładu Wodociągów i Kanalizacji przy wjeździe na Wyspę Pucką – informuje Piotr Landowski z Urzędu Miasta w Szczecinie.

Wał przeciwpowodziowy przy zakładzie jest umacniany workami z piaskiem, w innych miejscach wały są monitorowane.

- Na chwilę obecną nie występuje konieczność ich umocnienia - uspokaja Piotr Landowski.

Mimo, że o godz. 20 nie ma potrzeby ewakuacji mieszkańców z Wyspy Puckiej, miasto jest na to przygotowane. W razie potrzeby zostaną skierowani do trzech szkół:

SP 51 przy ul. Jodłowej 21,
SP 56 przy ul. Jacka Malczewskiego 22,
SP 55 przy ul. Orawskiej 1.

Przygotowane są autobusy komunikacji miejskiej.

Mieszkańcy na bieżąco mogą uzyskiwać informacje u Dyżurnego Technicznego Miasta pod numerem telefonu: 19 656 lub 986.

- Oprócz tego na Wyspę Pucką skierowane zostały dodatkowe patrole straży miejskiej, które będą na bieżąco monitorować sytuację i udzielać niezbędnych informacji - dodaje Piotr Landowski.

Wprowadzony zarządzeniem Prezydenta Miasta stan alarmu przeciwpowodziowego dla rejonu Wyspy Puckiej wciąż obowiązuje. Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie działał do odwołania.

Zobacz też:

Woda zagraża Wyspie Puckiej. Zalane przystanie

Cofka na Odrze zalała ogrody działkowe przy ul. Wiszesława

Wyspa Pucka: Wprowadzono alarm przeciwpowodziowy

Woda zalała przystań żeglarską w Dąbiu (zdjęcia)

Ostrzeżenie przed możliwością powodzi sztormowej „cofki”

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto