Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Redakcja MM
Redakcja MM
Od 1 do 4 marca organizowane będą w Szczecinie różne ...
Od 1 do 4 marca organizowane będą w Szczecinie różne ... Redakcja MM
Od 1 do 4 marca organizowane będą w Szczecinie różne uroczystości pod wspólnym hasłem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Czterodniowe obchody mają uczcić tych, którzy pierwsi podjęli walkę z komunizmem i wprowadzeniem do Polski sowieckiego systemu wartości.

- Faktyczne obchody zostały zainicjowane już w poniedziałek pokazem filmu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" w Klubie 13 Muz - przypomina Grzegorz Kozak z NSZ, Porozumienia Środowisk Patriotycznych. - Obchody kończyć będzie uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych 4 marca o godz. 18 w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie na pl. Zwycięstwa.

W czwartek 1 marca o godz. 12 na Jasnych Błoniach przy fontannie "Bartłomiejce" nastąpi otwarcie wystawy "Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna na Pomorzu Zachodnim 1945-1956".

- To pierwsza tego typu ekspozycja, prezentująca konspirację antykomunistyczną na terenie Pomorza Zachodniego w okresie powojennym - mówi Agnieszka Gorczyca ze szczecińskiego IPN. - W tutejszych realiach przybrała ona zupełnie inny wymiar niż w pozostałych częściach kraju. Podziemia zbrojnego praktycznie nie było, a organizacje niepodległościowe były nieliczne. Jednak wiele osób z szeregów partyzantki AK, AKO i WiN szukało schronienia na terenie Pomorza Zachodniego lub po prostu próbowało rozpocząć tu nowe życie.

Szczególnie młodzi ludzie tworzyli w tym czasie różne związki i organizacje konspiracyjne sprzeciwiające się sowietyzacji kraju. I wielu z nich trafiło w konsekwencji do więzień Urzędu Bezpieczeństwa. O tym wszystkim opowiada wystawa przygotowana przez Magdalenę Semczyszyn oraz Grzegorza Czapskiego ze szczecińskiego IPN, z którymi będzie można porozmawiać około godz. 13.

Również 1 marca o godz.18 rozpoczną się też uroczystości na pl. Grunwaldzkim. Będą przemówienia, złożenie kwiatów i specjalnie na tę okazję przygotowane widowisko.

4 marca natomiast odbędzie się inscenizacja historyczna "Odwet Żelaznego" przygotowana przez IPN i Grupę Rekonstrukcji Historycznej BORUJSKO oraz Urząd Miasta Szczecin. O godz. 11 na terenie siedziby IPN przy ul. Piotra Skargi 14 zostanie rozbite obozowisko partyzanckie. Będzie można zobaczyć jak wygląda odprawa i planowanie akcji przez dowódców pododdziałów por. Żelaznego, konserwacja broni, musztra, prace obozowe, obozowa kuchnia, punkt medyczny, naprawa mundurów, a także pojazdy historyczne. A o godz. 13 w Parku Kasprowicza na tzw. Psiej Polanie nieopodal pomnika Czynu Polaków, rekonstrukcja ataku partyzantów na funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto