18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Leszek Żegalski w Open Gallery [ZDJĘCIA]

Patryk Młynek
Szczecin: Leszek Żegalski w Open Gallery
Szczecin: Leszek Żegalski w Open Gallery Leszek Żegalski
Szczecin: Leszek Żegalski w Open Gallery. „Fascynujący barbarzyńca”, „obrazoburca i skandalista”, „wielki, narodowy malarz” – tak krytycy i odbiorcy sztuki nazywają Leszka Żegalskiego. Obrazy tego wybitnego artysty zostaną wystawione w szczecińskiej galerii sztuki Moniki Krupowicz Open Gallery. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 30 sierpnia.

Leszek Żegalski to artysta ceniony zarówno w kraju, jak i za granicą. Sztuki malarskiej uczył go sam Jerzy Duda-Gracz – wybitny polski malarz i rysownik. Był współzałożycielem głośnego i skandalizującego „Tercetu Nadętego”, którego liczne wystawy bulwersowały polską i zagraniczną publiczność oraz krytykę. W 1988 roku został laureatem głównej nagrody na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki „Arsenał 88” - jego wielkoformatowe obrazy i plandeki wzbudziły na tej wystawie zaciekłe spory.

„Jego twórczość – realistyczna i prowokująca – nikogo nie pozostawia obojętnym. Cieszę się, że moja galeria może pokazać ponad 20 prac tego artysty, w tym kilka najbardziej znanych wielkoformatowych obrazów malowanych na plandekach” – mówi Monika Krupowicz, właścicielka galerii sztuki Open Gallery, kuratorka wsytawy.

Żegalski prowokuje odbiorców sztuki na różne sposoby – formą swojego malarstwa, treściami, które ma do zakomunikowania, stosunkiem do tradycji i historii sztuki. Należy do twórców, dla których nie do przyjęcia jest obecność własnego dzieła w obiegu społecznym bez sporów, kłótni, demonstracji i szargania świętości. Malarz nie tylko swobodnie traktuje polskie malarstwo historyczne, ale też kpi z nurtu abstrakcji. Jego prowokowanie formą malarską polega na niedzisiejszym wręcz, realistycznym obrazowaniu, które przeciwstawia sztuce nowoczesnej.

„Zadaniem sztuki jest docieranie do przeciętnego człowieka, a nie udawanie metafizycznych uniesień” – mówi Maestro Żegalski i dodaje – „Zanim się zacznie eksperymentować, trzeba najpierw mieć porządny warsztat. To jest jak z muzyką: nikt nie będzie słuchał człowieka, który próbuje grać na skrzypcach, chociaż nie umie”.
Twórczość artysty odrzuca konwenanse i demaskuje wzniosłość sztuki, cechuje ją również warsztatowy kunszt. „ Jest drastyczny, wstrząsa, prowokuje, ale z klasą i elegancją profesjonalisty" - tak o Maestro Żegalskim, swoim uczniu, mówił mistrz silnych emocji - Jerzy Duda-Gracz. Z kolei Roman Opałka, największy polski ilustrator upływającego życia i czasu, określił malarza mianem "fascynującego barbarzyńcy, który jest z zupełnie innego świata".

Leszek Żegalski maluje swoje obrazy nie tylko na płótnach, ale także na starych zniszczonych plandekach. Dzieła tego uznanego w kraju i za granicą artysty zostaną wystawione w szczecińskiej galerii sztuki Open Gallery. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 30 sierpnia o godzinie 19.00. Podczas wernisażu odbędzie się również kameralny koncert w wykonaniu muzyków ze Stowarzyszenia Orkiestra Jazzowa.

Leszek Michał Anioł Buonarotti Żegalski, zwany MAESTRO ŻEGALSKI - urodził się w roku 1959 na Śląsku Cieszyńskim. Rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie był uczniem Jerzego Dudy-Gracza. W 1982 roku przeniósł się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, tam też otrzymał dyplom w 1984 roku. Jeszcze w czasie studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zakłada wraz z Piotrem Naliwajko i Januszem Szpytem głośny i skandalizujący „Tercet Nadęty”, który bulwersuje publiczność i krytykę swoimi licznymi wystawami w kraju i za granicą.

W 1988 roku zostaje laureatem głównej nagrody na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki „Arsenał 88”. W tym samym roku wyjeżdża z kraju do Niemiec, gdzie przebywa przez następne lata. Okres ten był wypełniony intensywną pracą twórczą i wystawienniczą. Od 1990 roku jest członkiem Związku Malarzy Realistów - „Kunstlersonderbund in Deutschland.

Realismus der Gegenwart” - organizacji malarzy figuratywnych o charakterze elitarnym. Od 2009 roku członek grupy Apelles. Obecnie mieszka w Belgii i w Polsce. Uprawia malarstwo - sztalugowe, plafonowe, fresk. Brał udział w najważniejszych artystycznych wydarzeniach Europy - m.in. w Targach Sztuki BIAF w Barcelonie, w Targach Sztuki w Basel i corocznej wystawie malarstwa figuratywnego „Figuration Critique” w Grand Palais w Paryżu. Ponad 200 wystaw indywidualnych, wystaw „Tercetu Nadętego” i zbiorowych w Niemczech, Holandii, Polsce, USA, Rosji, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Belgii, Anglii, Japonii (drugie "i") i Kanadzie. Obrazy Żegalskiego znajdują się w zbiorach znanych kolekcjonerów niemieckich i szwajcarskich.

Jest autorem śmiałych koncepcji współczesnego malarstwa plafonowego w starych pałacach i posiadłościach na terenie Francji, Szwajcarii, Niemiec i Włoch. Jego wielkoformatowe obrazy i plandeki wzbudziły na wielu wystawach zaciekłe spory. Za swoich mistrzów Żegalski uważa Velázqueza, van Dycka, Tintoretta i Tiepola. Bliska jest mu też twórczość polskich pejzażystów z przełomu XIX i XX wieku - Jana Stanisławskiego, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata i Maksymiliana Gierymskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto